שתף קטע נבחר

האם ברק אובמה השתחווה בפני מלך סעודיה?

זה קרה לפני 12 ימים, אך רק עכשיו נזכרו באמריקה להתרגש מזה. הנשיא נראה מתכופף לעבר המלך הסעודי בפגישתם בשולי כינוס ה-G20. האם השתחווה? השמרנים מזועזעים

האם נשיא ארצות-הברית ברק אובמה השתחווה בפני עבדאללה מלך סעודיה בפגישתם בלונדון לפני 12 יום? צילומי המפגש, שהתקיים בשולי כינוס ה-G20, לא ריגשו במיוחד את התקשורת הממוסדת, שהתעלמה מהם במשך כמה ימים. אולי זה בגלל שהתקשורת היא ליברלית בעיקרה, או שבאמת לא היה עניין מיוחד בנשיא צעיר, העושה כבוד למלך ישיש.

 

 

היו ימים שאירוע כזה היה נשכח ונמחק. אך לא בעידן האינטרנט, גוגל, יו-טיוב והבלוגים. מה שנראה עד אמצע השבוע שעבר כעניין שולי למדי וקטנוני מצד כותבים ימניים, המחפשים את אובמה מתחת לאדמה, הוחזר לסדר היום בעקבות שאלה של כתב CNN לדובר הבית הלבן ביום חמישי האחרון. תשובת הדובר רוברט גיבס, שפכה שמן למדורת הוויכוח הציבורי, שהגיע היום (א') לשיאו בוויכוחים בתוכניות המלל של יום ראשון.

 

בתדרוך של יום חמישי נשאל הדובר אם הנשיא אובמה השתווחה בפני המלך הסעודי. גיבס הסביר שלא היתה השתחוות, וכי הנשיא, הגבוה יותר מהמלך הסעודי, פשוט התכופף לעברו כדי ללחוץ את ידיו של עבדאללה בשתי ידיו.

 

"אין לכך תקדים בהיסטוריה"

האם הנשיא השתחווה? נשאל הדובר והשיב: "לא, אבל אני חושב שהפגישה הזו הייתה לפני שבוע, נכון"? כתב CNN: "זה נכון, אבל זה דבר שהרבה אנשים מדברים עליו עכשיו".

 

העיתון השמרני "וושינגטון טיימס" כתב ש"מעשה כזה של קידה עמוקה מסורתית, מתאים יותר לנתיני המלך - לא למי ששווה לו במעמד. אין תקדים לכך שנשיאי ארה"ב השתחוו לסעודי או למלך אחר".

 

השבועון הנאו-שמרני "וויקלי סטנדרד" כינה את ההסבר של הבית הלבן, "אבסורדי". כותבי בלוגים ימניים ציינו שהנשיא אובמה לא טרח להשתחוות בפני מלכת בריטניה אליזבת השנייה. היה ביניהם מי שנזכר שהנשיא לשעבר ביל קלינטון "כמעט השתחווה" בפני קיסר יפן.

 

אבל שום דבר אחר אינו דומה לכך שנשיא אמריקני שחור, ששמו האמצעי חוסיין ומשפחתו מוסלמית, מחווה קידה למלך סעודיה. בעיתונות הערבית, לעומת זאת, חשבו שזו הייתה מחווה יפה של הנשיא אובמה למלך עבדאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. השתחווה או סתם התכופף?
צילום: רויטרס
מומלצים