שתף קטע נבחר

אם חטפה בתה מבני ברק: "שטפו לה את המוח"

בת 17 מאופקים התארחה אצל משפחה חרדית בזמן המבצע בעזה, ומאז סירבה לשוב למשפחתה - שטוענת כי בני המשפחה המארחת מתעללים בילדיהם. אמש הגיעו אמה ועוד 3 בני משפחה, פרצו לדירה בגרזנים וחטפו את הבת. כעבור כמה שעות נעצרו ביבנה, ומעצרם הוארך היום

חטיפה או מבצע הצלה? סיפור מורכב במיוחד עומד מאחורי הדיווח על חטיפתה של נערה בת 17 וחצי, אמש (יום ב') בבני ברק. זמן קצר לאחר החטיפה לכאורה נמצאה הנערה, והתברר כי החוטפים הם לא אחרים מאשר אמה ועוד שלושה מבני משפחתה, תושבי אופקים, לשם סירבה הנערה לחזור מאז עברה להתגורר בבני ברק בזמן מבצע "עופרת יצוקה".

 

המשטרה עצרה את בני המשפחה, ומעצרם הוארך היום בארבעה ימים. החשודים טוענים כי בתם עברה שטיפת מוח אצל המארחים החרדים, שמנסים להחזירה בתשובה. עוד טוענת משפחתה של הנערה, כי בני המשפחה המארחת מתעללים בילדיהם שלהם. למרות זאת, הנערה עצמה דורשת בתוקף להישאר אצל המשפחה בבני ברק, אך כיוון שהיא עדיין קטינה, היא נמסרה בשלב זה לידי רשויות הרווחה כפי שמחייב החוק, עד שתתקבל הכרעה בעניינה.

 

משרד הרווחה אישר כי המשפחה המארחת אכן מוכרת לשירותי הרווחה, משום שחלק מילדיה עזבו את הבית עקב תלונות על התעללות.

 

צעד של ייאוש

הדיווח על החטיפה התקבל במשטרה אמש סמוך ל-23:00. לפי הדיווח, לדירה בבני ברק הגיעו ארבעה אנשים, התפרצו פנימה בעזרת גרזן, גרמו לנזק רב בדירה, תקפו את בעליה ולאחר מאבק חטפו בכוח את הנערה. למקום הגיעו שוטרי משטרת מרחב דן, ולאחר שקיבלו מבעלי הדירה את פרטי החשודים, החלו בסריקות נרחבות. לבסוף איתרו אותם ביבנה, כשהנערה ברשותם.

 

אולם עד מהרה התברר כי החוטפים הם למעשה בני משפחתה של הנערה, המתגוררים באופקים. במהלך מבצע "עופרת יצוקה", הפקידו אותה בבית המשפחה המארחת בבני ברק, אך בגמר המבצע סירבה הנערה לחזור לביתה, והעדיפה להישאר בבית מארחיה.

 

בני משפחתה לא קיבלו את החלטתה ופנו כמה פעמים בניסין להחזירה, בין היתר באמצעות רשויות הרווחה, אולם היא סירבה. ממשרד הרווחה נמסר כי במהלך ההידיינות עם הנערה בחודשים האחרונים, הוצעו לה מסגרות חוץ-ביתיות בהן תוכל להמשיך את לימודיה לבגרות. הנערה הסכימה עקרונית, וכעת מצפים להכרעת בית המשפט בנושא.

 

אתמול, בצעד של ייאוש, הגיעו אמה ושלושה מבני המשפחה לבני ברק ולקחו אותה בכוח - אך נעצרו מיד לאחר מכן.

 

"סכנה ממשית אם תשוב לבית הוריה"

בבית משפט השלום בתל אביב האריך היום בארבעה ימים את מעצרם של ארבעת החשודים. הם חשודים בחטיפה, בתקיפה ובגרימת נזק. רב-סמל כרמלה טריקי, נציגת המשטרה, הסבירה בבית המשפט, כי הארבעה חשודים בחטיפה משום שלקחו את הנערה בניגוד לרצונה. פרטיה של הנערה ושל אמה אסורים לפרסום.

 

דוד כהן, אחד החשודים, הסביר לבית המשפט כי בני המשפחה נאלצו לפעול כפי שפעלו בשל שטיפת המוח שעברה הנערה בבית המשפחה המארחת. הוא הוסיף כי ילדי המשפחה שהוצאו מחזקתה בשל תלונותיהם על התעללות, סיפרו להם על שיטות שטיפת המוח וההתעללות שעברו, והפצירו בהם להוציא משם את בתם בהקדם. לדבריו, אחת מבנות המשפחה סיפרה להם: "אמא שלי היא אלופה בשטיפת מוח, אתם לא תבינו את זה, היא תסובב אתכם".

 

לדברי רס"מ טריקי, הנערה העידה כי הגיעה מרצונה ובהסכמת הוריה לבית המארחים, ושהתה שם גם לאחר שביקשו שתחזור לבית הוריה. לדבריה, מהעדות עולה כי בני המשפחה החוטפים היכו אותה ואת ראש המשפחה המארחת באמצעות לום ברזל, ופצעו את שניהם, וכי קיימת סכנה ממשית לחייה אם תחזור לבית הוריה.

 

החשודים הודו במעורבות באירוע, אך הכחישו כי הפעילו כוח. אחד מהם הסביר בבית המשפט כי הם הגיעו למקום ללא כוונה לנקוט באלימות, אולם עם הגעתם, הוקפו בידי "שבאבניקים" ואז התפתח במקום עימות.

 

השופטת דורית רייך שפירא החליטה להאריך בארבעה ימים את מעצרם. בהחלטתה הבהירה כי יחסי האם עם בתה הם שהביאו את הבת להתרחק ממנה. "עם כל ההבנה למצוקת האם, לא ניתן להשלים עם מעשה אלימות", כתבה.

 

את האם ושלושת החשודים הנוספים מייצגים עו"ד גיורא זילברשטיין ועו"ד רלית עובדה.

 

אשר לנערה עצמה, רס"מ טריקי ציינה כי היא "נמצאת כעת במקום בטוח". ואכן, במקביל לדיון המשפטי, הועברה הנערה לטיפול רשויות הרווחה, שממשיכות לנסות וללמצוא פתרון על פי חוק למצוקתה.

 

בהנכת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם החשודה בחטיפת בתה, בבית המשפט
צילום: אבי כהן
מומלצים