שתף קטע נבחר

קרוביו של ההרוג מבילעין: אדם ישר ונחוש במאבקו

התחקיר המשותף מאשר כי באסם אבו רחמה, שנהרג בהפגנה בבילעין, נפגע בחזהו מרימון גז שנורה ממטול. בצה"ל טוענים שהמפגינים הפרו את הסדר, אך קרובו של ההרוג טוען בתוקף: "לא היתה כל אלימות או כל התגרות מצד המפגינים"

משפחתו של באסם אבו רחמה שנהרג ביום שישי בהפגנה נגד גדר ההפרדה סמוך לכפר בילעין, מפגיעת רימון גז שנורה ממטול, קיבלה אתמול (שבת) בביתה בכפר את הקרובים והחברים הרבים שהגיעו לנחם אותה על מותו של באסם בן ה-30. קרוב משפחתו, עבדאללה אבו רחמה, סיפר ל-ynet כי לא היתה כל התגרות מצד המפגינים.

 

בצה"ל ממשיכים בחקירת נסיבות האירוע, שמוגדר על-ידי הצבא הפרת סדר. בסוף

השבוע נפגשו נציגים רפואיים מהצד הפלסטיני ומצה"ל, בחסות המינהל האזרחי, כדי לקיים תחקיר רפואי משותף - שאישר כי ההרוג נפגע מחפץ שפגע בחזהו, ולא מקליע. בסרט וידאו שצולם במקום נראים המפגינים מתקרבים לגדר, וביניהם בולט אבו רחמה, כשהוא לבוש בחולצה צהובה.

 

עבדאללה היה צמוד לבאסם בעת שנפגע. "אני יכול לומר בוודאות שלא היתה כל אלימות או כל התגרות מצד המפגינים", הוא אומר. "המילים האחרונות של ההרוג היו לעבר החיילים והשוטרים - 'הפסיקו לירות, הפסיקו לירות', ואז פגע בו הרימון וגרם לו פציעה אנושה".


אמש: הפגנת פעילי שמאל בתל-אביב בעקבות מותו של אבו רחמה (צילום: ירון ברנר)

 

"הוא מת לי בין הידיים"

בגרסתו לאירוע, מספר עבדאללה אבו רחמה כי בהעדר אמבולנס קרוב, נשא בעצמו את באסם אל תוך הרכב לאחר שנפגע, בעזרת תושבים נוספים. "דהרנו לבית חולים ברמאללה, אבל באסם מת לי בין הידיים", הוא מספר. "זה היה מראה מאוד קשה, והמשפחה קיבלה בכאב רב את הידיעה.

באסם היה ידוע כאדם פשוט, חבר של כולם, אחד שכל תושבי הכפר, כל המשפחות וגם התושבים בכפרים מסביב אהבו אותו בגלל יושרו, פשטותו, ובגלל נחישותו במאבק על אדמתו".

  

הוא מספר עוד כי באסם הוא החמישי מחמישה אחים, ויש לו בנוסף אחות. "מדובר במשפחה פשוטה, משפחה ענייה שכאבה את גזילת חלק מאדמתה והיתה תמיד מעורבת במאבק הלא אלים להשבת הקרקעות", הוא אומר. "אלו שבאו לבית, באו גם כדי להתאבל על ההרוג ולנחם, אך באו גם להוקיר את המשפחה שזו הפעם השנייה נפגעת ישירות".

 

ואכן, אין זו הפעם הראשונה שמשפחת אבו רחמה עולה לכותרות בנסיבות מצערות: אחיו של ההרוג, אשרף, היה אחד הקורבנות המפורסמים של המאבק הפלסטיני נגד גדר ההפרדה, כאשר חייל צה"ל צולם יורה בו כשהוא כפות, לאחר שנעצר במהלך ניסיון להעביר מזון ותרופות לתושבי הכפר נעלין הסמוך, שהיו תחת עוצר. החייל היורה הואשם בהתנהגות שאינה הולמת והמג"ד שנכח במקום הועבר מתפקידו.

 

"המאבק לא אלים - וישראל מפסידה בו"

עבדאללה טוען כי הירי הגובר בשבועות האחרונים כלפי המפגינים במקום, והמספר ההולך וגדל של מפגינים שנפצעים ונהרגים בהפגנות נגד הגדר, מעיד כי הישראלים אינם יודעים איך להתמודד עם ההפגנות הלא אלימות.

 

"כשהמאבק הוא חמוש, הישראלים אוהבים את זה", הוא אומר. "הם יודעים שעם הנשק שלהם, עם מטוס אחד, הפצצה אחת, הם יודעים לטפל במאבק. אבל כשהמאבק הוא לא אלים, וכשפעילי שלום מישראל ומהעולם כולו נמצאים בהפגנות, קשה יותר להעלים את האמת,

להעלים את הגזל ואת האלימות. לכן אנחנו מבחינים שהם מאבדים את העשתונות, וזו הסיבה שבגללה, עם הזמן, הם משתוללים יותר ואלימים יותר".

 

לדבריו, "אנחנו יודעים שמה שמדאיג יותר את הישראלים, הוא שהסגנון הזה של המאבק הלא אלים יתפשט מבילעין, נעלין ועוד מוקדים ספורים, להיות מודל רחב. אז הם מבקשים לדכא את המודל הזה בטרם יתפשט עוד ועוד, בגלל שהם יודעים שהמאבק שלנו צודק, ושידם היא על התחתונה. מה עוד שבאסם נהרג כשביקשנו להיכנס לשטח אדמה שבית משפט ישראלי קבע שמותר לנו להיכנס אליו".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לזר סמיאונוב
ההפגנה בבילעין
צילום: לזר סמיאונוב
מומלצים