שתף קטע נבחר

יו"ר הכנסת: אפעל לצמצום חוק ההסדרים

ח"כ ראובן ריבלין הודיע שיעשה הכל כדי לצמצם את חוק ההסדרים, כך שיותאם רק ליישום התקציב ולא להעברת רפורמות בהליך חפוז. לדבריו, "חוק ההסדרים נהפך לגולם שקם על יוצרו, המכרסם במעמדה של הכנסת"

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הודיע שיעשה הכל כדי לצמצם את חוק ההסדרים, הנלווה לתקציב הדו-שנתי, כך שיותאם רק ליישום התקציב. זאת, כדי שלא ישמש כלי בידי הממשלה להעברת רפורמות בהליך חפוז שעוקף את מנגנון החקיקה של הכנסת.לדבריו, "חוק ההסדרים נהפך לגולם שקם על יוצרו, המכרסם במעמדה של הכנסת".

 

ריבלין אמר זאת ערב פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, בראשית השבוע. התקציב וחוק ההסדרים יובאו לאישור הבית בשבועות הקרובים. הוא נמנע מהבעת דעה על החוק לאחר פרסום הטיוטה שלו השבוע. אבל מהודעתו עולה שגורלו לא יהיה שונה מחוקי ההסדרים האחרונים שלא אושרו כמקשה אחת כדרישת האוצר. רוב סעיפיהם הנוגעים לרפורמות ללא זיקה ישירה לתקציב פוצלו ממנו ועברו למסלול החקיקה הרגיל של הכנסת.

 

ריבלין: דעתי על החוק לא השתנתה

"העובדה שהתחלפה ממשלה לא שינתה את דעתי על החוק", אמר ריבלין. "לא אתן יד לממשלה לעקוף את הכנסת. חובת הממשלה למשול אך בלי לעשות פלסתר את עבודת הכנסת. עיקרון זה תקף גם בימים של משבר כלכלי עולמי שמחייב צעדים שלטוניים שחלקם אפילו מיידיים ודחופים. הגנתי על מעמד הכנסת גם מול ממשלות להן הייתי שותף ואמשיך לפעול גם הפעם לצמצום מושכל של החוק מבלי לשבור את הכלים בשום צד".

 

טיוטת חוק ההסדרים הקרוב משתרעת על כ-200 עמודים וכוללת מאות סעיפים. גם הפעם רובם מתווים רפורמות מבניות לייעול המשק שאינן נוגעות ישירות לתקציב.

 

"החוק לא ייבחן בעוביו אלא לפי מהותו של כל סעיף", הדגיש ריבלין, תוך אזהרה תקיפה לממשלה שלא תנצל את החוק לפסילה או להשעיית חוקים שעברו בכנסת. "בעניין זה אפעל כמו אלה שקדמו לי. מה שהתקבל בהליך מורכב לא יבוטל בהינף קולמוס".


פורסם לראשונה 01/05/2009 22:51

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא אתן יד לממשלה לעקוף את הכנסת"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים