שתף קטע נבחר

"דנקנר כנראה שכח שאינו מנהל מסעדת פועלים"

העימות מחריף? בכיר בבנק ישראל אמר כי אריסון צריכה להבין שבראש דאגות הבנק צריכים לעמוד כספי הלקוחות והשמירה על ערכם. בבנק המרכזי מציינים שהחוק מסמיך את הנגיד להורות על החלפת ראשי בנקים שכשלו

"דני דנקנר כנראה שכח שהוא מנהל את בנק הפועלים ולא מסעדת פועלים", כך אמר אמש (ב') גורם בכיר בבנק ישראל, שביטא את מורת הרוח של הנגיד סטנלי פישר מהתעקשותה של בעלת השליטה שרי אריסון לתת גיבוי ליו"ר הבנק, במקום להחליפו על פי דרישתו.

 

לגבי אריסון עצמה אמר הגורם ש"עם כל הכבוד להשקעותיה בבנק, עליה להבין כי בנק איננו רק נכסים ונדל"ן ובראש הדאגות של העומדים בראשו צריכים לעמוד קודם כל כספי הלקוחות והשמירה על ערכם".

 

אתמול שיגר המפקח על הבנקים רוני חזקיהו לבנק הפועלים את דו"ח הביקורת המפורט. בנק ישראל הטיל איפול מוחלט על תוכן הדו"ח. זאת, בנימוק שהוא איננו נוהג לפרסם את מערכת יחסיו על הבנקים הכפופים לביקורתו. גם בנק הפועלים שומר על שתיקה. הגורם הבכיר בבנק ישראל מקווה כי לאחר קבלת דו"ח הביקורת ולימוד ממצאיו ישתדל בנק הפועלים לשמור על שקט תקשורתי מדאגה ליציבות הבנק, "אם המצב יצא מכלל שליטה בגלל המשך הפרסומים ברוח הגל שליווה את מגעי הנגיד פישר עם אריסון".

 

טרם נקבעה פגישה נוספת בין פישר לאריסון. בבנק ישראל מעריכים כי לא יהיה מנוס מעימות נוסף ביניהם לאחר יום העצמאות, אם בימים הקרובים אריסון לא תתרכך ולא תפטר את דנקנר ביוזמתה. בבנק המרכזי מציינים כי החוק מסמיך את הנגיד להורות על החלפת ראשי בנקים שכשלו בתפקידם, אם מצא שהתנהלותם מסכנת את יציבות הבנק, אבל מעריכים כי אריסון תקדים אותו בביצוע המהלך הזה מרצונה.

 

עוד מציינים בבנק ישראל כי התנגדותם מתמקדת בהחלפת היו"ר, ולא במינויו של ציון קינן לתפקיד המנכ"ל לאחר התפטרותו של צבי זיו.

 

אם לא יחול שינוי בראשות הבנק, הכנסת עלולה להתערב בפרשה לאחר פתיחת כנס הקיץ בשבוע הבא. ח"כ דני דנון (ליכוד) הודיע אתמול לאריסון כי אם לא תציית לדרישת הנגיד לסיים את כהונת היו"ר דנקנר, בתוך 10 ימים עד ה-7 למאי, ולא תקדים רפואה למכה, הוא יפתח בהליכים בכנסת כדי לאכוף עליה את יישום הדרישה.

 

במכתבו לאריסון אומר דנון כי בשנים האחרונות הנגיד הוכיח את מסירותו לכלכלת ישראל כשהיא חפה מכל שיקול זר. לדבריו נראה כי דרישת הנגיד להעביר את דנקנר מתפקידו נובעת ממידע מהימן המצוי בידו. "ממשלות ישראל לדורותיהן ידעו לגבות את המוסדות הפיננסיים בשעת הצורך. לכן יש אחריות ממשלתית ופרלמנטרית למניעת משברים מיותרים שעלולים לזעזע את כלכלת ישראל", אומר דנון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בראש הדאגות - שמירה על כספי הלקוחות
צילום: סיון פרג'
מומלצים