שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מ-2010: אסור לתדלק במירוצי פורמולה 1

  מארגני מירוצי הפורמולה 1 מעוניינים בהקטנת הפערים בין הקבוצות, צמצום עלויות והוספת עניין. ברשימת השינויים הזמנית לקראת עונת המירוצים הבאה - איסור על תדלוק בזמן המירוץ

  החל מ-2010: מכוניות פורמולה 1 לא יורשו לתדלק במהלך מרוצים. בסוף השבוע האחרון אישרה הפדרציה העולמית למכוניות (FIA) כי החל מעונת 2010, לא יורשו מכוניות פורמולה 1 לתדלק במהלך המרוץ. כיום מאפשרות תקנות הפורמולה 1 לכל מכונית לתדלק ללא הגבלה במהלך מרוץ. אחד החסרונות העיקריים של המצב הקיים - במיוחד עבור הצופים - טמון בכך שחלק מהמרוצים כיום מוכרעים על-ידי "אסטרטגיית תדלוק" בלבד, ולא כתוצאה מעקיפות במהלך המרוץ.


   

  אולם המהלך עליו הכריזה ה-FIA לא נועד לשפר את חווית הצפייה: בהודעה שהוציאה הפדרציה, נכתב כי איסור על תדלוק יחייב את יצרניות המנועים לשפר משמעותית את צריכת הדלק של מכוניות הפורמולה 1. כדאי לזכור כי שיפור צריכת הדלק יביא גם להפחתת פליטת מזהמים - נושא המעורר תשומת לב רבה בכל העולם, ובתעשיית הרכב בפרט. מטבע הדברים, איסור על תדלוק יקטין גם את תקציבי הקבוצות, המוציאות כיום סכומים לא מבוטלים על מערכות התדלוק, וכן על הובלת דלקים וחלקי חילוף במהלך העונה. בכוונת ה-FIA להגביל את עלויות ההשתתפות במירוצי הפורמולה 1 ל-40 מיליון פאונד, כך שיותר קבוצות יוכלו להשתתף, וכן כדי להקטין את הפערים בין הקבוצות העשירות לעניות.

   

  בנוסף, סביר מאד להניח כי איסור זה יביא עמו גם ירידה בביצועי מכוניות הפורמולה 1. העובדה כי הכמות במיכל הדלק אמורה להספיק לכל אורכו של המירוץ, תחייב נהיגה חסכונית יותר - פעולה כמעט בלתי נתפשת עבור הנהגים המהירים בעולם, בתחרות שנקבעת על סמך שעון העצר.

   

  יש לציין כי בשנים האחרונות נמתחה נגד ליגת הפורמולה 1 ביקורת חריפה, שנגעה בין השאר לפער הגדל והולך בין מכוניות המרוץ למכוניות-כביש. ב-FIA מנסים לאחרונה לענות על בעיה זו, למשל על-ידי התייחסות לעניינים כמו צריכת דלק, זיהום אוויר ועלויות ייצור. החל מעונת 2009, אישרה הפדרציה את השימוש במערכת לניצול אנרגיית בלימה (KERS, ר"ת אנגלית: Kinetic Energy Recovery System), שאמורה להיכנס לשימוש נרחב בשנים הקרובות גם בתעשיית הרכב. כבר כיום, מערכות דומות, ה"ממחזרות" את האנרגיה הנוצרת בזמן בלימה, משמשות במכוניות כלאיים, המשלבות מנועי בנזין או דיזל עם מנועים חשמליים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החל מ-2010: איסור על תדלוק במהלך מרוץ
  צילום: איי פי
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים