שתף קטע נבחר

תוכנית נתניהו: במשק משבחים, בכנסת מגנים

תגובות חיוביות במשק: שרגא ברוש טוען כי "התוכנית עוסקת במה שחשוב, עידוד הייצוא והגדלת האשראי", ובנק ישראל מברך: "התוכנית תתרום להתמודדות עם המשבר". בכנסת מותחים ביקורת: ח"כ אורון טוען כי השכבות החלשות ייפגעו ובקדימה אומרים: "נתניהו ממשיך לאחז את עיני הציבור"

בכירי המשק מגיבים בהתלהבות לתוכנית הכלכלית החדשה, "בלימה ותנופה", שהציגו היום (ה') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, בעוד שבכנסת נשמעת ביקורת קשה מצד חברי האופוזיציה. 

 

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר ל-ynet: "אני מרוצה מאוד. מדובר בתוכנית שעוסקת בדברים החשובים באמת - עידוד הייצוא, הגדלת האשראי לעסקים, ערבויות, הלוואות, הגדלת ההשקעה בתשתיות. יש נכונות להעביר 20 מיליארד שקלים לעסקים, כולל ההלוואות, הערבויות, הסיוע והפרוייקטים החשובים השונים. זה דבר גדול".

 

"כמובן שהמבחן העיקרי של התוכנית יהיה בפרטים", הוסיף ברוש, "אבל ראש הממשלה התחייב שיתקיים כבר בשבועות הקרובים דיון על פרטי הפרטים של התוכנית איתנו ועם ההסתדרות, ואנחנו כבר מקיימים משא ומתן ודיון פורה על כל הנושאים".

 

האם מדובר בשינוי לטובה במדיניות, מאז הרכבת הממשלה החדשה?

 

"בהחלט. סוף סוף מישהו עושה משהו. הממשלה הזאת עשתה בשבועיים מה שקודמתה לא עשתה מאז תחילת המשבר".

 

אופיר פינס: "גיבוב של מילים ואוויר חם"

בניגוד לבכירי המשק, הגיבו בכנסת בביטול ובבוז לתוכנית של נתניהו. "במקום תוכנית חירום אמיתית, מציגים נתניהו ושטייניץ תוכנית נטולת חזון וגיבוב של מילים ואוויר חם", אמר ח"כ אופיר פינס (עבודה).

 

"התוכנית היא זלזול באינטליגנציה של הציבור ומצג שווא של עשייה שנועד לזרות חול בעיני הציבור, המעסיקים והעובדים", אמר פינס והוסיף, "הממשלה הגדולה והבזבזנית בתולדות ישראל, עם 30 שרים ו-9 סגני שרים, מחליטה בחוצפה לקצץ את תקציבי החינוך והבריאות ולהקפיא את השכר במשק. איפה הדוגמא האישית?".

 

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) טען, כי התוכנית ראויה יותר לכינוי "תוכנית ההידרדרות והנסיגה". לדבריו, "לצד הצגת שלל גזרות ופגיעות בתחומים לאומיים חיוניים, בחר נתניהו להעדיף את הפוליטיקה על הכלכלה ולהעלות בעשרות אחוזים את תשלומי ההעברה לאברכים ולסקטורים לא יצרניים אחרים". 

 

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, אמר כי "נתניהו ושטייניץ מפריחים בלונים רבים, אבל מה שיתקיים הלכה למעשה הוא פגיעה קשה בשכבות החלשות בשל הקיצוץ הרוחבי הגדול בשירותים הממשלתיים וחיזוק השכבות החזקות באמצעות הורדת המסים השערורייתית.

 

לדברי אורון, "בניגוד למדינות אחרות בעולם, שם מוגדלים התקציבים לשירותים החברתיים, מוגדלת ההוצאה הממשלתית והמדינה לוקחת אחריות גדולה יותר לפרטיה – בישראל נתקלים מהלכים אלו בבלוק האידאולוגי של ביבי ושטייניץ, בתמיכת ש"ס ומפלגת העבודה, שסיימו את מאבקן עם קבלת פירורים בהסכמים הקואליציוניים".

 

ח"כ שלמה מולה (קדימה) תקף את נתניהו ואמר:"ראש הממשלה ניסה למכור לעם שהוא השתנה אבל מהר מאוד חזר לסורו. מי שמזמין מלצרית על חשבון המדינה לשישה סועדים, לא ניתן לצפות ממנו לרגישות חברתית. העצוב הוא שהעבודה וש"ס יושבות בכסאות שדרשו ומסכימות בשתיקתן למכור את הערכים שלהן".

 

דובר סיעת קדימה, שמואל דהן אמר, "נתניהו הוכיח שוב כי הוא חזק בסיסמאות ריקות מתוכן. הבלוף הכלכלי של נתניהו נחשף והוכיח כי מענה הממשלה מול אתגרי המשק אינו רציני ומסתכם בגיבובי מילים ובתכנית מחוררת ושטחית אשר אינה מחדשת דבר ואינה נותנת מענה של ממש לצורכי המשק.

 

דהן הוסיף: "נתניהו ממשיך לאחז את עיני הציבור בנפנופי ידיים ובדוגמאות על מטוסים וספינות ומצפה שהציבור בישראל ישכח לו את בזבוז המיליארדים, אותם הוציא על הקמת ממשלתו המנופחת ואת העדפתו לקנות שלטון בכסף, בהסכמים קואליציוניים סקטוריאליים ומופקרים".

 

חברת ועדת הכספים ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה), אמרה: "תכנית נתניהו ריקה מתוכן וכולה הצהרות. בפועל אין כל התקדמות להצלת המשק מפיטורים. על נתניהו להודיע על תוכניות מפורטות בשיתוף ההסתדרות והמעסיקים, שגם יהיה להן ביטוי בתקציב".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) ביקר בחריפות את עקרונות תכנית נתניהו: "במרכזה של התכנית העשרה נוספת של העשירים - הפחתה שערורייתית בשיעורי המס לאלפיון העליון ולחברות הגדולות, על חשבון תקציב המדינה והשירותים החברתיים.

 

"ההתמקדות בעידוד היצואנים מוטעית גם היא: כבר היום היצוא מגיע לכ-50% מהתל"ג הישראלי והיכולת להרחיב את היצוא מעבר לכך בתנאי המשבר העולמי מוטלת בספק כבד. צריך היה להתמקד בעידוד הייצור לצרכי המשק הישראלי, ובהגדלת היקף השירותים הציבוריים החברתיים - חינוך, בריאות, קהילה. הרחבת השירותים החברתיים יכולה לייצר מקומות עבודה נוספים ולהציע התמודדות אמיתית עם האבטלה המתרחבת".

 

חנין הוסיף, כי "ממשלת נתניהו ממשיכה בהתקפה על המובטלים. תכנית ויסקונסין אותה מתכוונת הממשלה להרחיב לא תייצר מקומות עבודה, אלא רק תעמיק את הפגיעה במובטלים".

 

שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר, אמר בתגובה: "משרד התמ"ת לא יאפשר שהדברים יעשו ללא תיאום עם הגורמים המקצועיים במשרד. אנחנו לא כלי עבודה של האוצר, אנחנו ננווט ואנחנו נקבע. נמצאים כאן מיטב המוחות שצריכים להתמודד עם הבעיות ולהציג פתרונות". 

 

עיני מחכה לתוצאות

"מבחנה האמיתי של הממשלה יהיה בתוצאה", אמר יו"ר ההסתדרות, עופר עיני. לדבריו, "השולחן העגול" שכולל את נציגי האוצר, בנק ישראל, המעסיקים וההסתדרות, ידון כבר בשבועות הקרובים בדרכים לצמצם את היקף הפיטורים במשק.

 

"העובדים שנמצאים בסכנה פיטורים והציבור כולו בוחנים כעת בשבע עיניים את רצינות כוונותיה של הממשלה. אני מקווה שהממשלה תעמוד בציפיות ותנצל את ההזדמנות שנוצרה כדי להגיע לתוצאה טובה בדמות תוכנית כלכלית מוסכמת לטובת אותם עובדים ולמשק כולו".

 

בנק ישראל מקדם בברכה

בנק ישראל מקדם בברכה את התוכנית. מהבנק נמסר כי: "יישומה של תוכנית המתבססת על העיקרים שפורסמו היום, צפוי לתרום לחיזוק יכולת ההתמודדות של המשק הישראלי עם אתגרי המשבר העולמי. ביצוע תוכנית מקיפה זאת, אשר עקרונותיה כוללים משמעת ואמינות פיסקלית, מהווה נקודת מפנה חיובית בהתמודדותו של המשק עם המשבר".

 

"התוכנית עוסקת בתחומים החשובים למשק בעת הזאת: שמירה על האמינות התקציבית דרך קביעת תוואי גירעון פוחת והצבת מגבלות על ההוצאות; רפורמות מבניות להסרת חסמים וביורוקרטיה; השקעות בתשתיות; עידוד האשראי והייצוא; קידום שוק העבודה. ראש הממשלה ושר האוצר עדכנו את נגיד בנק ישראל על התוכנית. בנק ישראל עובד בשיתוף פעולה עם הממשלה כדי להתגבר על המשבר ולהחזיר את המשק לצמיחה בת קיימא".

 

תגובת הליכוד: נתניהו כבר הוכיח הצלחה

ח"כ אופיר אקוניס, יו"ר צוות התגובות של הליכוד, אמר "כל המקטרגים צריכים לזכור שנתניהו כבר הוכיח את הצלחתו בהצלת הכלכלה הישראלית. בניגוד לברברת של המבקרים, וגם הפעם הממשלה בראשות נתניהו תציל את הכלכלה מהירושה הקשה שהשאירה קדימה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו: תני גולדשטיין, אמנון מרנדה וצבי לביא
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף רביץ , משרד הבטחון
שרגא ברוש: מברך
צילום: אסף רביץ , משרד הבטחון
סטנלי פישר: מעודד
צילום: ששון תירם
מומלצים