שתף קטע נבחר

ברק מדיח את כבל, שהשיב: "שידיח את עצמו"

אחרי שבועות של סכסוך מתוקשר בין יו"ר העבודה למזכ"ל, ממתנגדי הכניסה לממשלה, זימן ברק את כבל והודיע לו כי פתח בהליכי הדחה, וימנה במקומו מנכ"ל. כבל: "מי שאמור לתת את הדין על הכישלון עסוק בפלגנות ובתככנות. אני המחסום האחרון בפני דיקטטורה של איש אחד". מועמד למנכ"ל: ויצמן שירי

הסכסוכים הפנימיים במפלגת העבודה מגיעים לשיאים חדשים. אחרי שבועות של עימות מתוקשר בין יו"ר המפלגה, שר הביטחון אהוד ברק, ומזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, הודיע אמש (יום ד') ברק לכבל כי הוא פותח בהליכים להדחתו מתפקידו, עקב "סירובו לקבל את החלטות ועידת המפלגה", ובינתיים ממנה מנכ"ל למפלגה - לצורך "הניהול היומיומי" שלה.

 

כבל הודיע לברק בתגובה כי לצורך הדחתו יש לכנס את ועידת המפלגה, והיא זו שתצטרך להכריע בשאלה אם להדיחו מתפקידו. "זאת דרכו של היו"ר לאחד את השורות לאחר כישלונו המהדהד בבחירות", אמר בציניות בתום הפגישה עם ברק במשרד הביטחון. "מי שאמור לתת את הדין על הכישלון עסוק בהדחות, בפלגנות ובתככנות".

 

בשיחה עם ynet, הוסיף כבל: "באתי לפגישה מוכן נפשית. אני לא מופתע מכלום. החוצפה של מי שהיה צריך ללכת לאי גזירה, של האיש שריסק את המפלגה והיה צריך להדיח את עצמו - מבקש להזיז הצידה את אלה שמנסים עוד להיאבק על עתידה של מפלגת העבודה. אני יודע שחברי ואני מהווים את המחסום האחרון בפני הפיכת העבודה לדיקטטורה של איש אחד. לפחות אם זו היתה דיקטטורה מוצלחת זה היה טוב, אבל זו דיקטטורה שמובילה אותנו למצב שהעובדות מוכיחות".


ברק וכבל, בימים טובים יותר (צילום: גיל יוחנן)

 

מאז החלטת ועידת מפלגת העבודה להצטרף לממשלה, ממשיכים חמישה מח"כי הסיעה, ובהם כבל, להתנהל כאילו לא התקבלה החלטה, ולמעשה פועלים כסיעה עצמאית בתוך סיעת העבודה. מזכ"ל המפלגה היה אחד מראשי המאבק נגד הכניסה של העבודה לממשלה, וסירב "להניח את הנשק" גם לאחר שהוועידה הצביעה נגד עמדותיו. כבר לאחר העימות הפומבי שפרץ בין השניים בחודש שעבר בעקבות החלטת ברק להדיח את היועץ המשפטי למפלגה, יורם אברהמי, אמרו גורמים במפלגה ל-ynet כי ברק מעוניין להדיח את כבל.

 

"ברק הודה לכבל על תרומתו"

המתיחות בין כבל לברק גברה והלכה בשבועות האחרונים, לאחר שכבל המשיך לתקוף בפומבי את ברק ואת כניסת העבודה לממשלה. ברק הבהיר כי הוא דורש מכל חברי סיעת העבודה להתיישר על פי החלטות הוועידה, אולם כבל וכמה חברים נוספים בסיעה סירבו לעשות כן. בסביבתו של ברק אמרו באחרונה כי הוא אמנם היה רוצה שתשרור אחדות בקרב כל חברי הסיעה, אולם הוא אינו יכול שלא לנסות ולהשליט את מרותו עליהם.

 

בניסיון אחרון ליישר את ההדורים, זימן יו"ר העבודה את הח"כים "המורדים" לפגישה עמו, אולם הפגישה התבטלה. בסופו של דבר נפגש ברק עם כבל לבדו, והודיע לו, כאמור, על כוונתו להדיח אותו מתפקידו.

 

מלשכתו של ברק נמסר: "בעקבות סירובו של ח"כ כבל לקבל את החלטות הוועידה, הודיע יו"ר העבודה כי בכוונתו לפתוח בהליכים לכינוס ועידת מפלגת העבודה לצורך החלפתו. עד להחלטת הוועידה בנושא ימונה מנכ"ל לצורך הניהול היומיומי של המפלגה. ברק הודה לכבל על תרומתו ואמר כי הוא מאמין שניתן להחזיר את העבודה ואת דרכה למקומה הטבעי בהובלת המדינה".

 

אחד השמות שהוזכרו כמועמד לתפקיד המנכ"ל הוא חבר הכנסת לשעבר ויצמן שירי, מקורבו של ברק.


פורסם לראשונה 22/04/2009 22:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בציניות. איתן כבל
צילום: דודי ועקנין
מדיח וממנה. ברק
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלכס קולומויסקי
חוזר למרכז העניינים? שירי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים