שתף קטע נבחר

הצעת חוק: כלב שנשך יבלה פחות זמן בבידוד

ועדת השרים לחקיקה אישרה תיקון לפקודת הכלבת לפיה עשרת הימים בהם חייב הכלב לשהות בהסגר ייספרו מרגע הנשיכה - ולא מהיום בו דווח המקרה. המטרה: לצמצם את השהייה של הכלבים בבידוד משום שהם חשופים שם לטראומה נפשית ומחלות

75 שנה לאחר שהותקנה פקודת הכלבת בישראל, קידמה אתמול (א') ועדת השרים לחקיקה תיקון משמעותי שהוגש על ידי שר החקלאות שלום שמחון, במטרה לצמצם את סבלם של כלבים החשודים כנגועים במחלה, ונאלצים לשהות בהסגר למשך עשרה ימים.
 
על פי התיקון, עשרת הימים בהם על הכלב החשוד כנגוע לשהות בבידוד יחושבו מרגע הנשיכה - ולא מהרגע שדווח על האירוע. במקביל, נוסח התיקון מציע להחמיר בעונשם של בעלי כלבים שלא דיווחו על מעורבות כלבם באירוע נשיכה של חיה אחרת או אדם. התקנה שאושרה תועבר כעת לקריאה ראשונה בכנסת, אך מאחר שהיא זוכה לתמיכת הממשלה יש לה סיכויים טובים לצלוח את הליך החקיקה במהירות יחסית.
 


 
"פקודת הכלבת" הותקנה בישראל בשנת 1934 ונועדה להגן על הציבור ובעלי החיים מפני המחלה חשוכת המרפא. על פי הפקודה, על הכלב לשהות בהסגר כדי שניתן יהיה לגלות האם הוא נמצא בשלב המדבק של המחלה, ואז הרשויות יודעות האם יש לחסן את האדם או החיה שננשכו.
 
אחד הסעיפים שעורר תרעומת בקרב בעלי כלבים היה משך הזמן בו חוייבו הכלבים לשהות בהסגר: עשרה ימים מרגע הדיווח שהכלב נשך - אז נחשד כנגוע במחלה. ההסגר - במכלאה עירונית - גרם לא פעם טראומה לכלבים, ולעיתים קרובות הם נדבקו שם במחלות אחרות.
 
"עד כה מנו את תקופת הבידוד מרגע הבאת הכלב להסגר - ולא ממועד אירוע הנשיכה. אני סבורה שהתיקון המוצע אמור בהחלט לצמצם את הסבל לכלבים", הסבירה עו"ד אפרת אביאני, יועצת בלשכה המשפטית במשרד החקלאות. "אם הכלב הוסגר שלושה ימים לאחר הנשיכה, בהצעה המתוקנת הוא יצטרך לשהות בהסגר את שבעת הימים הנותרים ולא עשרה ימים מלאים".
 
שר החקלאות, שלום שמחון, ציין בהצעת התיקון: "כאשר הכלב מועבר להסגר במועד מאוחר מיום הנשיכה, אין הגיון מקצועי לבודד את הכלב למשך 10 ימים מאחר שנגרם לו סבל מעצם ההחזקה בהסגר שלא לצורך".
   

הכלב נשך ולא דיווחת - הקנס יוגדל

בנוסף לתיקון המוצע מדגישים במשרד החקלאות כי החוק קובע שעל בעליו של כלב לדווח על מקרה נשיכה של אדם או חיה תוך יממה לרופא ממשלתי או לווטרינר רשותי - ולהביאו להסגר. כיום בחוק קבוע עונש של שישה חודשי מאסר על אי הסגרת כלב נושך. בתיקון המוצע העונש יוחמר לשנת מאסר.

 

לפני כשנתיים הוחמרו הקנסות המנהליים נגד בעלי כלבים שלא דיווחו לרשויות על מקרה בו כלבם נשך אדם או בעל חיים. הרשות המקומית רשאית לקנוס בסכום של 2,000 שקל, ובתיקון מוצע להחיל קנס מוגדל עם כל יום נוסף בו הכלב לא הוסגר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במצב כיום הכלבים שוהים למעלה מעשרה ימים בהסגרים
צילום: עידו ארז
פחות סבל מיותר לכלבים בכלובים
מומלצים