שתף קטע נבחר

טקס לזכר קסטנר: נדהמים מהשנאה כלפיו

מארגן האירוע לזכר ישראל קסטנר, שניהל מו"מ עם הגרמנים על הצלת יהודים, אך נטען כי שיתף פעולה עם הנאצים, אמר ל-ynet כי "אני נדהם מגודל האמוציות שהנושא מעורר. במיוחד מהשנאה והכעס, שנובעים משקרים ומניפולציות פוליטיות"

בין אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, מתקיים אחר הצהריים (יום ג') מפגש בבית שלידו נרצח ישראל קסטנר בתל-אביב לפני 52 שנה. באירוע משתתפים בני משפחתו של קסטנר ובני משפחות של יהודים שניצלו בזכותו.

 

קסטנר, מראשי התנועה הציונית ברומניה ובהונגריה, ניהל משא ומתן עם הגרמנים על הצלת יהודים תמורת ציוד ואספקה מהמערב. ב-1953 פרסם מלכיאל גרינוולד מאמר, בו האשים את קסטנר בשיתוף פעולה עם הנאצים. בעקבות כך הוא הגיש תביעת דיבה. השופט בנימין הלוי קבע כי "קסטנר מכר את נשמתו לשטן". בלילה שבין 3 ל-4 במרס 1957 הוא נורה על-ידי מתנקש יהודי. כמה ימים לאחר מכן מת מפצעיו. אחרי מותו קבע בית המשפט העליון כי הוא לא שיתף פעולה עם הנאצים.  


מדליקים נרות לזכרו של קסטנר (צילום: ירון ברנר)

 

יוזם האירוע, איתמר שגיא, שבני משפחתו ניצלו מידי הנאצים על-ידי קסטנר, סיפר ל-ynet: "אני בן ונכד להורים וסבים שניצלו בזכותו של קסטנר, והנושא מציק לי כבר שנים. מעת לעת, כשהנושא מתעורר בעקבות סרט או הצגה, אני נדהם כל פעם מחדש מגודל האמוציות שהנושא מעורר בקהל הישראלי. במיוחד אני נדהם מהאנשים שסוחבים עדיין את השנאה והכעס כלפיו, שנובעים כולם משקרים ומניפולציות פוליטיות".

 

שגיא טוען כי קסטנר לא זוכה להערכה. "האיש זוכה על ידי בית המשפט העליון ואנשים עדין לא נותנים לו את הכבוד הראוי. הוא הציל אלפי אנשים, לא רק ברכבות, אלא גם בדרכים אחרות. הגיע הזמן לשים את הכעסים בצד ולחלוק לו כבוד ולמשפחה", הוא טוען.

 

יוזם האירוע קובל על-כך שבתל-אביב אין רחוב על שמו של קסטנר. "יש פה פקידים פוליטיים עם רחובות על שמם. בפרופורציה למפעלים של אנשים אחרים שהצילו הרבה פחות אנשים, האיש היה צריך להיחשב לגיבור לאומי.

 זה מה שהוא היה. הכוונה היא לשנות את תחושת הציבור הישראלי כלפיו, כלפי אומץ ליבו העצום. כמובן שלא משנים תודעה ביום אחד. זאת התחלה של טפטוף כדי לשנות את התודעה הישראלית כלפיו. אני מקווה שייוולד מזה משהו עם המשך".

 

נכדתו של קסטנר, מרב מיכאלי, הוסיפה: "משפחת מיכאלי מתכוונת להגיע בהרכב מלא: אמי, שלוש אחיותיי ואני. זה משמח דווקא בגלל שזאת התארגנות פרטית וספונטנית. מבחינתי האישית זה מרגש ומשמח, זה נוגע לליבי, לכן אני הולכת לשם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראל קסטנר. נרצח ב-1957
צילום: דוד רובינגר
הנכדה מרב מיכאלי
צילום: ירון ברנר
התארגנות ספונטנית. זר לזכר קסטנר
צילום: ירון ברנר
מומלצים