שתף קטע נבחר

הפד השאיר את הריבית בארה"ב על 0.25%

הריבית לחודש מאי נותרה בטווח שבין אפס לרבע אחוז. הבנק המרכזי ימשיך ברכישות אג"ח אוצר של ארה"ב בהיקף שקבע בישיבתו הקודמת. בהודעת הסיכום של הישיבה נאמר שהמשק מראה סימנים של התייצבות

לאחר יומיים של דיונים, החליטה אמש (ד') ועדת השוק הפתוח (The open market committee) של הפדרל ריזרב, להשאיר את הריבית על כנה. בהודעת הסיכום של הישיבה נאמר שהמשק מראה סימנים של התייצבות, וכי הריבית תישאר נמוכה גם בעתיד הנראה לעין. 

 

כאמור, השאיר נגיד הבנק המרכזי האמריקאי, בן ברננקי, את הריבית לחודש מאי בטווח שבין אפס לרבע אחוז. תחזיות האנליסטים העריכו כי ברננקי לא ישנה את הריבית לחודש מאי, כי היא ממילא קרובה יותר מאי פעם לאפס. הבנק המרכזי הודיע במקביל כי ימשיך ברכישות אג"ח אוצר של ארה"ב בהיקף ובקצב שקבע בישיבתו הקודמת.

 

נתונים שפורסמו אתמול מראים כי ברבעון הראשון של השנה הנוכחית נרשמה, בחישוב שנתי, צמיחה שלילית של 6.1% בכלכלת ארצות הברית – כך הודיע משרד המסחר האמריקאי. הנתונים השליליים באים על אף עלייה של 2.2% שנרשמה בתקופה זו בהוצאות הצרכנים.

 

הצניחה בתמ"ג היתה גבוהה מההערכות המוקדמות בוול-סטריט, ודומה בהיקפה לצניחה בשיעור 6.3% שנרשמה ברבעון הרביעי של 2008. בהודעת ה"פד" נאמר שהמשק אכן התכווץ אך בקצב מתון יותר מבעבר.

 

המשקיעים וקובעי המדיניות בארצות הברית מצפים שהפדרל ריזרב ימשיך לבצע מהלכים נוספים במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית (quantitative easing ) שהיתווה, שמטרתה התאוששות מהירה יותר של כלכלת ארצות הברית.

 

במסגרת מהלכי ההרחבה הכמותית, מנסות ממשלות ברחבי העולם להקל את התנאים המוניטריים במדינותיהן בדרכים אחרות מאשר הורדת הריבית לטווח קצר, שכן כלי זה, שהוא הכלי המוניטרי המרכזי הנמצא בידי הבנקים המרכזיים, כבר מיצה את עצמו ברוב מדינות העולם, ובמיוחד בארצות הברית.

 

כלים נוספים שהפדרל ריזרב עשוי לשקול להשתמש בהם הוא הורדת הריבית על הלוואות לטווח ארוך, מתן גישה ישירה לסקטור הפרטי למימון שלא דרך מערכת הבנקאות, אלא דרך הבנק המרכזי ועוד.

 

יש לציין כי הפדרל ריזרב החליט כבר לבצע בחצי השנה הקרובה רכישת אג"ח מגובות משכנתאות מבנקים, רכישת אג"ח של ממשלת ארצות הברית לטווח ארוך בהיקף של 300 מיליארד דולר. עוד החליט הבנק באותו ישיבה להגדיל השנה את היקף הרכישות של אג"ח מגובות במשכנתאות ל-1.25 טריליון דולר מ-500 מיליארד דולר, ולהכפיל את היקף הרכישות של אג"ח של בנקי המשכנתאות הממשלתיים פאני מאיי ופרדי מאק.

 

עד עתה, ניפחו מהלכי ההרחבה הכמותית של הפדרל ריזרב את מאזן ההתחייבויות שלו לכ-1.9 טריליון דולר נכון לתחילת 2009, והצפי הוא כי סכום זה עוד עלול לתפוח.


פורסם לראשונה 29/04/2009 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגיד הפד, בן ברננקי
צילום: AFP
מומלצים