שתף קטע נבחר

רצועת עזה: 80% חיים מתחת לקו העוני

בממשלת חמאס מספרים ש-65 אחוז מהפלסטינים בעזה הם מובטלים וכי 85 אחוזים תלויים בסיוע בינלאומי. שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי: יש מחסור חמור בחומרי בניין בגלל המעברים הסגורים

שר העבודה בממשלת חמאס, אחמד אל-כורד, אמר הערב (ה') כי מצוקת האבטלה ברצועת עזה רק מחריפה וכבר הגיעה ל-65 אחוזים משוק העבודה. הוא סיפר כי 80 אחוז מתושבי הרצועה מתחת לקו העוני ו-85 אחוזים תלויים בסיוע של ארגונים בינלאומיים, ובראשם סוכנות סעד של האו"ם (אונר"א).

 

אל-כורד טען כי ברצועה ישנם 150 אלף פועלים פלסטינים מחוסרי עבודה. לשם השוואה, לפני פרוץ האינתיפאדה התגוררו בעזה 120 אלף פועלים שהועסקו בישראל. שר העבודה הזהיר כי מספר המובטלים רק צפוי לעלות, לנוכח הסגר הישראלי והמשבר העולמי.


חסרים חומרי בנייה. פועלים ברצועת עזה (צילום: AFP)

  

בעזה תלו תקוות בסיוע הבינלאומי בסך 4.4 מיליארד דולרים שהובטח להם בוועידה הבינלאומית. אולם ראש אונר"א, ג'ון גינג, אמר הערב כי חבילת השיקום בעקבות "עופרת יצוקה" מעולם לא הגיעה. "העולם הבטיח להעביר מיליארדי דולרים כדי לבנות מחדש, אבל דבר לא הגיע לאנשים שחייהם נהרגו", אמר.

 

שליח האו"ם: להעביר חומרי בניין לעזה בדחיפות

שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, סייר היום בעזה ובחן את הריסות המבנים שהותקפו במהלך מבצע "עופרת יצוקה" לפני ארבעה חודשים. בתום הביקור מסר השליח הודעה למוסדות האומות המאוחדות ובה סיפר על מצוקת הפלסטינים ועל הקשיים במאמצי השיקום.

 

סרי ציין כי גילה בסיוריו שהפלסטינים סובלים ממחסור חמור בחומרי בניין, וזאת בשל הסגר שהטילו ישראל ומצרים על הרצועה. לכן הוא אמר כי פתיחת המעברים היא "הכרחית" כדי לבנות מחדש ולשקם את עזה.  

 

השליח התייחס לחשש הישראלי שהעברת חומרי בניין תשמש את חמאס ל"מטרות צבאיות" ואמר כי על העולם להבטיח כי האספקה שתינתן לעזה "תשמש אך ורק את התושבים למטרות המוגדרות מראש".

 

בעוד מדינות שונות הכריזו על תרומות של כ-4 מיליארד דולר לשיקומה של הרצועה, בעזה אומרים שעבודות השיקום לא יחלו לפני שישראל תפתח את המעברים. "לא התחילו לבנות מחדש, זה שקר", אמר נביל עבד רבו שהוא

ו-34 בני משפחתו מחוסרי קורת גג. "כל מה ששמענו עד כה הוא שקר. כולם הבטיחו הבטחות. חיינו ארבעה חודשים ללא קורת גג, בלי שראינו בנייה מחדש".

 

בינתיים, יש מי שהחליט לקחת את העניינים לידיים ולבנות את ביתו מחימר. ג'יהאד א-שאער סיפר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי הרעיון שלו צובר תאוצה ברחבי הרצועה. בזמן שבטון וברזל אינם זמינים, חימר מצוי בשפע. תושבים מרחבי עזה עולים לרגל לביתו בן שני החדרים לבדוק את הבנייה מקרוב. "אין אפשרות חלופית. בטוח שלא יגיעו חומרים בזמן הקרוב והגורמים (פתח וחמאס) אינם מתפייסים ביניהם", אמר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בונים גם מחימר. עזה
צילום: AFP
מומלצים