שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  איראן רוצה מחיר חבית נפט של כ-80 דולר

  זאת, לדברי שר הנפט האיראני גולאם חוסיין נוזרי, כדי "לפתח את שדות הנפט האיראנים". נוזרי הוסיף שהקיזוזים שמכריז אופ"ק אינם יעילים מאחר שמדינות אחרות דואגות להשלים את המכסה המקוזזת

  הירידה במחיר הנפט בשוק העולמי מסבה בחודשים האחרונים נזק כבד לכלכלה האיראנית ולפי שר הנפט, גולאם חוסיין נוזרי, המשך המגמה צפוי לפגוע בצורה ממשית בתעשיית הנפט המקומית. בראיון לרשת הטלוויזיה "אלעאלם" הצהיר השר האיראני כי היעד של ארצו הוא לראות חבית נפט נמכרת סביב רמת מחיר של 80 דולרים. זאת, לעומת 40-50 דולרים בשבועות האחרונים.

   

  "אם אנו רוצים להמשיך להיות מסוגלים לפתח את שדות הנפט האיראנים,

   מחיר חבית הנפט צריך לנוע ברמה של 75-80 דולרים", אמר השר. נוזרי גם מתח ביקורת על מנגנון אספקת הנפט לשוק העולמי והצהיר כי הקיזוזים שמכריזות המדינות החברות באופ"ק אינם יעילים מאחר שמדינות אחרות דואגות להשלים את המכסה המקוזזת.

   

  "ללא תיאום - לקיצוץ לא תהיה השפעה"

  "אם המדינות החברות לא יתאמו את צעדיהן עם אופ"ק לקיצוצים בתפוקה לא תהיה כל השפעה", הוסיף השר האיראני. לדבריו, אם התיאום בין כל המדינות מפיקות הנפט יתקיים בצורה טובה, כבר במהלך הרבעון השלישי של שנת 2009, יוכלו מחירי חבית הנפט להגיע ל-60 דולרים. הערכתו זו נראית אופטימית למדי שכן ארגון האנרגיה הבינלאומי פרסם באחרונה צפי לשנת 2009 ולפיו הביקוש העולמי לנפט יירד בכ-2.4 מיליון חביות ביום, עקב המשבר העולמי.

   

  בספטמבר 2008, החליטו המדינות החברות באופ"ק השולטות ב-40% משוק הנפט העולמי, לקצץ בהדרגה את התפוקה היומית בכ-4.2 מיליון חביות ביום. הפגישה הבאה של 12 המדינות החברות בארגון צפויה להתקיים בווינה לקראת סוף החודש הבא.

   

  איראן היא היצרנית השנייה בגודלה בארגון, לאחר ערב הסעודית, עם זאת, השר האיראני לא היה חד משמעי בדבר ההחלטה שאמורה להתקבל בפגישה זו אם להמשיך בקיצוץ התפוקה או לאו. "צריך לקיים הערכה בנושא זה על פי מצב השוק והביקוש העולמי ורק אז לקבוע אם יש מקום להפחתה נוספת", הוא השיב, כשנשאל האם ארצו תתמוך בקיצוץ נוסף של התפוקה.

   

  הכותב, דורון פסקין, הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים