שתף קטע נבחר

צ'אבס לחץ יד לאובמה: "רוצה להיות חבר שלך"

שני המנהיגים נפגשו במקרה בוועידת מדינות אמריקה, ונקלטו בעדשת המצלמה לוחצים ידיים בחמימות. "הנשיא אובמה הוא אדם אינטיליגנטי, בשונה מהנשיא הקודם", התלהב צ'אבס

שוברים את הקרח? נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מנצל את פסגת מדינות אמריקה כדי לחמם את יחסי וושינגטון עם מדינות אמריקה הלטינית, ונראה שהצליח להפיל בקסמו את המתנגד הקולני ביותר של ארצות הברית - נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס.

 

השניים, המשתתפים בוועידה הנערכת בטרינידד, נקלטו בעדשת המצלמה כשהם לוחצים ידיים ומחייכים זה אל זה בחמימות. ממשלת ונצואלה מיהרה לפרסם את התמונה, בה מניח נשיא ארצות הברית את ידו בידידות על כתפו של צ'אבס.

 

לאחר ההיכרות הראשונית, באה גם הצהרת הכוונות: נשיא ונצואלה אמר לאובמה "אני רוצה להיות חבר שלך", וגם בתום הפגישה החפוזה נשמע נלהב מה"חבר" החדש. "לחצנו ידיים כמו שני ג'נטלמנים. היה ברור שהדבר עומד לקרות", טען באזני כלי התקשורת בטרינידד.

"הנשיא חייך וחזר למקומו" (צילום: AP)

 

המנהיג הסוציאליסטי לא פספס את ההזדמנות לשוב ולהתנגח בנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, שהיווה מטרה קבועה לחיצי הביקורת שלו. "הנשיא אובמה הוא אדם אינטיליגנטי, בשונה מהנשיא הקודם", הדגיש. בעבר כינה את בוש "השטן".

 

גורם ממשל בכיר בוושינגטון אישר כי אובמה הוא שיזם את המפגש, כשעם כניסתו לחדר - שהיה הומה במנהיגי המדינות המשתתפות - ניגש לצ'אבס כדי להציג את עצמו. עם זאת, הדגיש כי אובמה לא הגיב לאמירותיו של צ'אבס. "הנשיא חייך, וחזר אל מקומו", הבהיר הגורם.

 

היחסים בין קרקאס לוושינגטון הידרדרו במהלך כהונתו של נשיא ארה"ב הקודם ג'ורג' בוש הבן, ובספטמבר האחרון

 צ'אבס גירש את השגריר האמריקני והשיב מוושינגטון את שגריר ונצואלה. בחודש שעבר כינה צ'אבס את אובמה "בור ועם הארץ", לאחר שהנשיא האמריקני האשים אותו בייצוא טרור וטען כי הוא מהווה מכשול לקידמה באמריקה הלטינית.

 

עם זאת, לפני כשבועיים נשמע צ'אבס מפוייס יותר, כשהצהיר כי הוא מקווה לפתוח דף חדש ביחסים עם ארצות הברית. אהיה מוכן ללחוץ על כפתור ההפעלה מחדש", אמר צ'אבס לתחנת הטלוויזיה הרשמית בוונצואלה. "אני מקווה שזו תהיה המדיניות של הנשיא אובמה", הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצעת חברות לטינית
צילום: AFP
מומלצים