שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ישראל כיבתה את האור ב"שעת כדור הארץ"

במסגרת יוזמת "שעת כדור הארץ" כבו האורות בשש ערים בישראל למשך שעה, לאות הזדהות עם המאבק בהתחממות הגלובלית. מחברת החשמל נמסר כי צריכת החשמל ירדה ב-65 מגהוואט. המארגנים: המטרה אינה חיסכון בחשמל אלא הרצון להראות שכל אחד יכול לעשות משהו קטן למען עתיד העולם

ישראל ציינה הערב (ה') את "שעת כדור הארץ" - יוזמה בינלאומית במהלכה מכבים את האורות למשך שעה לאות הזדהות עם המאבק העולמי בהתחממות הגלובלית. באופן מאורגן נקראים תושבי שש ערים לכבות את האור באופן מדורג: תל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע, דימונה וכפר סבא. שאר תושבי המדינה מוזמנים גם הם לקחת חלק ביוזמה, שמטרתה היא מפגן ליכולתו של כל אחד לעשות מעשה קטן למען עתיד כדור הארץ.

 

 

את האות לפתיחת האירוע נתן ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, שכיבה את האור בבניין העירייה. מיד אחר כך כבה האור גם בחלק ממגדלי עזריאלי ובמוסדות ציבור וחינוך שונים ברחבי העיר. "כדור הארץ קיבל חום בגללנו, ותפקידנו להבריא אותו, ואני מקווה שהשעה הזו תביא למודעות ולעשייה", אמר חולדאי.

 

"בעניין הזה אין פוליטיקה. כל מי שנמצא פה מבין שזה לא טרנד", הוסיף השר להגנת הסביבה גלעד ארדן נוכח הקהל הרב שהתאסף בכיכר רבין בתל אביב, להופעה שרוב החשמל שצרכה הופק באמצעות אופני דיווש מיוחדים.

 

10 דקות מאוחר יותר כבה האור גם בירושלים: נשיא המדינה שמעון פרס, וראש העיר ניר ברקת כיבו את האורות במגדל דוד ומעל חומות העיר העתיקה. גם במשכן הכנסת ובמשרדי הממשלה השונים כבו האורות לאות הזדהות.


חומות העיר העתיקה לפני ואחרי (צילומים: דודי וקנין) 

 


 

"מירושלים תצא הבשורה על שמירת כדור הארץ", אמר הנשיא פרס בטקס. "באופן היסטורי מיקמו אותה במקום הכי ירוק והכי צלול. זהו יום של חינוך, יום של תקווה לשמירה על איכות הסביבה, שתוביל אותנו לעולם טוב יותר. מציון תצא תורה ומירושלים מובילוּת בתחום הסביבתי", דברי הנשיא.

 

 

אחר כך הגיע תורה של חיפה - שם כיבו את האור בין היתר בגנים הבהאיים ובמפעלי התעשיה בקריות. אז כיבו את האור גם בבאר שבע ובדימונה, ולבסוף בכפר סבא.


הגנים הבהאיים לפני ובשעת כדור הארץ (צילום: מורן שביט)

 

מחברת החשמל נמסר כי בשש הערים ירדה צריכת החשמל ב-65 מגהוואט - נתון שווה ערך לכיבוי של 700 אלף נורות.

 

  • בתל אביב ירדה הצריכה ב-30 מגהוואט - ירידה של כ-4 אחוזים בצריכת החשמל הרגילה המייצגת כיבוי של כ-290 אלף נורות.

 

  • בירושלים ירדה הצריכה ב-18 מגהוואט שהם 3.4 אחוז ירידה בצריכת החשמל (כיבוי של כ-190 אלך נורות).

 

  • בחיפה ירדה הצריכה ב-7.5 מגהוואט שהם 3 אחוזים ירידה בצריכת החשמל (כיבוי של כ-65 אלף נורות).

 

  • בבאר שבע ירדה הצריכה ב-8 מגהוואט - הפחתה של כ-4.3 אחוז בצריכת החשמל (כיבוי של כ-80 אלף נורות).

 

  • בדימונה ירדה הצריכה במגהוואט אחד שהוא 4 אחוזים מצריכת החשמל הרגילה (כיבוי של 11 אלף נורות).

 

  • בכפר סבא נרשם שיעור ההשתתפות הגדול ביותר: צריכת החשמל ירדה ב-3 מגהוואט שהם הפחתה של 5 אחוז בצריכה הרגילה (כיבוי של 31 אלף נורות)

 

המטרה: העלאת המודעות למשבר האקלים

היוזמה לכבות את האור לשעה נולדה בסידני, אוסטרליה בשנת 2006 - תוצאה של שיתוף פעולה של קרן השימור העולמית (WWF) עם ארגוני סביבה ומשרדי פירסום. שנתיים אחר כך הצטרפו ליוזמה 24 ערים ברחבי העולם - וביניהן הייתה גם תל אביב. השנה, עם העלייה במודעות לשמירת הסביבה, ציינו לפני שלושה שבועות מאות מיליוני בני אדם את האירוע, ב-4,000 ערים מסביב לעולם. בשל אילוצים שונים דחו בישראל את קיום היוזמה עד הערב.

 

שינוי האקלים הוא אחד האיומים הגדולים ביותר שניצבו אי פעם בפני המין האנושי. החשמל שאנו צורכים מופק מתחנות כוח המופעלות בפחם, והייצור שלו פולט גזי חממה שמאיצים את תופעת התחממות כדור הארץ. מדענים מעריכים שהשלכות שינוי האקלים יהיו קטסטרופליות: הפשרת קרחונים, עליית מפלס פני הים, שינוי מחזורי מזג האוויר, ריבוי סערות והחמרה של אירועי בצורת - שינויים שישפיעו על חייהם של מיליוני אנשים, יפגעו בבעלי חיים ובטבע באופן בלתי הפיך.

 

צילום: רויטרס

 

 

ברור ששעה אחת של כיבוי אורות לא חוסכת הרבה חשמל או פליטה של גזי חממה, ולכן המטרה של מארגני היוזמה היא בעיקר סמלית: להראות שסך כל הפעולות הקטנות של בני האדם מסביב לעולם משדרת מסר מהדהד, ושניתן באמצעות פעולה פשוטה לחסוך בחשמל ולהתמודד בקלות עם משבר האקלים.

 

מחברת החשמל נמסר כי הם שותפים מלאים ליוזמה - גם לרעיון החיסכון בחשמל ובעיקר להיבט התפעולי של ניהול האירוע. בחדר הבקרה והשליטה של מחוז דן נערכו מבעוד מועד לעקוב אחר כיבוי האורות בכל הארץ, ולמנוע תקלות. אילן ארנון ממרכז השליטה אמר ל-ynet כי הסיבה שכיבוי האורות מדורג ולא מתבצע בבת אחת היא החשש מתנודה דרמטית מדי במערכת החשמל, שעלולה לגרום לתקלה. הכיבוי המדורג לשעה מבטיח שגם ההדלקה והחזרת העומס על המערכת יהיה מדורג.


פורסם לראשונה 23/04/2009 19:58

 

בהכנת הכתבה השתתפו מישל דור ויעל עברי-דראל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורות דולקים בשלושת מגדלי עזריאלי בתל אביב
צילום: ירון ברנר
עכשיו רק בשניים
צילום: ירון ברנר
הגנים הבהאיים בחיפה חשוכים
צילום: מורן שביט
מגדל דוד בירושלים לפני
צילום: דודי וקנין
ובשעת כדור הארץ
צילום: דודי וקנין
גם בכנסת כיבו את האור
צילום: דודי וקנין
מומלצים