שתף קטע נבחר
זירת הקניות

לפתוח יומן ירוק: אירועי יום כדור הארץ

מרוץ שליחים בחיפה, ניקוי חופים וכנס ילדים בתל אביב, סיורי טבע בעקבות ציפורים בירושלים ושלל מופעי מוזיקה שישתמשו בחשמל סולארי או באנרגיה נקיה אחרת: בישראל יציינו מחר את יום כדור הארץ בשלל אירועים, ובערב ייקראו כולם לכבות את האור לשעה - כדי לזכור שאפשר להציל את כדור הארץ

חיפה כפר סבא תל אביב ירושלים 
באר שבע ודימונה 

יום כדור הארץ - שהחל כאירוע ספונטני אי-שם בשנות ה-60' העליזות בארצות הברית - הפך מזמן לתאריך בולט בלוח השנה. היום (ה') מציינים אותו גם בישראל בשורה של אירועים וחגיגות. בערב, במסגרת יוזמת שעת כדור הארץ, יתבקשו תושבי ישראל לכבות את האור למשך שעה כדי להזכיר לכולם שכל אחד ואחד יכול לעשות משהו למאבק בשינוי האקלים.

 

 

הנה רשימת האירועים המרכזיים במסגרת יום כדור הארץ - מהצפון דרומה:


פורסם לראשונה 22/04/2009 14:22

 

חיפה

 • מופע "רוק ללא חשמל": כ-600 מתלמידי העיר ייצרו חשמל מאנרגיית השמש באמצעות מערכת מגדל שמש שתיבנה ברחבת המוזיאון הלאומי למדע וטכנולוגיה "מדעטק". החשמל ישמש למופע רוק בו ישתתפו נגני בית הספר למוזיקה "ביט".

 

 • הפאזל החיפאי הענק: עוד במוזיאון, תלמידים (וגם ראש העיר יונה יהב) ירכיבו פאזל ענק של מפת העיר חיפה. את החלקים יביאו עימם התלמידים מבתי הספר. בסיום האירוע תיחתם "אמנת חיפה לשמירה על כדור הארץ", שנכתבה על ידי וועדת היגוי מיוחדת שהורכבה מתלמידים, הורים, מורים ומנהלים מבתי הספר בעיר.

 

 • "מרוץ שליחים" ירוק: את אמנת השמירה על הכדור יביאו עימם התלמידים למוזיאון במסגרת מירוץ שליחים שיתקיים בין בתי הספר. אל הרצים יצטרפו באותו היום רכבי הניקוי של אגף התברואה העירוני, ומשאיות עליהם יוצבו דינוזאורים.

 

 • מתי מכבים את האור? החל מהשעה 20:20 ולמשך שעה יוחשכו הרחובות המרכזיים בעיר במסגרת "שעת כדור הארץ". האורות יכבו בשדרות הנשיא ממרכז הכרמל ועד למרכז אחוזה, ובשדרות בן גוריון. את השאלטר יורידו למשך שעה גם הגנים הבהאיים, "הלבניות" בבתי הזיקוק ומפעלי תעשיה נוספים, היכל בתי המשפט והאוניברסיטה בעיר. בנמל תישמע צפירת האניות בשעת ההחשכה.

 

 

חזור למעלה
כפר סבא
 • קניון ערים נצבע בירוק: במשך כל היום יתקיימו בקניון פעילויות סביבתיות - פינות הסברה בנושאי אקולוגיה, סדנאות ירוקות ודוכני חלוקת שקיות ממוחזרות.

 

 • המופע המרכזי ייפתח החל מהשעה 19:00 בפארק העירוני ותשתתף בו להקת "טררם". המופע יתקיים תוך שימוש באנרגיה סולארית.

 

 • מתי מכבים את האור? ב-20:40 ולמשך שעה יתבקשו תושבי כפר סבא לכבות את האור. מוסדות התרבות והאמנות בעיר יוחשכו, גם הקניון ערים תשרור עלטה והמסעדות בעיר יציעו תפריט מיוחד לאור נרות.

 

 

חזור למעלה
תל אביב
 • כנס ילדים ונוער: החברה להגנת הטבע, עיריית תל-אביב ורשות המים מארגנים גם השנה כנס ילדים ונוער בו צפויים להשתתף כ-3,000 ילדים מרחבי הארץ. השנה יתקיים הכנס תחת הכותרת "לוקחים את המים לידיים", לקינוח יחתמו הילדים על אמנה בה הם מציעים פתרונות לחיסכון במים ומתחייבים לחסוך.

 

 • פעילות שכונתית בגינות הקהילתיות: הגינות השכונתיות בערים מספקות מקום לא רק למפגש חברתי חשוב, אלא גם מדגישות את הטבע בנוף העירוני. האירועים השונים יתקיימו בגינה הקהילתית בכפר שלם (הכניסה מרחוב משה דיין 53. הגינה נמצאת מאחורי בית ברבור, סמוך למגרשי הטניס) וביפו (בחורשת עצי הזית, בין רחוב ד"ר ארליך ורחוב פסטלוצי, ליד בית הספר וייצמן). הפעילות ללא תשלום.

 

 • בעקבות הפסולת: אתר חיריה - מקום ששימש עד לאחרונה כמזבלה - הפך בשנים האחרונות למרכז סביבתי מתקדם. סיור מיוחד של החברה להגנת הטבע ייקח אתכם "בעקבות הפסולת" למרכז החינוך ולפארק המחזור שבו וכן לסדנת שימוש חוזר בפסולת. לפני סיום תוכלו לטפס על פסגת הר חירייה ולהנות מתצפית מרהיבה על גוש דן. לפרטים: החברה להגנת הטבע 03-6388688. הסיור בתשלום.

 

 • המופע המרכזי: החל מהשעה 19:00 יתקיים בכיכר רבין מופע מרכזי שיופק מאנרגיה מתחדשת - באמצעות מתחם דיווש וביו-דלק. בתום המופע ייצא מכיכר רבין מסע ברחובות תל-אביב, שההשתתפות בו תותר רק לכלי תחבורה ידידותיים לסביבה: אופניים ורולר-בליידס.

 

 • מתי מכבים את האור? בשעה 20:00 ולמשך שעה תכבה תל אביב את האור במסגרת שעת כדור הארץ. את האות יתן ראש העיר רון חולדאי בבניין העירייה, ויחד עימו ירד השאלטר גם במגדלי עזריאלי, בבנייני הקמפוס של אוניברסיטת תל-אביב ובעשרות בתי עסק ומקומות בילוי בעיר.

 

 

 • רוצים לאכול לאור נרות? באתר המסעדות REST תוכלו למצוא את רשימתה המסעדות שיציעו מחר בערב תפריט מיוחד.

 

חזור למעלה
ירושלים
 • ירוקים מול החומות: ביום חמישי בין השעות 16:00-20:00 יתקיימו שלל אירועים וסדנאות בנושאי סביבה וטבע בטיילת אלרוב ממילא. בין היתר יתקיימו סדנאות כלכלת בית ירוקה, סדנא להכנת קומפוסט ומיחזור מים ויריד מזון אורגני. הפעילות ללא תשלום.

 

 • סיורי טבע עירוני: מדריכי התחנה לחקר ציפורים של החברה להגנת הטבע ידריכו במהלך היום בעיר שלושה סיורים בדגש טבע עירוני. סיור אחד ייצא מאזור הטיילת שליד חומות העיר העתיקה, סיור שני בעקבות הבז האדום בשכונת מוסררה והשלישי בבריכת החורף של ממילא.

 

 • הופעות ירוקות: במסגרת אירועי שעת כדור הארץ יתקיימו במתחם שושן מופעי אומנים ונגנים בנושאים סביבתיים.

 

 • מתי מכבים את האור? בשעה 20:10 ולמשך שעה תכבה ירושלים את אורותיה. את האות ייתן נשיא המדינה שמעון פרס שיחד עם ראש העיר ניר ברקת יציינו את האירוע בכיבוי אורות מגדל דוד וחומות העיר העתיקה. מעל החומות יתקיים מופע פירוטכני ייחודי ללא שימוש בחשמל. גם אורות משרדי הממשלה, משרד ראש הממשלה והכנסת יוחשכו.

 

 

חזור למעלה
באר שבע ודימונה
 • המופע המרכזי בבאר שבע יחל בשעה 20:00 באמפי של מרכז הצעירים תחת כיפת השמיים ותופיע בו להקת המרפסות מבאר-שבע. המופע בבירת הנגב יתבצע ללא הגברה וללא חשמל - רק לאור נרות. עוד פרטים באתר העירייה.

 

 • בבאר שבע יכבו את האור בבניין העירייה, במשכן לאמנויות הבמה, במרכז המורים, באנדרטת חטיבת הנגב ובית יד לבנים.

 

 • מתי מכבים את האור? החל מהשעה 20:30 ולמשך שעה. גם בדימונה יתקיים כיבוי האורות באותה השעה.

 

חזור למעלה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא הכל זבל. חירייה
צילום: אורן יהודה
בעקבות הבז האדום בירושלים
צילום: אדיב גל, החברה להגנת הטבע
מומלצים