שתף קטע נבחר

החרדים הפגינו נגד אגד בי-ם: רוצים קווי מהדרין

תחת הכותרת "נוסעים נכון" הפגינו כ-2,500 בני אדם בשכונת בית ישראל בדרישה מחברת אגד להפעיל קווי אוטובוס עם הפרדה בין נשים וגברים - "זה לא הידור, אלא עיקר הדין". בתחילת העצרת התעמתה עימם קבוצה קטנה שקיימה הפגנת נגד בקריאה: "אל תהפכו את ישראל לאיראן"

כ-2,500 חרדים הפגינו אחר הצהריים (יום ה') בירושלים נגד חברת "אגד" בדרישה להפעיל קווי מהדרין נוספים בבירה. המפגינים התכנסו בכיכר זוויעהל בשכונת בית ישראל, במקום בו אירע בשנת 2003 פיגוע התופת בקו 2. לדברי המארגנים, התחושה בציבור היא שיש קשר בין בעיות הצניעות באוטובוסים לבין הפיגוע במקום.

 

תחת הכותרת "נוסעים נכון", קראו המתכנסים פרקי תהילים ונשאו תפילת "אל מלא רחמים" לזכר הנספים בפיגוע. המארגנים חילקו לקהל חומרי הסברה על המאבק למען חשיבות ההפרדה באוטובוסים בשכונות נוספות בבירה ורבנים ואישי ציבור חרדים נשאו דברים בנושא. אתמול הציגו במטה המאבק תמיכה של המנהיג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב, שבהתייחסות ראשונה לנושא, שפורסמה בעיתונות החרדית, קרא "לחזק ולבצר את חומת הצניעות ובכללם עניין ההפרדה בתחבורה הציבורית".


ההפגנה בשכונת בית ישראל. צילומים: דודי ועקנין

 

הרב ישראל הגר, בן האדמו"ר מויז'ניץ ומבכירי רבני הציבור החסידי, נאם בעצרת והבהיר כי "הפרדת האוטובוסים היא לא הידור אלא מעיקר הדין".


"מעיקר הדין, לא הידור"

 

בהפגנה השתתפו גם שני נהגים של חברת אגד כשהם לובשים את בגדי החברה. הם טענו בשיחה עם ynet כי הם תומכים במאבק, אך האצבע המאשימה צריכה להיות מופנית כלפי משרד התחבורה שלא מאפשר לאגד להפעיל קווי מהדרין נוספים עד שבג"ץ יכריע בעניין. לדבריהם, החברה עצמה דווקא מעוניינת לשפר עוד את השירות לחברה החרדית.


המפגינים החילונים מפונים ממרכז הכיכר לשוליה

 

בתחילת העצרת הפגינו כמה עשרת חילונים ודתיים מול הפגנת החרדים כשהם נושאים שלטים "אל תהפכו את ישראל לאיראן", "גם אני נבראתי בצלם אלוקים" ו"תנו תחבורה בלי הפרדה". כשהרוחות בין שתי קבוצות

המפגינים התלהטו הורתה המשטרה לקבוצה הדתית-חילונית להתרחק מהמקום ואף עיכבה שתי מפגינות לחקירה. חברת מועצת העיר ירושלים, מרים, שהפגינה מול החרדים, טענה בשיחה עם ynet שהמשטרה דחקה את הפגנת הנגד למקום מרוחק.

 

רחל עזריה, מסיעת "הירושלמים" שהפגינה נגד קווי המהדרין אמרה ל-ynet: "אני כאישה דתית באתי לוודא ששומרים על המרחב הציבורי נעים לכולם. כמי שגדלה בירושלים ולא מתכוונת לעזוב אותה חשוב לי איך העיר הזאת נראית. החרדים יודעים ללחוץ יפה מאוד על חברת אגד וכשהיא מפעילה קווי מהדרין חדשים - נפגע השירות בקווים הרגילים. אני לא מכריחה אף אחד לשבת לידי וכל אחד יכול לעשות הפרדה בעצמו ולהחליט ליד מי הוא יושב. אבל אף אחד לא יחליט עבורנו איך לנסוע באוטובוסים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים נגד חילונים. אחר הצהריים בירושלים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים