שתף קטע נבחר

רשות המסים שוקלת להעלות המס על בנזין

ולבטל את הפטור ממע"מ על פירות וירקות. זאת, במסגרת בחינתם לעומק של כלל הפטורים שניתנים כיום על מוצרים בישראל, כדי לצמצם את אובדן ההכנסות ממיסים. תושבי אילת יכולים לנשום לרווחה: הפטור ממע"מ בעירם לא יבוטל

משרד האוצר ורשות המיסים שוקלים את ביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות. במקביל, נבחנת ההצעה להעלאת המס על בנזין, משיעור של 2.4 שקלים שנגבים כיום ל-2.7 שקלים בעתיד. בתוך כך, ירד מהפרק הרעיון לביטול הפטור ממע"מ לתושבי אילת, זאת לאחר שנבחן על ידי הגורמים המקצועיים ברשות.  

 

ברשות המיסים בוחנים בחודשים האחרונים תוכניות שיממנו את אובדן המס במהלך שנת 2009, שצפוי להביע לגירעון של 40 מיליארד שקל בתקציב הממשלה. מטרת הרשות היא מציאת דרכים למימון ההפחתות בשיעורי המס הישיר ומס החברות.

 

לפי ההערכות, ביטול הפטור על פירות וירקות יניב לרשות המיסים סדר גודל של מיליארד וחצי עד שני מיליארד שקל לשנה. העלאת המס על הבנזין ב-30 אגורות, תניב כמיליארד שקלים נוספים בשנה.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט" לפני כחודש, בימים אלו נבחנים על ידי הרשות כל הפטורים שניתנים כיום על מוצרים ושם מבהירים, כי המטרה היא לא להעלות את נטל המס לאזרח, אלא לתקן עיוותים שנגרמים במשק, על ידי ביטול חלק מהפטורים. במובן זה, העלאת המס על הבנזין היא חריגה, כיוון שבאופן טבעי היא תעלה את נטל המס על האזרחים.

 

רשות המיסים תמליץ לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על ביטול שורה של פטורים ממס. זאת, במסגרת עבודת הצוותים, שמרכז מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, שמטרתה גיבוש תוכנית כלכלית לממשלה.

 

היקף הפטורים שנשקלים יסתכם ב-7-10 מיליארד שקל, בהם פטור ממס הכנסה על שכר דירה, הוצאות אירוח לספורטאים ועיתונאים זרים והטבות לסטודנטים ולחיילים משוחררים. ביטול הפטור על קרנות ההשתלמות - שעלותו 3 מיליארד שקל - נשקל אף הוא.

פורסם לראשונה 19/04/2009 20:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המס יעלה ל-2.7 שקלים?
צילום: AFP
מומלצים