שתף קטע נבחר

ראש המטה של אובמה: זה רגע האמת של ישראל

ערב המפגש של הנשיא פרס עם הנשיא אובמה ושבועיים לפני בואו של נתניהו, שוחח ראש מטה הבית הלבן, רם עמנואל, עם התורמים הגדולים של השדולה למען ישראל, ואמר כי "יכולתנו לעמוד מול איראן תלויה ביכולתנו להשיג התקדמות בחזית הפלסטינית"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מתכוון לפעול בצורה נחושה ונחרצת להשיג שלום בר-קיימא - כך הצהיר הלילה (ב') ראש מטה הבית הלבן, רם עמנואל, באירוע סגור בפני 300 התורמים הגדולים של איפא"ק, שהתקיים במסגרת הכינוס השנתי של השדולה למען ישראל בוושינגטון. הוא שב ואמר כי "יכולתנו לעמוד מול איראן תלויה ביכולתנו להשיג התקדמות בחזית הפלסטינית. פתרון הסכסוך יאפשר להתקדם בטיפול האיום העיקרי של איראן".

 

 

ערב המפגש של הנשיא פרס עם הנשיא אובמה בבית הלבן, ושבועיים בדיוק

לפני בואו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למפגש ראשון בתפקיד עם הנשיא האמריקני בחדר הסגלגל, לא משאיר רם עמנואל ספקות לגבי העמדה האמריקנית. "הנשיא הזה הולך לפעול בצורה נחושה ונחרצת להשיג שלום בר-קיימא. צריך להבין שזה רגע האמת בתהליך. זה רגע האמת של ישראל. זה רגע האמת של הפלסטינים. זה רגע האמת של כל עמי האזור". 

 

ראש מטה הבית הלבן מבהיר שהבסיס של ההסכם בין הצדדים חייב להיות ביטחון לישראל ומדינה ריבונית לפלסטינים. "ארה"ב מחויבת לתהליך שתי המדינות. זה הפתרון היחיד. כל הצדדים צריכים לעמוד במחויבויות שלהם, קשות ככל שיהיו".

 

עמנואל חזר על המחויבות העמוקה של ארה"ב לישראל: "ישראל וארה"ב הן בנות ברית אסטרטגיות, מעבר לממשלים הנוכחיים. ארה"ב היא בת ברית של ישראל ותערוב לביטחונה בכל מצב". רם עמנואל, הוא בן של ישראלי לוחם אצ"ל לשעבר והוא כיום אחד האנשים החזקים ביותר בבית הלבן, אחרי הנשיא עצמו.

 

את הנחישות של הנשיא אובמה ללחוץ על הצדדים להתקדם לשלום, מסביר רם עמנואל בעובדה ש"כאשר לא היתה התקדמות בתהליך, היתה אינתיפאדה, היתה הידרדרות בלבנון, היתה הידרדרות ברצועת עזה. כשאין תהליך, זה מועיל למי שרוצה ברעת ישראל. אם לא יושג שלום בין ישראל לשכנותיה, יהיה מי שיעדיף אלימות". 

 

הוא מנה את הבעיות מהצד הישראלי - נושא ההתנחלויות והמאחזים, מבלי לפרט מה ישראל נדרשת לעשות, והבהיר כי גם "מדינות ערב יצטרכו לנקוט צעדים לכיוון ישראל. כל צד יצטרך לקיים את ההתחייבויות שלו".

 

בניגוד לדיווחים על ריכוך כביכול בעמדת הממשל האמריקני כלפי חמאס, מבהיר ראש מטה הבית הלבן שדבר לא השתנה בנושא זה לעומת המדיניות בממשל בוש. לדבריו, ארה"ב מצפה מחמאס לקבל את עקרונות הרביעייה הבינלאומית (הקוורטט) - הכרה בישראל ובהסכמים שנחתמו בעבר והתנערות מטרור. "אם חמאס לא יעשה זאת, לא יהיה לו כסא ליד שולחן המשא ומתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רם עמנואל עם הנשיא אובמה
צילום: AP
לפני נסיעתו של נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים