שתף קטע נבחר

גורם רוסי בכיר: לא סיפקנו טילי S-300 לאיראן

חודש לאחר שדווח כי רוסיה חתמה על חוזה לאספקת טילים מתקדמים נגד מטוסים לאיראן, מכחיש גורם רוסי בכיר שארצו העבירה משלוח לאיראן. "לא קורה דבר, אין שום משלוח", טען

רוסיה לא סיפקה לאיראן טילים מתקדמים נגד מטוסים מסוג S-300. כך טען היום (יום ד') גורם צבאי רוסי רישמי בפני סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס".

 

"שום דבר לא קורה, אין שום משלוח", אמר אלכסנדר  פומין, סגן ראש הסוכנות לשיתוף פעולה צבאי-טכנולוגי של רוסיה. פומין אמר את הדברים בתערוכה למכירת נשק שנערכה בברזיל, על רקע דיווחים סותרים בנוגע לעסקה בנושא שנחתמה בין שתי המדינות.

  

בחודש שעבר דיווחו סוכנויות הידיעות ברוסיה מפי גורם ביטחוני בכיר כי רוסיה חתמה על חוזה לאספקת מערכת הגנה אווירית מסוג S-300 לאיראן, אך טרם העבירה לה את הטילים. גם גורמים איראנים אישרו כי רוסיה כבר החלה בהעברת המערכת לאיראן.

 

"ניהלנו משא ומתן בנושא הזה עם הרוסים במשך כמה שנים ובסופו של דבר הגענו להסכם טוב, שנמצא כרגע בתהליך ביצוע", טען סגן יושב ראש ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני, אסמאעיל כוסארי. 

 

עד לאותו דיווח הכחישו גורמים רוסים את הטענות כי כבר סיפקו כמה מהטילים המשוכללים לאיראן, ולא הבהירו אם אכן קיים חוזה לאספקתם. על פי הדיווח, החוזה נחתם לפני כבר לפני כשנתיים.

 

מערכת ה-S-300 מסוגלת ליירט מטוסים, טילים בליסטיים וטילי שיוט בטווחים הנעים בין קילומטרים בודדים עד ל-140 ק"מ, ובגבהים שבין מאות מטרים ועד 30 ק"מ. עם התרבות הידיעות בנושא לפני כחצי שנה, העריכו באגף המודיעין בצה"ל שהרוסים יתנו את אספקת המערכת בכך שלא תועבר לאחרים, בכלל זה גם לסוריה.

 

אספקת טילי S-300 לאיראן יכולה לשנות באופן ניכר את מאזן

הכוחות הצבאי במזרח התיכון, ולהקשות משמעותית על ישראל או ארצות-הברית לתקוף בשטחה.

 

ישראל ניסתה לטרפד את כוונת רוסיה להעביר את מערכות ההגנה לאיראן, ואף שיגרה למוסקבה את ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (מיל') עמוס גלעד, שהביע את התנגדות ישראל למכירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
S-300. הגביע לאיראן?
צילום: AFP
מומלצים