שתף קטע נבחר

הקומנדו הימי צנח אל מפרץ עדן: כך חולץ הקפטן

עיתונים אמריקנים שפכו אור נוסף על המבצע שבו חולץ בלב ים הקפטן, שהפך לגיבור כשהקריב את חירותו למען אנשי צוותו. מצניחת הלוחמים, ועד לירי הצלפים בפיראטים - כך זה התנהל

המבצע הצבאי שבמסגרתו חולץ אמש הקפטן האמריקני ריצ'רד פיליפס מידי שודדי ים סומלים התאפשר הודות להצנחתם אל תוך האוקיינוס של עשרות חיילי יחידת הקומנדו של חיל הים האמריקני בלילה שבין שבת לראשון - כך דיווח היום (ב') העיתון "וושינגטון פוסט", בהסתמך על גורמי צבא.

 

הלוחמים, מיחידת העלית של חיל הים (Navy Seals) היו רק חלק מהכוחות המיוחדים שהיו מעורבים במבצע. לאחר שצנחו אל הים עלו על סיפונה של ספינת המלחמה "USS Bainbridge", שניהלה קשר רדיו עם ארבעת שודדי הים, ושיגרה סירות קטנות כדי לספק מזון ומים לסירת ההצלה שבה החזיקו בקפטן כבן ערובה מאז יום רביעי.

 

לפי הדיווח, ככל שחלף הזמן, השודדים הפכו עצבניים יותר ובשלב מסוים בשבת אף פתחו באש לעבר כלי טיס קטן שהפעיל חיל הים. מאוחר יותר הפך הים סוער יותר והשודדים הסכימו להיגרר על-ידי הספינה האמריקנית למים שקטים באמצעות כבל. עוד דווח כי פיליפס הוכה ונקשר על-ידי השודדים, לאחר שביום שישי ניסה להימלט בקפיצה אל המים.


סירת ההצלה תחת מעקב חיל הים האמריקני (צילום: AP)

 

מאוחר יותר, אחד השודדים, בן 16 עד 20, ביקש לעלות על סיפון ספינת המלחמה כדי לבצע שיחת טלפון. כשעלה, התברר שנחתך בידו בעת שעלה על ספינתו של הקפטן, "מרסק אלבמה", ונזקק לטיפול רפואי. "הוא למעשה הסגיר את עצמו", אמר גורם צבאי בכיר. חיל הים איפשר לו לשוחח עם עמיתיו, בתקווה שישכנע אותם להיכנע, ואולם אלו הפגינו דווקא סימני עצבנות גוברת, ככל שנגררו הרחק אל תוך הים.

 

3 יריות, 3 הרוגים

"הם לא קיבלו הבטחה לכסף, וברור שגם לא מעבר בטוח. הדבר היחיד שהיה להם זה הקפטן", הוסיף הגורם הבכיר, שלא זוהה בשמו. לדבריו, בדיון האחרון הם אמרו "אם לא נקבל

את מה שאנו רוצים - נהרוג את הקפטן". זמן קצר לאחר מכן, שני שודדים נראה אחד השודדים מכוון את נשקו, רובה קלצ'ניקוב, אל גבו של הקפטן.

 

אז החליטו בצבא שלא לקחת סיכון וקבעו שנשקפת סכנה לחייו של פיליפס. צלפים של יחידת הקומנדו שהוצבו על סיפונה של ספינת המלחמה חיכו לרגע שבו שלושת הפיראטים החמושים יהיו בטווח ראייה וקיבלו אישור לפתוח באש. "ברגע שהבחור עם הרובה היה בשדה הראייה של הצלפים, הם ירו בו ובשני האחרים".

 

אדמירל וויליאם גורטני מסר היום כי הצלפים, שהיו מאומנים היטב, נזקקו לשלוש יריות בלבד כדי לחסל את שלושת השודדים. לאחר מכן עלה צוות של כוחות

מיוחדים על סיפון סירת ההצלה וחילץ את פיליפס את הספינה האמריקנית. השודד הרביעי הסגיר את עצמו, וגורמי הממשל טרם הכריעו כיצד לנהוג בו. אם יואשם בארה"ב בחטיפה, הוא עשוי לרצות עונש של מאסר עולם.

 

המבצע המוצלח נחשב להישג חשוב עבור הנשיא ברק אובמה, שנתן באופן אישי את "האור הירוק". בעיתון "יו.אס.איי טודיי" צוין כי מדובר "בפעם הראשונה שנשיא אמריקני פעל נגד שודדי ים מאז שתומס ג'פרסון הורה לנחתים להילחם בשודדי הים בטריפולי". ב"וושינגטון פוסט" נכתב כי למרות שהמבצע אינו משמעותי לעומת המלחמות בעיראק ואפגניסטן, הוא חשוב לאובמה, שטרם הוכיח את יכולתו הפיקודית בפני הגנרלים והציבור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקפטן מימין, עם מפקד ספינת חיל הים
צילום: רויטרס
אנשי הצוות של "מרסק אלבמה" חוגגים את החילוץ
צילום: רויטרס
ספינתו של הקפטן, מרסק אלבמה
צילום: AP
הישג חשוב מאוד לברק אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים