שתף קטע נבחר

חשד: אחד היורים ליד בת עין השתמש בסמים

בית הדין האריך את מעצרם של דוד אלפסי וברוך ברנדוין, החשודים שהיו מעורבים בעימות ובירי בכפר הפלסטיני במוצ"ש. סמל אלפסי, לוחם בתותחנים, חשוד גם בשימוש בסם, לאחר שנמצאו בדמו שרידי החומר. חברו כלל לא מורשה להחזיק נשק

מבדיקה ראשונית שנערכה לסמל דוד אלפסי, אחד החיילים שלקחו חלק בעימות בין מתנחלים לפלסטינים באזור ההתנחלות בת עין במוצאי שבת, עולה חשד כי השתמש בסם מסוג מריחואנה או חשיש ואילו חברו, רב"ט ברוך ברנדוין, שנחקר בעבר בנושא סמים - כלל לא הורשה לשאת נשק. כך נודע ל-ynet. בפרקליטות הצבאית דחו היום (ב') את טענתם של החיילים כי ביצעו את הירי לשם הגנה עצמית.

  

"יש סתירות רבות בין הפרטים שמסרו החשודים לבין ראיות אחרות בתיק. אירועים שטענו כי

סובבים את אירוע הירי נמצאו כלא נכונים", טען התובע, סרן גיא קונפורטי, בבית הדין הצבאי. מעצרם של השניים הוארך בשלושה ימים נוספים.

  

חקירת האירועים שהתרחשו במוצאי שבת בין ההתנחלות בת עין לכפר חירבת ספא נמשכת. במצ"ח מתמקדים לפי שעה בשלב הראשון של העימות, שהחל כאשר סמל אלפסי ורב"ט ברנדוין, חיילים המתגוררים ביישוב ושהו בחופשה, פתחו בירי באוויר שבעקבותיו החלו המהומות במקום.

 

השניים הודו כי ביצעו את הירי וטענו להגנה עצמית, לאחר שפלסטינים השליכו אבנים לעברם ולעבר מספר ילדים שהיו עימם. בפרקליטות הצבאית לא התרשמו מההסברים של השניים, וביקשו מבית הדין הצבאי של מפקדת זרוע היבשה להאריך את מעצרם במספר ימים. לשניים מיוחסים חשדות של שימוש בלתי חוקי בנשק והתקהלות אסורה.

  

אחד החיילים כשל בשתי בדיקות סמים

סמל אלפסי, לוחם בתותחנים, חשוד גם בשימוש בסם, לאחר ששתי בדיקות ראשוניות הראו תוצאות חיוביות באשר לשרידי סם שנמצאו בדגימת שתן. חברו, רב"ט ברנדוין, שלא מורשה כלל לשאת נשק ובשל כך הועבר מתפקיד מדריך לוחמה בטרור לתפקיד מנהלי - חשוד גם בעבירות בנשק, לאחר שירה בנשק שנלקח מביתו.

 

באשר לחשד לשימוש בסם מצד סמל אלפסי, במצ"ח שלחו את הדגימות למעבדה על מנת לקבל תוצאות מהימנות ומדויקות יותר שעשויות להשפיע על המשך ההליך המשפטי. באשר לדיווח אודות פציעתם של פלסטינים באירוע, אין התביעה הצבאית קושרת בין הירי של החיילים לפגיעה בנפש.

 

סרן קונפורטי העלה בדיון ספקות באשר לגרסת החשודים, לפיה היו בסכנת חיים ובשל כך ירו. "מעדות אובייקטיבית שנגבתה, עלתה תמונה שונה לחלוטין מזו שמתארים החשודים. בסופו של דבר מתואר אירוע שאינו בגדר הגנה עצמית או פעולה שמטרתה הגנה על חיי אדם", אמר. הוא ציין כי בימים הקרובים ייגבו עדויות נוספות, חלקן מחיילים, באשר לאירוע.

 

"הם לא תל אביבים שבאו להפגין"

לדברי התובע, החשדות כלפי שני החיילים, המסוכנות הנשקפת מהם, הפגיעה במשמעת הצבאית והחשש משיבוש הליכי חקירה - מחייבים להחזיקם בכלא. מנגד טענו סנגוריהם עו"ד חי הבר ועו"ד עדי קידר, כי ניתן להסתפק במעצר פתוח שכן ניתן להמשיך לחקור את הפרשה כאשר החיילים אינם בכלא הצבאי.

 

"הם לא חיפשו שום פרובוקציה בהיותם במקום", אמר עו"ד הבר בדיון, "הם אינם תושבי תל אביב

שהגיעו למקום על מנת להביע מחאה". הסנגור הוסיף כי אלפסי וברנדוין פעלו "על פי מיטב שיקול הדעת הסובייקטיבי שלהם וההבנה של מצב הדברים... הם לא חיפשו את המגע, רק חיפשו לצאת משם, אך בשל נסיבות האירוע, מטר האבנים והסכנה האמיתית והמוחשית שנשקפה להם ולילדים שסבבו אותם - נאלצו לירות על מנת להרתיע". עוד ציין הסנגור כי מעצרם ישדר מסר מוטעה לחיילים בצה"ל, לפיו אין עליהם לפעול על מנת להגן על אזרחים בסכנה.

 

השופטת, סא"ל נועה זומר, ציינה כי התרשמה שקיים חשד סביר הקושר את החשודים לעבירות המיוחסות להם, וקצבה את מעצרם עד ליום רביעי הקרוב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמל אלפסי. חשד שהשתמש בסמים
צילום: צפריר אביוב
רב"ט ברנדוין. לא מורשה להחזיק נשק
צילום: צפריר אביוב
אלפסי ועורך דינו, חי הבר
צילום: צפריר אביוב
מומלצים