שתף קטע נבחר

רבני אירופה: "לא" לחיסול השחיטה היהודית

הרבנים הראשיים לבריטניה וצרפת נפגשו בסוף השבוע על רקע חשש שבקרוב תושלם במדינות היבשת חקיקה שתמנע שחיטה יהודית. בהודעה שהם מפרסמים נכתב: "אנו קוראים לממשלות מדינותינו להגן על זכויותיהם היסודיות של אזרחיהן היהודים"

מי מפחד מהשחיטה היהודית? מועצת השרים של האיחוד האירופי תתכנס בעוד כחודשיים לדיון מכריע בהצעת חוקה העלולה למנוע מיהודים שחיטה כשרה ברחבי היבשת, ובועידת רבני אירופה יוצאים לקרב בלימה אחרון. הרב הראשי לבריטניה, הרב סר יעקב צבי סאקס, המשמש גם כנשיא עמית של הוועידה, נפגש בסוף השבוע עם רבה של צרפת, הרב ז'יל ברנהיים, והשניים – מחשובי הרבנים באירופה – יצאו בקריאה משותפת למנהיגי המדינות שלא לתמוך בהצעה ולהגן על זכויות האזרחים היהודים.  

 

מטרת החוקה, שטיוטה שלה נוסחה בשנה שעברה, היא להגן על הבהמות בזמן השחיטה. הרבנים חוששים כי אם היא תאושר ידרשו כמה מדינות להמם את הבהמות לפני שחיטתן – פעולה האסורה מבחינה הלכתית. בועידת רבני אירופה אמרו כי ועידת החקלאות של הפרלמנט האירופאי המליצה לדחות את ההצעה, אך מועצת השרים של האיחוד האירופי סירבה עד כה לקבל עמדה זו.

  

הרב ברנהיים הגיע לפגישה עם עמיתו הבריטי כשהוא מלווה ברב הצרפתי ברוך פיזון,

המשמש גם כמנתח וטרינרי המייצג את עמדת הקהילות היהודיות באירופה בענייני שחיטה. עוד השתתף בה מנהל היחסים הבינלאומיים של ועידת רבני אירופה, פיליפ כרמל, שהביע חשש כי בעקבות אישור החוקה יאסר גם ייבוא בשר מישראל שמקורו בשחיטה כשרה.

 

עם סיום הפגישה קרא הרב ז'יל ברנהיים למנהיגי אירופה "להגן על זכויותיהם היסודיות של אזרחיהן היהודים". עוד הוסיף רבה של צרפת: "אנו מאושרים בידיעה שממשלות מדינותינו רואות עניין זה בעין חיובית, אך באירופה קיימות 27 מדינות, והסכמתן של כל המדינות בתמיכתן על זכויות היהודים חיונית לא פחות".  

 

רבה של בריטניה, יעקב צבי סאקס, הוסיף: "השחיטה, שיטת הריגת הבהמות היהודית לצורך מזון, מקובלת מאז ומקדם כזכות יסודית לאזרחיה היהודים של אירופה. ההשלמה עם מנהגי דתם של תרבויות המיעוטים בחברה הינה אחת מעמודי היסוד עליהם מושתת אופייה הליברלי והדמוקרטי של אירופה.

 

דובר ועידת רבני אירופה, משה פרידמן, אמר ל-ynet: "מטבע הדברים, בערב יום השואה יש רגישות גבוהה יותר לצעדים כאלה, כמו הגבלת השחיטה, העלולים לפגוע בזכויות היהודים ביבשת, וכולנו זוכרים לאן הם הובילו בעבר. אנו משוכנעים שהיחסים הטובים עם ראשי האיחוד האירופי יביאו לבלימת היוזמה ולשמירה על הסטטוס קוו גם בנושא זה".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגישת הרבנים בסוף השבוע
צילום: ועידת רבני אירופה
הסטייק. בסכנה
צילום: index open
טיוטת חוקה להגנת הבהמה. אילוסטרציה
מומלצים