שתף קטע נבחר

שטייניץ: חייבים לקצץ; ברק: לא מקובל עלי

שר האוצר, יובל שטייניץ, יניח הבוקר על שולחן הממשלה את הצעתו לקביעת מסגרת התקציב: "חייבים מדיניות נחושה למניעת הרחבת הגירעון". מנגד, בעבודה דורשים להרחיב את מסגרת התקציב. ברק: "מדיניות של קיצוצים ופגיעה בשכבות החלשות אינה מקובלת עלינו"

הממשלה תדון הבוקר (יום א') בהצעת התקציב הדו-שנתית, בתוכנית הכלכלית ובחוק ההסדרים - ונראה כי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפויה התנגדות לחלק מהמהלכים והקיצוצים. שר הביטחון, אהוד ברק, אומר כי "יש להגדיל את מסגרת התקציב כדי לפגוע כמה שפחות באזרחי ישראל במשבר הכלכלי. בתקופת מיתון יש להקצות כסף ממשלתי לפיתוח תשתיות, לחינוך להשכלה גבוהה. מדיניות של קיצוצים ופגיעה בשכבות החלשות אינה מקובלת עלינו".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, יביא לדיון הצעה תחת הכותרת "הפחתת הגירעון וקביעת המסגרת התקציבית". במקור תכננה הממשלה להרחיב בשנתיים הבאות 2009-2010 את

התקציב ב-632 מיליון שקלים בשנתיים הקרובות. בפועל, מבקש כעת שר האוצר לקצץ מסכום זה, על רקע המשבר הכלכלי והירידה החדה בגביית מסים.

 

בדברי ההסבר להפחתה הצפויה בגידול התקציב, טוען שר האוצר שטייניץ: "התפרצות המשבר הכלכלי העולמי הובילה להאטה בפעילות המשק במחצית השנייה של 2008. כתוצאה מכך נגרמה ירידה ניכרת בהכנסות המדינה ממסים. משבר כלכלי זה צפוי להביא לעלייה נוספת בגירעון התקציבי בשנתיים הבאות ומחייב מדיניות נחושה וברורה שתמנע את הרחבת הגירעון. הפחתת שיעור הגירעון תאפשר צמצום של הוצאות הריבית ופינוי תקציב לצרכים ממשלתיים אחרים. כמו כן היא תרחיב את יציבות המשק ואת הגמישות בשעת משבר".

 

הרעיונות של שר האוצר אינם נושאים חן בעיני ברק. בדיונים שנערכו בימים האחרונים בין בכירים במפלגת העבודה, בראשות ברק, סוכם שהעבודה תעמוד על מילוי ההסכמים הקואליציונים. בין היתר תובעת מפלגת העבודה לעמוד בהסכמים הנוגעים לגמלאים, לעובדים, למובטלים וליתר מקבלי הקצבאות. מפלגת העבודה תעלה בישיבת הממשלה שורה של תביעות בעניינים חברתיים כלכליים, כדי למנוע פגיעה בשכבות החלשות ובעובדים.

 

ברק מתכוון גם להתנגד לקיצוץ בתקציב הביטחון, תוך שינוי מתווה דו"ח ברודט: "לאור האתגרים שלפני מדינת ישראל - לא אחראי לפגוע במתווה ברודט ובוודאי שלא לקצץ

בתקציב הביטחון. האיומים שמול ישראל היו ונותרו גדולים ואין דרך אחרת אלא לעמוד בתכניות שאושרו לאחר עבודה ממושכת שבחנה את כל האיומים המונחים על הכף".

 

הוא גם תובע לצמצם את הסעיפים בחוק ההסדרים "העוקפים את התהליך הדמוקרטי, כפי שעשינו בממשלות קודמות". ברק שוחח בנושאים אלה ביום חמישי עם יו"ר

ההסתדרות, עופר עיני, ועם יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש. בלשכת ברק מציינים שמפלגת העבודה כולה, כולל האופוזיציה לברק בסיעה בכנסת, תומכת בו בתביעה להרחיב את מסגרת התקציב והגרעון הממשלתי כדי לצאת מהמשבר הכלכלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורש להגדיל את המסגרת. ברק
צילום: AFP
ישיבת הממשלה תעסוק בתקציב
צילום: אוליבייה פיטוסי פלאש 90
מומלצים