שתף קטע נבחר

ה"טרור" בשפרעם הצטמק לאישום על התפרעות

תחת מעטה כבד של סודיות נעצרו ונחקרו תשעה תושבי שפרעם והמשטרה ייחסה להם פעילות טרור, לאחר שהפילו עמוד חשמל על כביש, בשל מחאה על פעילות צה"ל בעזה. ל-ynet נודע כי מהחשדות נותר כתב אישום מצומק שיוגש הבוקר

הפרקליטות הורידה את המשטרה והשב"כ מהעץ. פחות משבוע לאחר שפורסם כי צעירים בדואים משפרעם הניחו במהלך מבצע עופרת יצוקה עמוד חשמל לרוחב כביש 79 וגרמו לתאונה, לאות הזדהות כביכול עם הפלסטינים בעזה, מתברר מכתב האישום כי לא ניתן להוכיח שהמעשים בוצעו על רקע לאומני. במשטרה ממשיכים לטעון כי חומרת המעשים מדברת בעד עצמה.

  

לבית המשפט המחוזי בחיפה יוגשו הבוקר (יום ה') שני כתבי אישום נגד תשעה צעירים משפרעם שיואשמו כי בלילה שבין 30 ו-31 בדצמבר 2008, בעוד צה"ל נלחם בעזה, פירקו עמוד חשמל והניחו אותו על הכביש בין הכניסה לשפרעם לצומת המוביל, לא רחוק מהכניסה ליישוב מצפה עדי. משאית שהגיעה למקום פגעה בעמוד החשמל והצעירים החלו להשליך אבנים על המשאית ופגעו ביושביה.

 

ביום ראשון הוסר לבקשת ynet צו איסור פרסום על מעצרם של התשעה. במשטרה אמרו אז כי מדובר בהתארגנות בלתי חוקית ובפעולת טרור, אולם ל-ynet נודע כי בכתב האישום אין איזכור לפן הלאומני של המעשים.

 

ככל הידוע, סעיפי כתב האישום ייחסו לנאשמים סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, עבירה שהעונש המקסימלי עליה הוא 20 שנות מאסר, קשירת קשר לביצוע פשע והתפרעות שהסתיימה בנזק.

 

קצין בכיר במרחב הגליל אמר ל-ynet כי קשה להאמין שהמעשים היו תמימים, כפי שמעוניינת הפרקליטות לטעון. עם זאת, הוסיף: "סעיפי האישום חמורים לכשעצמם, התיכנון והביצוע היו עלולים להסתיים באסון, אלמלא פעילות המשטרה. העובדה כי לא ניתן להאשים את החשודים בביצוע מעשים על רקע לאומני אינה גורעת מחומרתם של המעשים".

 

בתחילת השבוע ציין אחד המעורבים בתיק כי הקושי להוכיח את המניע הלאומני נובע בין היתר מהעובדה שבכביש שעליו הונח עמוד החשמל נוהגים גם בני מיעוטים רבים - ולכן לא הגיוני שנעשה ניסיון לפגוע ביהודים על רקע לאומני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמה מהחשודים בבית המשפט
צילום: עידו בקר
מומלצים