שתף קטע נבחר

תווים של זיכרון

לרגל יום הזיכרון התכנסו ארז לב ארי ודניאל זמיר באולפן, וביצעו עבור ynet את "מי האיש" - שבו התפילה "סור מרע, ועשה טוב, בקש שלום ורדפהו". השניים ישתתפו בערב "זיכרון ותפילה", יחד עם אביתר בנאי, שלמה בר ואחרים

בכל עיר יתקבצו הערב (יום ב') מאות או אלפי תושבים כדי להתייחד עם זכר הנופלים בטקס כואב ומרגש, אך גם מאוד מובנה ומוכר. כמה זמרים מובילים, בהם אביתר בנאי, ארז לב ארי ושלמה בר, ישתתפו בערב קצת שונה - שייערך תחת הכותרת "זיכרון ותפילה".

 

הרעיון שמאחורי הערב הוא החיבור שבין זכרון הכאב האישי, המשפחתי והלאומי על אובדן החיים, לבין התפילה והתקווה לימים טובים יותר של שלום ושלווה. הערב יהיה נטול נאומים - וכל כולו מבוסס על שירי זיכרון לצד שירי תפילה מהמקורות. את הערב יזמו דגנית אלטמן ויוני גנוט, ופרט לאמנים הנזכרים לעיל ישתתפו בו גם דודי לוי, דניאל זמיר ולהקות "בין השמשות" ו"המדרגות". 

 

"השיר 'מי האיש', שמילותיו לקוחות מתהילים, מתמצת במידה מסוימת את האמירה שאני מבקש להביע בערב הזה", אומר לב ארי בשיחה עם ynet. "אמנם מדובר בסך הכל בשני פסוקים, אבל יש בהם את הכמיהה, הבקשה או אולי הדרישה, של 'סור מרע ועשה טוב'. יש בזה שני חלקים - לא רק לסור מהרע, אלא גם לעשות טוב. והשאיפה היא שגם אנחנו נפעל כך, וגם הצד השני שילמד מאיתנו, וזה יהיה טוב לשני העמים".

 

קודם לשיר מתהילים מתכוון לב ארי לשיר שניים משירי האלבום שלו - "זכה את עמי" ו"בעתיד" לבוא" - שלדבריו הם סוג של תפילה לגילוי של בורא עולם, לגאולה. "השירים האלה מביעים את הבקשה האישית שיגיעו זמנים טובים יותר", הוא אומר. "אני מרגיש שאנחנו זקוקים לבורא שיתגלה יותר מאי-פעם, וככל שהזמן עובר, אנו זקוקים לזה יותר".

 

לאחר מכן יפנה לב ארי לשני שירים שאמנם אינם מהקאנון של שירי יום הזיכרון, אך לדבריו ניתן לקרוא ולפרש אותם גם בהקשר הזה. 

 

כשלב ארי נשאל מהי המשמעות המיוחדת עבורו בערב הזה, הוא עונה שמבחינתו, מדובר בשיקוף מסוים של המציאות בה אנו חיים. "ביום

הזיכרון יש מסביבנו את כל הצער והעצב, ואני לא חושב שיש מישהו בארץ שלא מכיר מישהו שמת, שמסר את נפשו במבצע כזה או אחר - ואלה הם הזכרונות ברמה האישית. במקביל לכך יש גם איזושהי שאיפה לזמן יותר טוב, וזו התפילה שבערב הזה.

 

"ככה אנחנו חיים, וככה גם בנויים יום הזיכרון ויום העצמאות. כבר שנים על גבי שנים אנו נעים משמחה לעצב ומעצב לשמחה, ואני רק מקווה שזה לא הגורל שלנו, שזה ישתנה. שיהיו לנו זמנים שיהיה בהם רק טוב".

 

  • "ערב זיכרון ותפילה". הערב, יום ב' (27.4), בשעה 21:00 במרכז וואהל, דרך קרן היסוד, רמת אילן (רמת גן). כניסה בתשלום: 40/50 ש"ח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לב ארי וזמיר באולפן
צילום: עילי קמחי
מומלצים