שתף קטע נבחר

כמעט מאה שנים אחרי: ארמניה זוכרת את נרצחיה

כשברקע המגעים לכינון יחסים עם טורקיה, ציינה ארמניה את יום הזיכרון למאות אלפי הארמנים שנרצחו בידי העות'מנים במלחמת העולם הראשונה. "לכל איש יש שם", אמר הנשיא, אך הבהיר שהכרת טורקיה ברצח העם אינה תנאי מקדים לכינון יחסים

בסוף השבוע שבו ציינה ישראל את רצח ששת המיליונים שנספו בשואה, גם ארמניה זוכרת את נרצחיה. אלפי ארמנים הגיעו אתמול (יום ו') לאתר הנצחה בבירה ירוואן, כדי להניח זרי פרחים לזכר בני עמם שנרצחו במהלך מלחמת העולם הראשונה בידי הטורקים העות'מנים.

 

האלפים שהגיעו לטקס בבירה הניחו זרי פרחים וצבעונים אדומים מסביב למשואה בוערת, מוקפת ב-12 לוחות בזלת המסמלים את 12 המחוזות הטורקיים שמהם גורשו הארמנים.

 

"לכל אחד מהקורבנות החפים מפשע מקרב בני עמנו יש שם, משפחה וסיפור", אמר נשיא ארמניה, סרז' סרקסיאן, בהצהרה שפרסם לרגל יום הזיכרון. "תהליך ההכרה ברצח העם הארמני אינו מכוון נגד העם הטורקי, והכרת טורקיה ברצח העם אינה תנאי מקדים לכינון יחסים בין שתי המדינות", שב והדגיש.

 

 

 

את יום הזיכרון הנוכחי להרג הארמנים, שארמניה וחוקרים רבים מחשיבים לרצח העם הראשון של המאה העשרים, מציינים בירוואן כשברקע ניסיונה של ארמניה לגבש הסכם היסטורי עם טורקיה. שלשום הודיעו שתי השכנות כי הגיעו להסכמה על "מפת דרכים" בדרך לכינון יחסים דיפלומטיים מלאים אחרי כמעט מאה שנות איבה.

 

אובמה לא כינה את ההרג "רצח עם"

שורשי המתיחות בין השתיים נעוצים בהרג ההמוני של הארמנים וגירושם על-ידי הטורקים החל משנת 1915. טורקיה מקבלת את הטענה שהטורקים העות'מנים רצחו נוצרים ארמנים רבים, אך דוחה את הטענות כי מספר הנספים מגיע עד למיליון וחצי וכי מדובר למעשה ברצח עם.

 

לאומנים רבים בארמניה ובקרב בני הקהילה הארמנית הגדולה בתפוצות מתנגדים לכינון יחסים בין המדינות, עד שטורקיה תכיר רשמית באירועים כרצח עם. במהלך אירועי הזיכרון היום העלו רבים מהם באש את דגלי טורקיה לאות מחאה.

 

בתוך כך נמנע נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מהשימוש במונח "רצח עם" בהצהרה שפרסם לרגל יום הזיכרון להרג הארמנים.

 

בהצהרתו כינה הנשיא האמריקני את האירועים "אחת הזוועות הגדולות ביותר שידעה המאה העשרים". זאת, על אף שבמהלך המירוץ לנשיאות ארה"ב הבטיח אובמה להכיר במעשים כרצח עם. אובמה, כמו מדינות רבות בעולם שאינן מכירות בהרג הארמנים כ"ג'נוסייד", ביקש כנראה שלא לפגוע ביחסים עם טורקיה.


פורסם לראשונה 24/04/2009 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמה נרצחו באמת? תהלוכת לפידים
צילום: AFP
ארמניה זוכרת. אנדרטה לנספים
צילום: AFP
מומלצים