שתף קטע נבחר

יחימוביץ': נתניהו מתכנן פשרה עם שרי העבודה

חברת ועדת הכספים, ח"כ יחימוביץ', טוענת כי גורמים באוצר מעריכים שראש הממשלה יגלה נכונות להתגמש מול שרי העבודה, בהרחבת מסגרת התקציב עד 2.3%-2.5% . זאת, בתמורה לתמיכה גורפת של חברי הסיעה בגזירות אחרות

גורמים באוצר מעריכים כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יגיע לפשרה עם שרי העבודה כדי לזכות בתמיכתם בתקציב הדו-שנתי ובחוק ההסדרים המורחב שנלווה אליו, כך טוענת חברת ועדת הכספים, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה).

 

 

לפי הערכה זו, במהלך דיוני התקציב בממשלה שמתחילים היום, נתניהו עשוי לגלות נכונות להתגמש מול שרי העבודה אחרי דין ודברים, בהרחבת מסגרת התקציב עד 2.3%-2.5% כדרישת העבודה. זאת, בתמורה לתמיכה גורפת של השרים וחברי הכנסת בגזירות אחרות.

 

יחימוביץ' מצטטת הערכה זו, שלדבריה שמעה אותה במפורש מפי גורמים באוצר, בנייר עבודה אותו הפיצה הבוקר (א') בין השרים וח"כי העבודה לפני ישיבת הממשלה השבועית שאמורה להחליט על יעדי ההוצאה והגירעון בתקציב הדו-שנתי. היא כותבת זאת בניתוח ראשוני וחלקי של טיוטות התקציב וחוק ההסדרים שהגיעו לידיה. להערכות אלה אין אישור רשמי באוצר.

 

יחימוביץ' מגלה כי טווח ההתגמשות של נתניהו חורג ממדיניותו המבוססת על קיפאון ביעד ההוצאה, שעומד על גידול של 1.7% (כשיעור הגידול באוכלוסייה) כמו בתקציב 2008. "לקיפאון מצטרפת העובדה הקטלנית שבכוונת האוצר לבצע קיצוץ רוחבי בתקציב בהיקף של 10 מיליארד שקל. מדובר בקיפאון שמנוגד לחלוטין להתחייבויות הפומביות של העבודה לציבור ערב הבחירות, ולצעדי הממשלות במערב לרבות ארה"ב", היא אומרת.

 

"הרס חסר אבחנה של השירותים החברתיים"

יחימוביץ מציינת כי ה"מתנה" של הגדלת יעד ההוצאה ב-2.5% היא "לעג לרש במיוחד נוכח התמורה הנדרשת משרי העבודה לתמוך בקיצוץ המתוכנן שיביא להרס חסר אבחנה של השירותים החברתיים גם כתוצאה מהתוכנית בחוק ההסדרים להקפאת התקנים בשירות הציבורי. צעד זה ימנע קליטת עובדים מקצועיים חדשים במשרדי הממשלה ובגופים ציבוריים נוספים, למשל במקום עובדים סוציאליים שפרשו לפנסיה".

 

היא מציינת מספר דוגמאות נוספות לפגיעה בשירותים החברתיים שהאוצר מעמעם את משמעותן בחוק ההסדרים: סגירת המכונים להכשרה מקצועית במשרד התמ"ת והעברתם לידיים פרטיות תחת הכותרת "שיפור מערך ההכשרה המקצועית"; הפרטת שירותי משרד השיכון (תכנון, פיתוח ושיווק קרקעות) תחת הכותרת "ייעול ניהול פעילות" ושלילת זכויות דיירי הדיור הציבורי, שמאחורי הכותרת "האצת רישום מקרקעין", שתזרוק לרחוב אלפי דיירים אחרי שנים רבות של מגורים.

 

יחימוביץ' מפנה את תשומת לב השרים לעובדה שהצעת חוק ההסדרים החדשה שמשתרעת על פני 222 עמודים, היא רק חלק מהצעת החוק שאותה יצטרכו לאשר. מצורף אליה נוסח מעודכן של חוק ההסדרים המקורי לתקציב 2009 שאושר בממשלה בקיץ שעבר אך לא הגיע לכנסת, שמשתרע על פני 144 עמודים. כלומר חוק הסדרים משולב בן 366 עמודים, עצום וחסר תקדים בממדיו בניגוד להתחייבות הליכוד לעבודה לצמצם את ממדי החוק.

 

יו"ר העבודה, אהוד ברק, תבע הבוקר מנתניהו ומשר האוצר, יובל שטייניץ, להרחיב את מסגרת התקציב מעבר ל-1.7% הגידול. "צורכי החברה הישראלית על רקע המשבר הכלכלי העולמי, צורכי החינוך וצורכי הביטחון תובעים זאת", אמר ברק לנתניהו. יו"ר ועדת הכספים לשעבר, ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה) תבע עוד בכנסת הקודמת להרחיב את מסגרת התקציב ב-2.5%.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה, נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים