שתף קטע נבחר

סקר: חצי מהמפעלים צופים פיטורים ברבעון השני

מסקר הציפיות שערכה התאחדות התעשיינים עולה כי הרבעון הראשון היה הקשה ביותר לתעשייה מזה 30 שנה. ברבעון השני צפוייה להימשך הנסיגה בתפוקה, תוך התמתנות בעוצמתה

המשבר בתעשייה נמשך. הרבעון הראשון של 2009 הנו הקשה ביותר לתעשייה מזה יותר מ-30 שנה. ברבעון השני של 2009 צפוייה להימשך הנסיגה בתפוקת התעשייה, במכירות לשוק המקומי, בייצוא, בפיטורי העובדים ובהשקעות. כך עולה מסקר הציפיות של התאחדות התעשיינים שערך לאחרונה אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים בקרב 186 חברות תעשייתיות.

 

 

תחזיות התעשיינים לרבעון השני של השנה מצביעות על מאזן נטו שלילי של 28% בתפוקת התעשייה, כאשר 55% מהתעשיינים צופים ירידה בתפוקה, לעומת 19% שצופים גידול בתפוקתם, רובם המכריע צופה גידול קל בלבד. על אף ההתמתנות, חשוב לזכור כי עדיין צפויה נסיגה בתפוקת כל ענפי התעשייה.

 

התמתנות קלה ביותר צפויה בקצב פיטורי העובדים מהתעשייה ברבע השני של 2009 - כאשר 49% צופים פיטורי עובדים, לעומת 7% בלבד אשר צופים גידול קל.

 

התמתנות צפויה גם בעוצמת הנסיגה במכירות לשוק המקומי - 62% מהתעשיינים צופים ירידה במכירות המקומיות, לעומת 15.5% שצופים עלייה, מרביתם עלייה קלה.

 

היצואנים בסקר צופים אף הם התמתנות ניכרת בעוצמת הנסיגה במשלוחי הייצוא. 46% מהיצואנים בסקר צופים נסיגה נוספת בייצוא, אל מול 23.5% שצופים עלייה במשלוחי הייצוא - מרביתם עלייה קלה. התמתנות ניכרת בעוצמת הירידה בייצוא צפויה בכל ענפי התעשייה, אם כי בפרספקטיבה היסטורית עדיין מדובר בירידה חדה ביותר.

 

במקביל, צופים התעשיינים נסיגה נוספת בהשקעות התעשייה ברבעון השני של השנה, תוך התמתנות מסוימת בעוצמת הירידה - 40% מהתעשיינים צופים נסיגה בהשקעות, לעומת 8% בלבד שצופים עלייה. נסיגה צפויה בהשקעות בכל ענפי התעשייה.

 

מדיווחי התעשיינים מתברר כי ברבעון הראשון של 2009 נמשכה ואף העמיקה הנסיגה הדרמטית בתפוקת התעשייה - 70% מהתעשיינים דיווחו על ירידה בתפוקתם, לעומת 13.5% בלבד שרשמו גידול, מרביתם גידול קל. נסיגה כה חדה בתפוקת התעשייה לא דווחה זה למעלה משלושה עשורים ולא נרשמה מעולם במסגרת סקר הציפיות.

 

בהתאם לציפיות, מדווחים התעשיינים, כי בתחילת 2009 הואץ משמעותית קצב פיטורי העובדים בתעשייה. יותר ממחצית מהתעשיינים דיווחו על פיטורי עובדים, לעומת 4% בלבד שדיווחו על קליטה מתונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית מגל
צילום ארכיון
צילום: עמית מגל
מומלצים