שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הזיכרון המודחק הוביל להרשעת אב באונס בתו

  צעירה בת 26 סיפרה כי צף בתודעתה זיכרון מודחק של אונס מצד אביה. בית המשפט קיבל באופן תקדימי את טענת התביעה, חרף העובדה שאמה ושלושת אחיה של המתלוננת הגנו על הנאשם

  בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (ד') אב ממרכז הארץ באונס בתו בשלוש הזדמנויות שונות, כשהיתה בת 10-9. הבת, שהתלוננה לראשונה לפני חמש שנים, כשהיתה בת 26, טענה כי מדובר בזיכרון מודחק. 

   

  בית המשפט קיבל את טענת התביעה לפיה למתלוננת היו מנגנוני הגנה וניתוק אשר גרמו להדחקת הזיכרונות הטראומתיים. אולם כאשר מנגנונים אלה החלו לקרוס, היא סבלה מתגובות פיזיולוגיות ונפשיות ולבסוף החלו הזיכרונות לצוף בתודעתה. המומחים שהעידו מטעם התביעה הסבירו כי מדובר בתופעה פסיכולוגית ידועה בקרב ילדים שעברו התעללות מינית ממושכת מצד דמות קרובה.

   

  השופטת ברכה אופיר-תום קבעה בהחלטתה כי אין מנוס מהרשעת הנאשם. "עליי להודות שהחלטתי בעניין הזה עברה טלטלות לא מעטות עד שהגיעה לגיבושה", היא הסבירה. "הקושי העיקרי היה נעוץ בעובדה שחלק נכבד מהשיקולים לאמץ או לדחות את הראיות היו בתחומי התיאוריה".

   

  בהכרעת הדין הוסיפה השופטת כי "דילמת הזיכרון המודחק היא אחת הקשות שבהן עלול להיתקל בית המשפט בבואו לחרוץ דין בתיק מסוג זה.
  השאלה היא אם העד אמנם חווה טראומה לפני מחיקת הזיכרון או שמא נבנה הסיפור הטראומתי על דמיון מתעתע שהלך והתפתח במוחו הקודח לכדי חוויה ריאלית".

   

  כל חווֹת הדעת שהוצגו בפני בית המשפט התבססו על מחקרים מעמיקים בתחום אשר טרם נחקר עד תום ועודו רווי סימני שאלה. השופטים התייחסו גם לעדותה של המתלוננת וקבעו כי היא היתה אותנטית ואמינה. בכך הם דחו את טענות אמה ושלושת אחיה של המתלוננת שהביעו תמיכה באביהם וטענו כי היא בדתה עלילות נגדו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים