שתף קטע נבחר

חג שמח בעוטף עזה: "תיירות כמו שלא היתה שנים"

פסח בשיאו והישראלים ממלאים את הפארקים, היערות ונקודות התיירות. מבין האתרים שבניהול קק"ל, אגמון החולה הוא הפופולרי ביותר, ואחריו מאגר יתיר שבדרום. ביישובי עוטף עזה מרוצים מהשקט שמביא את המטיילים והנופשים

עם ישראל יצא בחוץ: המוני ישראל ניצלו את ימי הפסח לטיולים, בהם יותר מחצי מיליון ישראלים שפקדו את היערות והפארקים של קרן קיימת לישראל. קק"ל שולטת בכשליש מהפארקים בישראל, אך ברוב האתרים האחרים - שמנוהלים על-ידי החברה להגנת הטבע או רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים - בדרך כלל לא ניתן להדליק אש ולהכין מנגלים. 

 

הפופולרי מבין אתרים שמנוהלים על-ידי קק"ל הוא אגמון החולה, שעד הבוקר (יום ב') ביקרו בו כ-40 אלף מטיילים שבאו להיפרד מאלפי העגורים הנמצאים במקום ואמורים לצאת לנדוד עם בוא האביב. באופן מפתיע, במקום השני מבין אתרי קק"ל נמצא יעיר יתיר, שבזכות מאגר המים שבו משך אליו בימי החג לא פחות מ-25 אלף מבקרים.


מאגר יתיר (צילום: ארכיון קק"ל)

 

במקום השלישי והרביעי אוחזים יחד יער בן שמן שבמרכז ויער סטף שליד ירושלים, בהם ביקרו מתחילת החג 20 אלף מטיילים. בקק"ל ציינו כי

הופתעו לטובה מכמות המבקרים בסטף. במקום החמישי נמצא יער בית קשת - שבו ביקרו מאז יום חמישי בצהריים 15 אלף בני אדם.

 

גם היום גדשו מאות אלפי מטיילים את הפארקים והיערות - מהצפון ועד הדרום. בקק"ל דיווחו כי הבוקר התפוסה ביערות הגליל המערבי עומדת על כ-85 אחוז. ביער ביריה, הצמוד לצפת, וביערות הכרמל התפוס ביערות עומדת על כ-80%. בדרום הגיעו אלפי מטיילים אל מאגר המים ביער יתיר, פארק שרשרת, יער המלאכים ופארק גולדה. לעומת זאת, ביער להב נרשמה תנועה דלילה: כ-50 כלי רכב בלבד הגיעו לטייל ולמנגל במקום.

 

מנהל חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, עוזי ברזילי, אמר

כי את רשימת האתרים הפופולרים בתשלום מובילה שמורת עין גדי, בה ביקרו מראשית הפסח כ-20 אלף איש.

 

לדבריו, 18 אלף איש הגיעו לשמורות הבניאס ותל דן שבגליל העליון, 15 אלף איש ביקרו בקיסריה ובשמורת עין חמד ובפארק אפולוניה וכעשרת אלפים איש הצפינו לשמורת נחל יהודיה שבדרום רמת הגולן.

 

בעוטף עזה מרוצים

ביישובי עוטף עזה הביעו שביעות רצון מהתפוסה באתרי התיירות. מנהלת האירוח הכפרי ב"אשכול" סיפרה כי המצב הנוכחי מאפשר הגעה של מטיילים רבים לאזור, ויצרה תנועה תיירותית שלא היתה באזור מזה שנים רבות. רכזת התיירות בחבל הבשור, לבנת גינזבורג, סיפרה ל-ynet כי פסטיבל תפוחי האדמה שנערך במצפה גבולות משך אליו כ- 5,000 איש. בפסטיבל חולקו למבקרים תפוחי אדמה והוצגה תערוכה של כ-40 זני תפוחי אדמה. כן נערך מטס ראווה של מטוס ריסוס צבעוני". לדבריה, כמעט כל הצימרים באזור עוטף עזה מלאים.  


עקב בעין עקב (צילום: רוני גל)

 

גם במצפה רמון דיווחו אנשי התיירות על שבוע מוצלח. "שנים שלא היתה כזו תנועה באזור", אמרו שם, והוסיפו כי בשל המיתון -

 רבים בוחרים להוציא פחות כסף על אטרקציות תיירותיות ובמקום זה יוצאים לטייל ברגל.

 

בצפון נמשך פסטיבל השירה בציבור בקיבוץ עין גב, שנפתח אמש במעמד נשיא המדינה, שמעון פרס, והשרים יצחק אהרונוביץ' וגלעד ארדן. אלפים הגיעו גם למצפה השלום בכפר חרוב שבדרום רמת הגולן, משם נשקף נופה של הכינרת, העיר טבריה ונופו של מרכז הגולן.


מה? פסטיבל תפוח אדמה

 

לחובבי ההחלקה האמנותית על הקרח נערכים במהלך חול המועד והחג מופעים ללא תשלום במרכז קנדה

במטולה, במוזיאון בתפן יימשך פסטיבל הצגות ילדים, ובקיבוץ עין זיוון יימשך גם היום פסטיבל הדובדבן. אלפי מבקרים הגיעו לראש הנקרה ואתר החרמון - שנותרו בו סנטימטרים ספורים של שלג - נפתח לכניסה חופשית.

 

מי שמנצל את ביקורם של המטיילים הרבים בצפון הוא המשרד לפיתוח הגליל והנגב, בשיתוף הרשות לפיתוח הגליל והחטיבה להתיישבות, שמזמינים את הבאים לפגישות היכרות עם יישובי המועצות האזוריות בגליל, בניסיון לקלוט משפחות חדשות בצפון.

 

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עגורים באגמון החולה
צילום: אילנה פישר
מבוך בפסטיבל תפוחי האדמה
צילום: רונית מינקר
מומלצים