שתף קטע נבחר

כיוון שלא מונתה אשה: בג"ץ ביטל מינוי מנכ"ל

בצעד יוצא דופן החליטו שופטי בג"ץ לבטל את מינויו של יאיר גלר למנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים. השופטים קיבלו את עתירת שדולת הנשים, שטענו כי החוק קובע שיש להעדיף נשים על גברים בעלי כישורים זהים באיוש תפקיד ציבורי

לא היתה העדפה מתקנת לנשים - המינוי לתפקיד הבכיר בוטל: שופטי בג"ץ ביטלו הבוקר (יום ב') בצעד יוצא את דופן את מינויו של יאיר גלר לתפקיד מנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים. השופטים קבעו כי ראש הממשלה ישוב ויבחן בתוך שלושה חודשים את המועמדים שנקבעו על-ידי ועדת האיתור.

 

ההחלטה התקבלה בעקבות עתירתה של שדולת הנשים בישראל ושל אחת המועמדות, יעל ארן, שטענו כי ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, התעלם מחוק שיוויון זכויות האשה, הקובע כי יש להעדיף באיוש תפקידים ציבוריים נשים על פני גברים בעלי כישורים זהים.

 

מהעתירה עולה, כי בתחילת שנת 2008 ביקשו ברשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול למנות מנכ"ל. לצורך כך הקים אולמרט ועדת איתור שקבעה מספר מועמדים. עם המועמדים נמנו יעל ארן, יאיר גלר וחיים מהל. ועדת האיתור דירגה את ארן במקום הראשון ואת גלר במקום השני.

 

לשלושת המועמדים האלו נערך שימוע בפני מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז, רענן דינור, שהחליט כי גלר הוא המועמד הראוי לתפקיד. אולמרט נענה להמלצתו.

 

בעתירה טענו ארן ושדולת הנשים כי על המדינה היה להחיל את כללי ההעדפה המתקנת ולאזן את המצב שבו רוב המנהלים במשק הם גברים. לפי הטענה, ועדת האיתור המליצה באופן חד משמעי על ארן כמועמדת המובילה לתפקיד ולכן לדברי שדולת הנשים על המדינה היתה החובה למנות את ארן לתפקיד, לא רק מכוח החוק, אלא משום שנקבע כי כישוריה עולים על אלו של הגברים שהתמודדו מולה. במדינה טענו מנגד כי לנשים יש ייצוג הולם במועצה הלאומית למלחמה בסמים.

 

השופטים אדמונד לוי, מרים נאור ויורם דנציגר קבעו כי הנתונים בדבר הפער הניכר בייצוג לנשים לא עמדו בפניו של ראש הממשלה לשעבר.

 הם ציינו כי החקיקה בדבר אפליית הנשים יש בה לא רק משום "תיקון עיוותיו המעשיים של חוסר השיוויון, אלא גם משום יצירתה של מציאות חדשה, שסופה להעביר מן העולם גם את שורשיה הנסתרים של האפליה".

 

השופטים קבעו לבסוף כי נגד עיניו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, שהמליץ על גלר, לא עמדה המידה המתחייבת של עקרון הייצוג השיוויוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה עם העדפה מתקנת? בג"ץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים