שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  זכה בפרס על סיוע לנערים - והורשע בהתעללות

  גד הררי, מנהל כלא לשעבר שהקים מעון לבני נוער מכורים לסמים, השפיל כמה מהם בין היתר בכינוי "נשמה של זונה", שימוש באלימות ולינה בחצר ימים ארוכים, גם בחורף. "לא הבינו אותי", המשיך הררי למחות אחרי ההרשעה

  המלאך של בני הנוער הפך לסיוט שלהם. הוא הקים מעונות חוסים לנערים ונערות המכורים לסמים ודאג לרווחתם, זכה בפרס ראש הממשלה על פועלו ולפי בית המשפט היה גם ממקימי עמותת ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) שהקלה על מצוקות ומכאובים. היום (ה') הפך גד הררי, מפקד כלא ניצן לשעבר, לעבריין מורשע בהתעללות ובתקיפת חסרי ישע שהיו תחת חסותו.

   

  הררי, בן 64, עובד סוציאלי בהכשרתו, הורשע על ידי בית המשפט המחוזי בתל-אביב בארבע עבירות של התעללות, שתי עבירות של תקיפת חסר ישע ושתי עבירות של תקיפה רגילה. הוא זוכה מעבירת מירמה ומעבירה של ביצוע מעשה מגונה.

   

  הררי נהג להעניש את החוסים במעון שהקים, בין היתר, על ידי שהייה ארוכה שנמשכה ימים ולילות בחצר, שם היה עץ שכונה "עץ חשבון הנפש". החוסים אולצו לשהות מתחת לעץ ימים ולילות, בחורף ובקיץ. באחד המקרים היכה את אחד הקטינים, בעט בו, קילל אותו, קרא לו "נרקומן מסריח" ואמר לו שיש לו "נשמה של זונה".

   

  בהכרעת הדין הזכיר השופט אורי שהם את "אירוע האסלה", אז גרר בכוח את אחד הנערים והיטה ראש לבית השימוש, תוך הדחת המים. "הנאשם נקט ביחס ענישתי משפיל ומבזה כלפי החוסה, אשר סירב לקום באותו בוקר ממיטתו ולצאת לבית הספר.

   

  "גם אם אין מדובר בהתעללות גופנית, הרי שאין ספק כי זוהי התעללות נפשית שיש בה יסוד בולט של השפלה, ביזוי, הטלת אימה וכל זאת תוך פגיעה בכבוד האדם, בעיקר כאשר מדובר בקטין שהוא גם חסר ישע", נכתב. כינויי הגנאי שבהם נהג לכנות הררי את החוסים "נועדו להשפיל את ולבזות, ואין מדובר באמצעי טיפולי או חינוכי לגיטימי".  

   

  "לא הצלחנו להוכיח את הקנוניה"

  בית המשפט קיבל היום את טענות התביעה להתעללות, באמצעות עורכת הדין רקפת סגל מוהר מפרקליטות מחוז המרכז,  כי במסגרת אותם מעונות חוסים פגע הררי בכמה מהחוסים. השופט שהם דחה את טענתו של הררי לקנוניה שנרקמה נגדו, וקבע כי "החוסים שהעידו נשמעו אותנטיים ומדויקים". בנוסף, נדחו הטענות למחדלי חקירה.

   

  הררי אמר לאחר הכרעת הדין: "אני מרגיש נורא משני טעמים - האחד שלא הצלחנו להוכיח את הקנוניה והשני שלא הבינו את הפעילות שעשינו.

  נקטנו בעמדה של אהבה חמה, אבל מגבילה. אנשים שחיים בתוך הסמים לא אוהבים שמגבילים אותם. לפעמים יש מצב שאתה צריך לעצור התנהגות מסוימת, לדוגמא אחד מהחוסים השתולל וזרק ספסלים ואני תפסתי אותו בכוח, הוא הפיל אותי - וטען שאני נתתי לו מכה".

   

  מעמותת ער"ן נמסר כי למרות טענת בית המשפט שהררי היה ממקימי הארגון, הוא רק עבד בו למשך שנה, לפני 38 שנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הררי. קרא לחוסה "נרקומן מסריח"
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים