שתף קטע נבחר

מגדלי חזירים בארץ: נקיים - אך לא מעודכנים

בהלת שפעת החזירים לא מטרידה במיוחד את מנהלי החווה בקיבוץ להב: "זה מקום מבודד לגמרי, אין סימנים למחלה". בצפון אומר אחד המגדלים: "עד עתה לא קיבלנו שום הנחיה. כל מה שאני יודע כרגע על המחלה, זה מהתקשורת"

בהלת שפעת החזירים שפשטה ברחבי העולם לא פוסחת על ישראל, ובשירותי הדם של מד"א כבר הפיצו הבוקר (יום א') הנחיה שלפיה אין להתרים דם ממי ששהה בשבוע האחרון במכסיקו, קליפורניה או טקסס. למרות זאת, בקיבוץ להב, שבשטחו נמצאת אחת החזיריות הגדולות ביותר בישראל - המונה אלפי פריטים - מסרבים להיות מוטרדים מהתפרצות השפעת.

 

שפעת החזירים - דיווחים אחרונים:

 

"מדובר בחווה סגורה", מסביר מרכז המשק בקיבוץ ודובר "המכון למדע ולמחקר חי", משה תייר. "אין כניסה ויציאה של מבקרים לחווה - היא מבודדת לגמרי".

 

לדברי תייר, גם לפני התפרצות שפעת החזירים, בקיבוץ להב מקפידים על תנאי סניטציה מהגבוהים בעולם. "אנחנו בקשר עם מוסדות הבריאות והשירותים הווטרינריים, ועושים בדיקות קבועות לבעלי החיים - מה שלעתים לא עושים לעדרים מסחריים". תייר אף ביקש להרגיע את הציבור והוסיף כי "אין שום סימנים למחלה".

 

למרות שככל הידוע, שפעת החזירים לא הגיעה לישראל, בקיבוץ להב הגבירו את הבידוד של החווה. "אנחנו עושים את כל הפעולות הנדרשות לשמירה על בריאות העדר והעובדים", אמר תייר וציין כי השירותים הווטרינריים בארץ עדיין לא פירסמו הוראות מיוחדות לבעלי עדרים, אך היה ויופצו הוראות עדכניות - בחווה ינהגו בהתאם.

 

"מוקד הבעיה הוא במכסיקו", אמר, "לאור זאת בדקנו אם אין עובדים שהגיעו משם בשבועות או בחודשים האחרונים. האיום הוא רלוונטי עבור כולם, אבל לא לנו באופן ספציפי".

 

עדיין אין הנחיות למגדלים

על-פי הערכות המגדלים, רוב החזירים גדלים בחוות באזור הגליל המערבי, שבהן כ-100 אלף ראשים. רוב החזירים גדלים בחזיריות היישוב אעבלין, ומעט ביישוב מעיליא שליד מעלות.

 

אחד ממגדלי החזירים בצפון, חאתם עראף, אמר הבוקר ל-ynet כי עד עתה לא קיבלו מגדלי החזירים ממשרד הבריאות

או ממשרד החקלאות כל הנחיה בדבר היערכות ומניעה של התפשטות שפעת החזירים. "הכתובת היא הלשכה הווטרינרית, אבל עד עתה לא שמענו מהם דבר", אמר. "כל מה שאני יודע כרגע על המחלה, זה מה ששמעתי מאמצעי התקשורת".

 

לדברי עראף, בשל מחלות אחרות שעלולות לפגוע בחזירים, כגון דבר ומחלת הפה והטלפיים, ננקטים בשנה האחרונה אמצעי זהירות ובידוד של החזיריות - כולל חיטוי של כלי הרכב ושל הבאים בשערי המקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבהלה במכסיקו
צילום: AFP
חזירים. זהירות מהשפעת
צילום: AP
מומלצים