שתף קטע נבחר

אובמה לפרס: יש עוד אופציות מול איראן

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נועד עם נשיא המדינה, שמעון פרס, בבית הלבן, והבהיר כי המחויבות האמריקנית לביטחון ישראל היא חד-משמעית. פרס אמר מצדו כי "ישראל תומכת נאמנה" בניסיון לפתור את הבעיה בדרך דיפלומטית

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הביע אמש (יום ג') מחויבות חד-משמעית לביטחון ישראל בפגישה עם נשיא המדינה, שמעון פרס, בבית הלבן, והבהיר בעניין איראן שהוא "מתחיל בהידברות, אבל זו לא האופציה היחידה". פרס אמר מצדו כי ישראל תומכת במאמצי ארה"ב לפתור את הסוגיה בדרך דיפלומטית. "ישראל תומכת נאמנה. אם המאמצים יצליחו - זה יהיה הדבר הטוב ביותר".

 

הפגישה היתה אמורה להימשך 20 דקות והתארכה לשעה. רבע השעה האחרונה הייתה בארבע עיניים בין אובמה לפרס. במשך 45 דקות התנהל בחדר הסגלגל דיון ערני בהשתתפות ראש מטה הבית הלבן, רם עמנואל, היועץ לביטחון לאומי, ג'ים ג'ונס, והיועץ הבכיר של אובמה, דייויד אקסלרוד. גם שגריר ישראל בוושינגטון, סלי מרידור, ורון דרמר, מיועציו הקרובים של ראש הממשלה נתניהו, השתתפו בפגישה. 


הפגישה בבית הלבן (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) 

  

על האיום האיראני אמר פרס לאובמה: "אילו טיפלו בהיטלר בשלביו הראשונים, היו ניצלים 50 מיליון אנשים ובהם שישה מיליון יהודים. אם אפשר לעצור את איראן באמצעות הידברות, למה לא?". הוא הדגיש כי "אסור לנו לחזור על הטעות האיומה הזו שהביאה את זוועות השואה".

 

אובמה הבהיר כי "המחויבות האמריקנית לביטחון ישראל חד-משמעית ותבוא לידי ביטוי במשך כל תקופת כהונתי כנשיא. מחויבות זו לביטחון ישראל ניצבת בפסגת סדרי העדיפויות של ארצות הברית, שהיא הידידה הגדולה של ישראל". על המפגש הצפוי בעוד שבועיים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבית הלבן אמר אובמה: "אני בטוח שנוכל לפעול בשיתוף פעולה באופן פרגמטי". 

 

הנשיא האמריקני ועוזריו ביקשו לשמוע על יכולתו הפוליטית של נתניהו להתמודד עם הקואליציה שלו ולקדם את תהליך השלום. פרס אמר: "לא שמעתי את נתניהו מדבר על עיקרון שתי המדינות, משום שנתניהו צריך להחזיק קואליציה והוא צריך להתקדם בקצב שלו. אני מאמין שבפגישה עם הנשיא אובמה הדברים יתבהרו".


אובמה, פרס ויתר המשתתפים (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

אובמה העניק לפרס מזוזה עשויה כסף ומעוטרת באבני טורקיז. בכוונת פרס לקבוע את המזוזה בימים הקרובים על דלת משכן הנשיא. פרס העניק למארחו פסל עצום מימדים הנקרא "כמיהה לשלום" המורכב מאשה המחזיקה בידיה 20 יוני שלום של הפסלת רזיה גרשון. בהקדשה נכתב: "עבור הנשיא ברק אובמה - מנהיג דגול הנושא תקווה גדולה לעולם".

  

הפגישה בין פרס לאובמה נערכה שעות אחדות לאחר שסגנו של הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן, קרא לישראל להפסיק לבנות התנחלויות בכינוס ועידת איפא"ק. "ישראל צריכה להתקדם לקראת פיתרון של שתי מדינות. אתם לא תאהבו את מה שיש לי לומר, אבל אין לבנות יותר התנחלויות, יש לפנות מאחזים ולאפשר לפלסטינים חופש תנועה", אמר ביידן וזכה על דברים אלה למחיאות כפיים.   

 

מוקדם יותר נועד פרס עם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, ואמר לה שראש הממשלה נתניהו "מכיר במפת הדרכים, בהתחייבות לכבד הסכמים קודמים וברצונו לפתוח במשא ומתן עם אבו מאזן". זאת, על-אף שבנאומו הלילה בווידאו לבאי ועידת איפא"ק נמנע נתניהו מלהשתמש בצמד המילים "מדינה פלסטינית".

 

הנשיא הבהיר למזכירת המדינה כי ראש הממשלה עדיין מצוי בשלב של גיבוש המדיניות ובתום הפגישה ציין כי "אין הבדלי גישות בין ארצות הברית לישראל. הנכס העליון שלנו הוא היחסים עם ארצות הברית". בהתייחס לביקורת לפיה נסיעתו לוושינגטון נועדה "להלבין" את ביקור נתניהו בבית הלבן ב-18 בחודש, אמר פרס: "המסע שלי לכאן הוא למען מדינת ישראל, לסייע לממשלה הנבחרת של ישראל. אעשה את זה בחפץ לב ובגאווה כי זו חובתי". עם זאת ציין: "בואי לכאן חריג כדי שלא יתפרש כאילו אני מגיע במקום ראש הממשלה".


פורסם לראשונה 05/05/2009 21:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגישה חמה בבית הלבן
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
כמיהה לשלום. פרס
צילום: AFP
מומלצים