שתף קטע נבחר

קלינטון: מחויבים למנוע נשק גרעיני מאיראן

מזכירת המדינה האמריקנית באה לוועדת החוץ של בית הנבחרים ואמרה כי לוושינגטון אין אשליות ביחס לאיראן, למרות המאמץ להידברות ישירה עמה. בהתייחס למו"מ הישראלי-פלסטיני אמרה כי ממשל אובמה פועל להחזיר את הצדדים לדיונים על בסיס עקרון "שתי מדינות לשני עמים"

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, אמרה אחר הצהריים (יום ד') במהלך שימוע בוועדת החוץ של בית הנבחרים כי לממשל אובמה "אין אשליות" ביחס לאיראן למרות המאמץ להידברות ישירה עמה וכי ארה"ב "מודעת למחוייבותה למנוע נשק גרעיני מאיראן".

 

לדברי  קלינטון, ממשל אובמה פועל בשני ערוצים ביחס לאיראן: מצד אחד - הוא מושיט יד לפתוח בהידברות, ומצד שני - מכין סנקציות קשות ומשתקות נגדה. "על-ידי חיזוק המסלול הדיפלומטי אנחנו צוברים השפעה ואמינות, ויכולים להכין סנקציות חזקות ומשתקות אם יהיה צורך", הצהירה מזכירת המדינה. "הגענו למסקנה שזה יהיה נכון יותר אם השותפים שלנו בעולם יבינו שהם צריכים לעבוד איתנו ולתמוך במאמצים שלנו, כולל בסנקציות קשוחות יותר".


"פועלים בשני מסלולים", קלינטון בבית הנבחרים (צילום: AP) 

 

קלינטון, עבורה זהו השימוע הראשון, הוסיפה כי "העובדה שאנחנו מוכנים ללכת לקראת איראן ואף להזמינה לכינוס על המצב באפגניסטן, מאפשרת לנו לדרוש יותר ממדינות אחרות. אין לנו אשליות לגבי המגעים. "אנחנו מכירים את הציווי של מניעת נשק גרעיני מאיראן. אחרי שנים שבהן ארה"ב השקיפה מהצד, כעת אנו שותפים מלאים בשיחות חמש המעצמות וגרמניה וזהו יתרון גדול עבורנו".

 

בהתייחס לתהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים, אמרה קלינטון כי וושינגטון מעורבת בצורה פעילה לסייע לצדדים להגיע לפיתרון של שתי מדינות, במקביל למחוייבותה לביטחון ישראל. "אנחנו מעורבים בסיוע לצדדים להיכנס שוב לדיונים לקראת פיתרון של שתי מדינות.

 אנחנו שומרים על מחויבותנו החזקה כסלע לביטחון ישראל, נספק לה סיוע כלכלי ועזרה ביטחונית. אנחנו עושים ככל יכולתנו גם לחזק את הרשות הפלסטינית ולטפל במשבר ההומניטרי ברצועת עזה", אמרה.

 

מזכירת המדינה התייחסה גם לחמאס ולנעשה ברצועת עזה ושבה והבהירה כי ממשל אובמה "לא ידבר או יממן" ממשלת אחדות פלסטינית שתכלול את הארגון. זאת, אלא אם חמאס יעמוד בדרישות הקוורטט להפסקת הטרור, הכרה ביחסים ובהסכמים שנחתמו עמה. "אנחנו רוצים להשאיר דלת פתוחה למקרה שזה יקרה, אבל אנחנו לא סומכים על זה. לפי מה שאנחנו שומעים, אין לחמאס כוונה לעמוד בתנאי הקוורטט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. מחוייבות חזקה כסלע
צילום: AP
מומלצים