שתף קטע נבחר

זוכו שני הנאשמים ברצח הנערה שקד שלחוב

כמעט שש שנים לאחר שנורתה בראשה במרכז אשקלון - זיכה בית המשפט מחמת הספק את מאיר ז'אנו וישראל גנון, שהואשמו ברצח שקד שלחוב בת ה-16. האם: "אין צדק, הם הרוצחים". האב: קשה לי כמעט כמו ביום שבו נרצחה

איש לא ישלם את המחיר על מותה של הנערה שנקלעה במקרה לזירת ירי. שני הנאשמים ברצח הנערה שקד שלחוב באשקלון לפני כשש שנים זוכו הבוקר (יום ה') מכל האישומים נגדם. כך קבע בית המשפט המחוזי בבאר שבע. אמה של שקד, אילנה, פרצה בבכי, והאב אמיר אמר שרגע הזיכוי שקול כמעט לרגע בו נודע לו על מות בתו.

 

שלחוב נורתה בראשה למוות במרכז אשקלון לפני כמעט שש שנים, כשמצאה עצמה במה שנחשד כחיסול חשבונות בין עבריינים. מאיר ז'אנו, ישראל גנון ודוד צפיר הואשמו שתכננו לחסל את העבריין שלום דומרני שאיתו הסתכסכו, אך פגעו בשקד בת ה-16 שהייתה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון. בשל הספק, הם ייצאו לחופשי. 

 

בהכרעת הדין קבעו היום שלושת השופטים, בראשות סגן נשיא בית המשפט, ניל הנדל, כי עדות מרכזית עליה התבסס התיק אינה די אמינה. מדובר בדבריו של העבריין ירון סנקר, על הודאה ששמע בעל פה מהנאשמים. "על מנת להרשיע יש להעניק אמון מלא לאמירות המפלילות של סנקר, שבהתנהגותו במשטרה שידר חוסר אמינות ובבית המשפט לא פתח את פיו", כתבו.


"נושאים את כאבם באצילות". ההורים בבית המשפט (צילום: הרצל יוסף) 

 

השופטים ביקשו להדגיש שהמקרה כואב במיוחד ו"בית המשפט אינו מתעלם מהמתרחש בחברה - האלימות חוצה גבולות חדשים, כמעט כדבר שבשגרה, והציבור ששומר חוק, המעוניין להתרחק ככל האפשר ממלחמת כנופיות, נשאב פנימה בעל כורחו למרכז המעגל והופך קורבן לעולם לא לו. הנערה שקד שלחוב נקטפה בדמי ימיה, קול דמיה צועקים מהאדמה ודורשים חיים ואולי אף שואלים מדוע ולמה".

 

למרות ה"אצילות שבה ההורי המנוחה נושאים את כאבם, שכנראה נשגב מבינת הזולת", הסבירו השופטים שבחרו בזיכוי בשל העדות הבעייתית ובאופן כללי - היעדר ראיות מספיקות מטעם התביעה.  

 

"מסכת ייסורים, עם תוצאה כל-כך קשה"

מפקד המחוז בעת המקרה, ניצב משה קראדי, אמר בזמנו: "נערה נרצחה על לא עוול בכפה, קבענו את הפרשה כיעד מספר אחת". נגד ז'אנו וגנון הוגש כתב אישום בגין רצח ונגד צפיר כתב אישום בגין קשירת קשר לביצוע פשע. עקב הימשכות ההליך וסיבוכים משפטיים - שוחררו ז'אנו וגנון למעצר בית, ובנוגע לצפיר החליטה הפרקליטות להמליץ על זיכויו של בשל מחסור בראיות. 

 

"בית המשפט לא עושה צדק, הבת שלי נרצחה. אין לי ספק שהנאשמים האלה רצחו את שקד", אמרה לאחר הקראת הכרעת הדין האם, אילנה, כשהיא ממררת בבכי. לדבריה, הרגישה עוד לפני ההכרעה שהנאשמים עומדים לצאת לחופשי.

 

אביה של הנערה, אמיר, סירב להאמין להחלטת השופטים. "לא ייאמן איך הם הצליחו לתעתע בכל המערכת ולעורר את הספק הסביר. אני יודע שהם הרוצחים. המשפחה שלנו נהרסה, החיים שלנו נהרסו", זעק. נציג הפרקליטות זאב לם הביע אף הוא אכזבה מההכרעה.

 

עורכת הדין שמייצגת את המשפחה, ד"ר דנה פוגץ' - ראש מרכז נגה בקריה האקדמית אונו - אמרה: "חבל לנו מאוד שהמשפחה נאלצה לעבור מסכת ייסורים של חמש שנות משפט, שנגמרה בתוצאה כל כך קשה. מדובר בהתמשכות בלתי מוצדקת של הליכים, שנגמרו בכישלון. אנו נבחן את הכרעת הדין ונשקול אם לבקש מהפרקליטות להגיש ערעור לבית המשפט העליון".

 

עורכי הדין של הנאשמים: נעשה צדק בישראל

לאחר הזיכוי התפרצה אחת מקרובות המשפחה על סניגוריהם של הנאשמים וצעקה: "אם הם היו חפים מפשע הם לא היו פה... רק על עבריינים אתם יודעים להגן, תגנו על משפחות שנהרגים להם הילדים".


ישראל גנון עם עורכי דינו אבי חימי ודוד יפתח (צילום: הרצל יוסף) 

 

סניגוריהם של הנאשמים, אבי חימי, משה שרמן ודוד יפתח, הביעו סיפוק מההחלטה. "גאוותנו לבית המשפט שהגיע לתוצאה צודקת", אמר חימי,

 שביקר את המשטרה שפעלה לטענתו לפי לחץ ציבורי. "לא היה נכון לקרוא להם רוצחים במשך כל השנים - מערכת הראיות של התביעה היתה רעועה. נעשה צדק בישראל".

 

יפתח הזכיר את כל השנים בהם באו בני המשפחה לדיונים. "הם כאבו, בכו וכעסו עלינו - אבל צריך להבין שמערכת המשפט בנויה על כך שסניגורים מייצגים נאשמים. לבי יוצא אל המשפחה, אך הם צריכים להבין שעורכי דין הם אנשי מקצוע, כמו שופטים, שעובדים לא על פי רגשות אלא על פי עובדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: דני סלומון
שקד שלחוב. נהרגה, ואיש לא הורשע
צילום רפרודוקציה: דני סלומון
האם אילנה בבית המשפט. "הבת שלי נרצחה"
צילום: הרצל יוסף
מאיר ז'אנו בבית המשפט
צילום: הרצל יוסף
מומלצים