שתף קטע נבחר

כבאים, וטרינר ונווט הצילו כלבה שנפלה לבאר

ליידי בת השבע ננטשה על ידי משפחה בצפון ונפלה לבאר מים בעומק של כחמישה מטר באזור המוחרקה. למרבה המזל, במסגרת פעולות לסימון הבאר לקראת קיומה של תחרות לריצת ניווט, גילה אחד הנווטים את הכלבה. כוחות כיבוי אש ווטרינר שהגיעו למקום חילצו אותה בשלום. בעמותת "תנו לחיות לחיות -חיפה" מנסים למצוא לה בית מאמץ

כמה שעות לפני יריית הזינוק של תחרות ריצת ניווט בכרמל הגיע למקום אחד המארגנים כדי לסמן באר מים עתיקה בסרט אזהרה. הוא הופתע לשמוע מהבאר נביחות, ונדהם לגלות בתוכה כלבה שחורה. כוחות כיבוי אש מתחנת חיפה ווטרינר המועצה האזורית כרמל שהוזעקו למקום חילצו את הכלבה ללא פגע. כעת מחפשים בשבילה בעמותת "תנו לחיות לחיות - חיפה" משפחה מאמצת.
 
האירוע התרחש אתמול (ד') בהכנות לריצת הניווט באזור המוחרקה. בשעת בוקר מוקדמת הגיע לשטח עופר סובל, סטודנט בטכניון מחיפה וחבר במועדון כניווט "טכניון-כרמל", כדי לסמן את הבאר לבל יפלו לתוכה הרצים. "כשנעמדתי ליד הבאר פתאום שמעתי נביחות עמומות", סיפר סובל ל-ynet. "רק לאחר זמן קצר הבנתי שהן באות מתוכה".
 

צילום:  אלישבע סבו

צוות הכבאים והווטרינר משקיפים על ליידי הכלבה (צילום: אלישבע סבו)

 

סובל הציץ לתוך הבאר והבחין כי בקרקעית, בעומק של כחמישה מטרים, שוכבת כלבה שחורה. "ראיתי בעיקר עיניים שצפו בי והבנתי שאין לה סיכוי לצאת מתוך הפתח הצר של הבאר", אמר סובל. לאחר שיצר קשר עם כיבוי האש באזור הצפון, הוא הגיע בסופו של דבר אל תחנת חיפה שם דיווח על המקרה. 

 

להב שאולי שמעון מצוות כיבוי האש בחיפה הוזנק למקום יחד עם צוות החילוץ, רב סמל אהוד בן-עזרא וכבאי אסף נגרין. "לא היססנו כשהתקבלה הקריאה על הכלבה בבאר המים. בעלי חיים זקוקים לסיוע בדיוק כמו בני אדם בצרה", אמר שמעון. "כשהגענו לשטח מצאנו אותה בבאר בעומק של כחמישה-שישה מטרים, ומיד הצבנו במקום חצובה וגלגלות כדי שנוכל להגליש כבאי למטה".

 

הכבאי גלש אל הבאר, הכלבה הורמה אל-על

במקביל הזעיקו הכבאים למקום את וטרינר המועצה האזורית כרמל, ד"ר מלשה יוסף. נוכחותו בשטח נדרשה על מנת שיעריך את מצבה הבריאותי של הכלבה, ויטשטש אותה במידה ותסרב לשתף פעולה או תגלה תוקפנות כלפי המחלצים. 

 

אלא שהכלבה דווקא שיתפה פעולה בצורה מושלמת. "במבט ראשון, נראה כי לא מדובר בכלבה פראית אלא בכלבה ביתית שאבדה או ננטשה. היא שרדה את הנפילה למטה וגילתה עירנות כלפינו", סיפר מאוחר יותר ד"ר יוסף.

 

צילום: אלישבע סבו

 

 

פתח הבור הצר הצריך ירידה איטית למטה. בתחתית הבור נפגשו הכבאי והכלבה, והיא איפשרה לו ללטף אותה והיתה חברותית למדי, למרות שלא הפסיקה לרעוד. "היה חשוב להעלות אותה מבלי שהיא תתפרע או תנסה לנשוך, לכן הווטרינר השתמש במוט לכידה, בזמן שהכבאי רתם אותה אל חיתול ההרמה", הסביר שמעון. "הרמנו אותה באיטיות עד שהיא יצאה בקלות מהבאר ללא פגע".

 

לאחר שהכלבה שבה לקרקע מוצקה היא זכתה לבדיקה רפואית ולדברי הווטרינר, מלבד הלם וצמא גדול, היא היתה במצב בריאותי תקין. הווטרינר בדק נוכחות של שבב בגופה של הכלבה בת השבע, והתברר כי היא אכן כלבה ביתית בשם ליידי, אך פרטי הבעלים שלה לא היו עדכניים וככל הנראה היא ננטשה על ידי משפחה אחרת שאימצה אותה. 
 

"תנו לחיות חיות - חיפה": הכלבה זקוקה לבית מאמץ

משתתפי תחרות הניווט ונציגי המועדון הגיעו למקום וצפו בחילוץ. "אם לא הייתי נשאר שם לפחות שתי דקות והכלבה לא היתה נובחת גורלה היה נחרץ. היה לה מזל גדול", סיכם סובל את האירוע. אלישבע סבו, סטודנטית בטכניון החברה במועדון הניווט, תיעדה את המבצע והתרגשה. "הכבאים והווטרינר היו מעל ומעבר. גם התנהגו באופן אדיב והצילו את הכלבה", אמרה.
 

צילום:  אלישבע סבו
ליידי לוגמת מים לאחר החילוץ (צילום: אלישבע סבו)
 
בתום החילוץ הובאה הכלבה לבית המחסה של עמותת "תנו לחיות לחיות - חיפה" במושב עין-איילה, שם עברה בדיקות נוספות והתאוששה. כעת מקווים בעמותה למצוא לה משפחה מאמצת אוהבת.
 
"חשוב להתקין שבב לכלב או קולר עם דסקית המכילה את פרטי הבעלים, במיוחד בתקופה בה מטיילים אנשים רבים בטבע עם חיות המחמד. אי אפשר לדעת האם הכלב יברח או יאבד בדרך", אמרו בעמותה. הווטרינר ד"ר יוסף קורא לציבור בעלי הכלבים להקפיד על טיולים עם רצועה ארוכה, כדי לשמור על בטחון הכלבים.
 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכבאי בדרכו מטה אל הכלבה
צילום: אלישבע סבו
הניווט מציל חיים
צילום: אלישבע סבו
ליידי לוגמת מים מחוץ לבאר
צילום: אלישבע סבו
זכתה לליטופים וחיבה בקרב הרצים והכבאים
צילום: אלישבע סבו
מומלצים