שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מדענים: אנשים שמנים "מחממים" את הכדור

משקל תקין טוב לבריאות; מחקר בריטי חדש קובע שהוא טוב גם לכדור הארץ: מאחר שיצור ושינוע מזון צורך אנרגיה רבה ופולט גזי חממה, אנשים שמנים שאוכלים הרבה תורמים לשינוי האקלים הרבה יותר מאנשים רזים

לאנשים בעלי משקל יתר יש מספיק צרות לסחוב - עכשיו מאשימים אותם מדענים גם במשבר האקלים: מחקר בריטי טוען כי מאחר שייצור מזון הוא גורם משמעותי של פליטת גזי חממה לאטמוספירה, אנשים שמנים שאוכלים הרבה משפיעים יותר על התחממות כדור הארץ.

 

לצורך המחקר השוו החוקרים את פליטת הפחמן הדו-חמצני באוכלוסיה של כמיליארד בני אדם רזים (ממדינה כמו וייטנאם למשל), לאוכלוסיה ובה כ-40 אחוז אנשים הסובלים ממשקל יתר (כמו בארצות הברית למשל).

 

הממצאים היו שאוכלוסיה שבה 40 אחוז אנשים כבדי משקל צורכת כ-20 אחוז יותר אנרגיה כדי להתקיים לעומת אוכלוסיה רזה. מסקנת החוקרים הייתה שכל אדם כבד משקל פולט בממוצע בכל שנה טונה אחת יותר פחמן דו-חמצני מהכמות שפולט אדם רזה.

 

את המחקר ערכו ד"ר פיל אדוארדס ופרופ' איאן רוברטס מהמכון הלונדוני להיגיינה ורפואה טרופית, והוא מתפרסם בכתב העת הבינלאומי לאפידמיולוגיה. (לחצו כאן לטקסט המלא)

 

"האנושות כולה - אוסטרלים, ארגנטינאים, בלגים או קנדים - כולם הופכים לשמנים יותר", אמר אדוארדס. "אנו חיים כיום בסביבה המעודדת השמנת יתר הרבה יותר מלפני עשור למשל; המזון מכיל כיום יותר שומן ואנו נוסעים יותר במכוניות לכל מקום...". אך אדוארדס כיוון לבעיה הסביבתית שנגרמת מצריכת המזון הזו - ולא להיבט הבריאותי דווקא. הוא ציין שגידול חיות משק למאכל, וגידול המזון שצורכות אותן בהמות, פולט לאוויר כחמישית מסך גזי החממה הנפלטים לאטמוספירה.

 

"אנו צריכים לעשות יותר כדי לשנות את מגמת ההשמנה העולמית, ולהכיר בה כאחד הגורמים המרכזיים במאבק להפחתת פליטת גזי החממה. להשמנה יש השפעה על הסביבה... אומרים לכולנו להישאר רזים ולשמור על המשקל שלנו משום שזה טוב לבריאותנו. זה אכן טוב לבריאות אך גם טוב לכדור הארץ"

 

"כאשר מדובר בצריכת מזון, גוף שמן הוא לנסוע במכונית שזוללת דלק", אמר אדוארדס. הוא התייחס גם לעובדה שאנשים שמנים נוטים יותר לנסוע במכונית ולא ללכת ברגל, כך שהם מועדים לפלוט יותר גזי חממה מאדם רזה. "ככל שהגוף כבד יותר, קשה לו יותר לזוז והוא תלוי יותר במכוניות".

 

על פי נתונים של האיחוד האירופי, אדם ממוצע באירופה פולט בכל שנה כ-11 טונות של פחמן דו-חמצני. על פי המחקר, אדם כבד משקל פולט בכל שנה טונה יותר CO2. במדינה כמו ארצות הברית, בה כ-40 אחוז מהאוכלוסיה סובל מהשמנת יתר, מדובר בתוספת משמעותית לכמות גזי החממה הנפלטים לאטמוספירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צורכים יותר; פולטים יותר
צילום: רויטרס
מומלצים