שתף קטע נבחר

רה"מ: יהיה קשה, יהיו ויכוחים, אך יהיה תקציב טוב

רגע לפני ישיבת הממשלה זימן נתניהו את שר הביטחון ברק ואת שר האוצר שטייניץ בניסיון למנוע חיכוכים. ברק הבהיר: אתגרי הכלכלה, החינוך והביטחון דורשים תקציב מורחב

ישיבת הממשלה צפויה להיות סוערת במיוחד, על רקע המאבק  על התקציב. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בפתח הישיבה הבוקר (יום א') כי "זה לא יהיה קל, זה יהיה קשה, אבל אני מאמין שנצליח להגיע לתקציב טוב אחרי הרבה דיונים וויכוחים סביב שולחן זה".

 

דקות אחדות לפני ישיבת הממשלה זימן נתניהו את שר הביטחון אהוד ברק, בניסיון למנוע חיכוכים בנושא התקציב. בשיחה השתתף גם שר האוצר, יובל שטייניץ. יושב ראש העבודה

הבהיר לשניים שתביעתו להרחבת מסגרת התקציב עומדת בעינה, וכי זאת החלטת שרי מפלגת העבודה שכונסו מספר דקות לפני כן.

 

שר הביטחון אמר לראש הממשלה כי "יש להרחיב את מסגרת התקציב מעבר ל-1.7 אחוזים גידול. צורכי החברה הישראלית על רקע המשבר הכלכלי העולמי, צורכי החינוך וצורכי הביטחון תובעים זאת".


ראש הממשלה והשרים בישיבה, הבוקר (צילום: AFP) 

 

לפני הישיבה אמר ברק כי "יש להגדיל את תקרת ההוצאה באופן ניכר, שתאפשר להתמודד עם האתגרים הגדולים כמו המשבר הכלכלי שעדיין לא הגיע לארץ, וכמו תחום הביטחון". לדברי ברק, "הדיון היום הוא קריטי. מפלגת העבודה לא תוכל לקבל מסגרת שבה אין פתח להרחבת התקציב".

 

גם שר הפנים, יושב ראש ש"ס אלי ישי, הציב חזית בפני נתניהו: "אנחנו מצפים לשינויים בתקציב. לא ניתן לפגוע בשכבות החלשות. התקציב כפי שהוא מוצג היום אינו מספק את הצרכים של החברה הישראלית". חברו למפלגה, השר אריאל אטיאס, הוסיף כי "חובה על הממשלה להרחיב את הגירעון התקציבי. המצב כפי שהוא היום לא יכול לתת פיתרון למשבר הכלכלי העולמי ולצורכי השכבות החלשות. אנחנו נעמוד בחזית המאבק הזו".

 

שר החינוך והתרבות, גדעון סער, יצר חזית בתוך הליכוד: "לא נרשה פגיעה במערכת החינוך למען עתיד ילדי ישראל. לא נאפשר פיטורי מורים, לא נאפשר קיצוצים, ניאבק בזה. בעניין הזה אין הסכמה ביני לבין שר האוצר". יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה היוצא במשרד ראש הממשלה, עמנואל טרכטנברג, אמר על רקע המאבק על הקיצוץ הצפוי בתקציב, כי "שדרוג החינוך לצד התמיכה במחקר ובפיתוח של מדינת ישראל, הוא בראש המהלכים החשובים ביותר לצמיחה בישראל".

 

בישיבה עצמה אישרה הממשלה להקים שלושה משרדים חדשים שיטפלו בנושאים אסטרטגיה, מודיעין והסברה. בראש המשרדים יעמדו השרים משה (בוגי) יעלון, דן מרידור ויולי אדלשטיין בהתאמה. נתניהו אמר כי "אין בעניין הקמת המשרדים לפגוע בסמכויות של מי מהשרים האחרים".

 

שטיייניץ רוצה לקצץ את התקציב

שר האוצר, יובל שטייניץ, מתכוון להציע בישיבת הממשלה הצעה שכותרתה היא "הפחתת הגירעון וקביעת המסגרת התקציבית". במקור תכננה הממשלה

להרחיב בשנתיים הבאות 2009-2010 את התקציב ב-632 מיליון שקלים, ובפועל מבקש כעת שר האוצר לקצץ מסכום זה, על רקע המשבר הכלכלי והירידה החדה בגביית מסים.  

 

בדברי ההסבר להפחתה הצפויה בגידול התקציב, טוען שר האוצר שטייניץ: "התפרצות המשבר הכלכלי העולמי הובילה להאטה בפעילות המשק במחצית השנייה של 2008. כתוצאה מכך נגרמה ירידה ניכרת בהכנסות המדינה ממסים. משבר כלכלי זה צפוי להביא לעלייה נוספת בגירעון התקציבי בשנתיים הבאות ומחייב מדיניות נחושה וברורה שתמנע את הרחבת הגירעון. הפחתת שיעור הגירעון תאפשר צמצום של הוצאות הריבית ופינוי תקציב לצרכים ממשלתיים אחרים. כמו כן היא תרחיב את יציבות המשק ואת הגמישות בשעת משבר". 


פורסם לראשונה 03/05/2009 09:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. דיונים על התקציב
צילום: AFP
רוצה לקצץ. שטייניץ
צילום: דודי ועקנין
רוצה להרחיב. ברק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים