שתף קטע נבחר

הרב יעקב יוסף: רווק מבוגר? עזוב את ירושלים!

בנו של הרב עובדיה יוסף קובע כי "בגיל 18 צריך הבחור לחשוב ברצינות על הנישואין" וקורא לחדש תקנה שהייתה נהוגה בעבר לפיה "רווקים מבני 20 שנה ומעלה לא יוכלו לדור בירושלים". ולמי בכל זאת יש היתר לדחות את החתונה?

הסוף לביצה הירושלמית? הרב יעקב יוסף קובע כי על רווקים מבוגרים - מגיל 20 ואילך – לעזוב את העיר. לדעת יוסף, ראש ישיבת "חזון יעקב" ובנו של מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף, תקנה זו, שהייתה נהוגה בעבר, לא פקעה ויש לנהוג על פיה גם היום.

  

בפינת ההלכה שמפרסם הרב בעלון בתי הכנסת "ארץ ישראל שלנו" צוטטה פסיקת ה'שולחן ערוך' לפיה "מי שעברו עליו עשרים שנה ואינו רוצה לישא - בית דין כופין אותו לישא". הרב יוסף כתב עוד כי ב"ספר התקנות" של ירושלים מסופר על צעירים שהיו דוחים את חתונתם בתקופות של שפל כלכלי כדי שלא לשאת בעול הפרנסה בבית, עד שחכמי העיר קבעו כי "רווקים מבני 20 שנה ומעלה לא יוכלו לדור בירושלים" וכי "הרשות נתונה לעיני העדה פקידי ירושלים לכל העובר על דברינו אלה לגרשו מן הארץ... לרדוף אותו עד חרמה בכל מאמצי כוחם, כפי ראות עיניהם עד מקום שידם מגעת".

  

בדורות האחרונים חששו רבנים ספרדים כי אי ההקפדה על התקנה עלולה להזיק והחליטו לבטלה. כעת קובע הרב יעקב יוסף כי היא אמנם נחלשה אך לא פקעה לחלוטין. הוא פסק כי "רק לבחור ישיבה ששוקד על דלתי התורה יש היתר חריג לדחות את הנישואין, אם הוא חושש שהנישואין יבטלו אותו מן הלימוד, אבל בדרך כלל אין להתעכב מלהתחתן אחרי גיל עשרים, ומי שמתעכב – עדיף שיעזוב את ירושלים וילך ללמוד במקום אחר".

  

זהירות, גיל 20

בשבוע שעבר דן הרב יוסף בפינת ההלכה בשאלה באיזה גיל צריך להינשא. הוא ציין את דברי המשנה במסכת אבות "בן שמונה עשרה לחופה" ואת מחלוקת הראשונים בעניין, וקבע: "בגיל 18 צריך הבחור לחשוב ברצינות על הנישואין. לחומרה – בתחילת 18, ובדיעבד – בסוף 18 שנים, לא יאוחר מיום ההולדת ה-19".

  

"כל אדם שמגיע לגיל 20 צריך להזדרז ביותר ושלא להתמהמה, כי הוא עלול להמשיך ולחפש עוד שנים רבות", הוסיף הרב, "בכל הישיבות החסידיות מזרזים את הבחורים להתחתן בגיל 18, וכשבאים בחורים ושואלים את הגאון רבי חיים קנייבסקי שליט"א, הוא אומר: 'דורנו פרוץ מאד, עיניים משוטטות אנה ואנה. הלוואי שאדם נשוי יוכל להתגבר על יצרו'. לכן הוא פוסק לכל בחור שבא אליו: בן 18 לחופה. כל מי שיש לו עיניים ויודע מה קורה היום בקרב הבחורים הצעירים שלנו יודע שזו האמת לאמיתה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוזי ברק
הרב יעקב יוסף
צילום: עוזי ברק
נא לעזוב את העיר. סרוגים
צילום: אוה גז
מומלצים