שתף קטע נבחר

הרבנות: אסור למסור נכסי ארץ ישראל לוותיקן

בעקבות פרסומים על בקשה להעביר לריבונות הוותיקן אתרים קדושים לנצרות, כונסה ועדת המקומות הקדושים ברבנות לדיון חירום והיא קובעת: זה אסור על-פי ההלכה. הרב דב ליאור: להחרים כל אירוע שיש בו "מתן כבוד לאפיפיור"

"על פי ההלכה אסור לשום אדם לתת יד למסירת חלק או נכס בארץ ישראל למדינת הוותיקן במקומות הקדושים שהם לב ליבו של עם ישראל" – כך מבהירה הבוקר (ד') הרבנות הראשית לישראל, בעקבות בקשת האפיפיור ממדינת ישראל להעביר לידיו את הריבונות על כמה אתרים הקדושים לנצרות, לקראת בואו לארץ. הוועדה למקומות קדושים של מועצת הרבנות הראשית התכנסה אמש לישיבת חירום בנושא, ובסיומה דרשו הרבנים מראש הממשלה, השרים וחברי הכנסת "להפסיק לאלתר את כל המגעים בעניינים אלו".

  

גורמים בוועדה מסרו ל-ynet כי במשרד החוץ ניסו לטרפד את קיום הישיבה ולאחר מכן את פרסום ההצהרה, ואף הפעילו לחץ בעניין על נשיא מועצת הרבנות הראשית, הרב הראשי יונה מצגר. אף על פי כן קבעו הרבנים פה אחד כי ההלכה אינה מאפשרת את העברת האתרים המדוברים לידי הותיקן.

  

בהודעת הוועדה נכתב עוד כי חבריה כונסו לישיבת החירום לאחר ש"הגיעו למועצת הרבנות הראשית פניות מאישים שונים, מרבנים ומקהילות יהודיות ברחבי העולם, שכולם כאחד מביעים זעזוע ותדהמה מהידיעות המתפרסמות על משא ומתן להעברת מקומות קדושים ואתרים שונים בירושלים וברחבי מדינת ישראל לידי מדינת הוותיקן".

  

האתרים המבוקשים

בישיבה השתתפו חברי מועצת הרבנות הראשית הרבנים שמעון אליטוב, יעקב שפירא, שמואל אליהו, יצחק פרץ, יעקב רוז'ה ויהודה דרעי, וזומן אליה גם הרב שמחה הכהן קוק שהיה חבר בה בעבר.

 

הרב קוק סיפר ל-ynet כי בידיו רשימה של עשרות אתרים אותם מבקש האפיפיור להעביר לידיו – 19 מהם ביהודה ושומרון ו-28 בירושלים, ובראשם "חדר הסעודה האחרונה" בהר ציון, הסמוך למקום קבורתו של דוד המלך. לדבריו, גורמים מדיניים אישרו אתמול כי מתקיימים דיונים בנושא, וחששו הוא כי בירת ישראל תהפוך להיות "עיר בת של הוותיקן ברומא".

 

"זהו תקדים שמסכן את קיומה של ירושלים כבירת העם היהודי", אמר הרב, "זו בושה היסטורית שלא הייתה כדוגמתה בעם היהודי מעולם, ממש איום ונורא". הוא הוסיף כי "לא ייתכן לבקש מקומות שנכבשו במסעי הצלב לפני 800 שנה, כי לנו הם שייך כבר מלפני 2000 שנה. זה שכבשנו את זה בששת הימים לא אומר כלום כמו שהאינדיאנים לא יגרשו את אובמה מוושינגטון". 

 

הרב שמחה קוק מזכיר כי בתקופת המנדט הבריטי בארץ הורשו הקתולים לבקר בחדש הסעודה האחרונה פעמיים בשנה בלבד, וגם היום אסור לקיים במקום פולחן דתי נוצרי. "אם יתנו אותו לותיקן ויכריזו עליו מקום קדוש, יעלו אליו מיליונים ברגל עם צלבים בתהלוכה בלתי פוסקת. זה מסכן את הקיום שלנו ברובע היהודי ואפילו את הגעתנו לכותל. אנחנו נאבקים שהערבים יכירו בנו כמדינה יהודית ווזה מה שאנחנו עושים? אנחנו מתערטלים לחלוטין מכל ערך של יהדות. חבל על היהודי שיבוא ויעשה את הדבר הזה במו ידיו, ואני לא רוצה להתבטא באופן חריף יותר". 

 

קוק תקף גם את האפיפיור עצמו, ואמר: "הפעם היחידה שהוא בא לחזק פה איזה עם זה את הפלסטינים. שום מילה הוא לא אמר על שמונה שנים של טרור בדרום. אף מילה לא הוזכרה על שישה מיליון יהודים שנרצחו בשואה. בהר ציון יש הנצחה להם, ונותנים את המקום הזה למי שחלק מאנשיו מכחישים את השואה. אלה דברים חמורים ביותר".

 

הוא ציין עוד כי הוותיקן היא "מדינה שקיומה הוא רק תיאולוגי", ולכן ישראל לא תקבל דבר בתמורה למחוות שהיא שוקלת לעשות בעבורה. "איזה קשר כלכלי יש לנו איתה? לא ייבוא, לא ייצוא, לא מוכרים, לא קונים. כלום".

 

הרב דב ליאור: יש לנו חשבון ארוך עם הנוצרים

בתוך כך פרסם היום (ד') יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור, גילוי דעת לקראת ביקור האפיפיור, ולפיו "לא ראוי לקבל בכבוד גוף שלא תיקן את ההתנהגות שלו בעבר כלפי עם ישראל" ו"כמובן שלא יעלה על הדעת למסור לידי הוותיקן איזושהי פיסת קרקע באדמת קודשינו".

 

ליאור, מבכירי רבני הצבור החרדי-לאומי,

מסביר כי "כלפי הנוצרים יש לנו חשבון ארוך וקשה קרוב לאלפיים שנה", וכי "היחס של הכנסיה לדת ישראל ולעם ישראל לא השתנה באופן עקרוני עם הקמת מדינת ישראל, וכן היחס שלה לשואה". הוא הזכיר עוד כי "האפיפיור הנוכחי החזיר לכנסיה כומר שהוא ידוע כמכחיש שואה". 

 

הרב ליאור פרסם את הדברים יחד עם הרב דוד חי הכהן, לבקשת ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) שקיים הבוקר בכנסת מפגש עם פעילי ימין כדי לדון בביקור האפיפיור. הרבנים קראו לסיעת האיחוד הלאומי, הנשמעת לפסקיו, להחרים כל אירוע שיש בו "נתינת כבוד או הערכה לאפיפיור או לנצרות בכלל". 

 

עם זאת נכתב בגילוי הדעת כי אם יכיר הוותיקן בארץ ישראל כמולדת ההיסטורית והלאומית של היהודים ו"יחדל לצוד נפשות מבני עמנו" – יהיה מקום להתקרבות בין העמים. "אנו קוראים לאפיפיור לגנות את מכחישי השואה ולגרשם משורותיו. אנו מצפים מהאפיפיור להתנצל על אחריות הכנסיה לרציחת ושריפתם חיים של מיליוני יהודים באלפיים השנים האחרונות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור. בדרך לארץ
צילום: AFP
צילום: חיים צח
הרבנים הראשיים
צילום: חיים צח
צילום: אילן מרסיאנו
הרב דב ליאור. להחרים
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים