שתף קטע נבחר

האוצר מוכן לדון בהגדלת התקציב

אחרי שנים שבהן התנגד בעקשות להגדלת התקציב מעבר לשיעור גידול האוכלוסייה - 1.7%, מוכן האוצר לחשוב מחדש. בכירים באוצר הציעו להסתדרות: הגדלת מסגרת התקציב תמורת הקפאת שכר העובדים במגזר הציבורי

משרד האוצר מוכן, לראשונה, לדון בהרחבת מסגרת התקציב. כך עולה משיחות סגורות בין ראשי המערכת הפוליטית, שר האוצר, יובל שטייניץ, פקידים בכירים באוצר ויו"ר ההסתדרות, עופר עיני.

 

תקציב 2009 - האוצר נגד המדינה

כל גזרות האוצר
האוצר מבטל את ההכרה בהוצאות טיפול בילדים / צבי לביא
משרד האוצר העביר לשרי הממשלה את חוברת הצעותיו לקיצוצים בתקציבי המשרדים. בין ההצעות: קיצוץ של 10% בקצבאות הילדים, הקפאת גמלאות לנכים, עולים וזכאי הבטחת הכנסה, קיצוץ במענקי לידה והרחבת תוכנית ויסקונסין
לכתבה המלאה
  • פרשנות: האוצר מחפש את הארנק מתחת לפנס

 

משרד האוצר דבק מזה מספר שנים בעיקרון, לפיו מסגרת התקציב לא תגדל ביותר מ-1.7%, כלומר, לא תגדל בשיעור גבוה מהגידול באוכלוסיית המדינה. הצעת האוצר לתקציב המדינה לשנים 2009-2010, וחבילת ה"גזרות" הקשות שהתקציב כולל - מבוססות על מסגרת ההוצאה הנוקשה הזאת. אלא שלאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה לאוצר  להקפיא חלק גדול מהגזרות בתקציב, בעקבות הסערה שחוללו במערכת הפוליטית - החלו באוצר לדבר בקולות אחרים.

 

נראה כי גובה מסגרת התקציב יוכרע במהלך שיחות ה"שולחן העגול" שמקיימים באוצר עם ההסתדרות והתאחדות התעשיינים. גורמים במערכת הממשלתית אומרים כי אנשי האוצר הציעו לעיני להסכים להגדלת מסגרת התקציב, בתמורה להסכמת ההסתדרות להקפאת השכר במגזר הציבורי.

 

מההסתדרות נמסר כי מעולם לא קיבלו הצעה כזאת או הצעה דומה.

 

קיבל או לא קיבל, גורמים במערכת הממשלתית מעריכים כי עיני עשוי להגמיש את עמדתו בהמשך המו"מ. לטענת גורמים במערכת הממשלתית, מטרתה האמיתית של חבילת ה"גזרות" המבהילה שפרסם האוצר, הייתה לאותת לעיני ולשותפו, נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, כי עליהם להגמיש את עמדותיהם בנוגע לזכויות העובדים - אם ברצונו לראות את האוצר מבטל את הגזרות.

 

בינתיים, עיני ממשיך בכיפופי הידיים עם האוצר. עיני אמר הערב למקורביו "אם הם חושבים שאנחנו נתקפל בגלל הגזרות - שישכחו מזה. חוקי המשחק השתנו ועידן החד-צדדיות נגמר. על הגזרות נגד העובדים הם ידונו איתנו ב'שולחן העגול'.

על הגזרות החברתיות הם ידברו עם הפוליטיקאים, ואם הם לא יתגמשו - לא תהיה ממשלה". עיני איים שאם הגזרות לא יתבטלו, יוביל את מפלגת העבודה מחוץ לממשלה, ממש כשם שהוביל אותה לתוכה. 

 

ביבי מבטל את רוב הגזרות

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה הערב (יום ה') את האוצר להסיר את הקיצוצים הפוגעים באוכלוסיה החלשה בישראל - קשישים, ניצולי שואה, נכים ומוגבלים.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו למד על הגזרות שנועדו לפגוע בשכבות החלשות בעקבות הדיונים שנערכו במהלך היום, לקראת ישיבת הממשלה המכרעת ביום ראשון. בעקבות סקירה זאת, הורה נתניהו לאוצר לשבת מול כל אחד מהשרים על סעיפים בעייתיים, בהם פגיעה באוכלוסיה החלשה בישראל. הדיונים יתחילו מחר. בין היתר, הנחה לקיים דיון דחוף בין האוצר למשרד הבריאות בנושא גביית תשלום של 50 שקלים על כל יום אשפוז.

 

ביום ראשון צפויה הממשלה לפתוח דיון בנושא הגזירות. הדיון יימשך ביום שלישי, לאחר שנתניהו ישוב מפגישה עם הנשיא המצרי מובארק, ולאחר שיקבל את פני האפיפיור ביום שני.

 

נתניהו אמר את הדברים לאחר שתקציב הגזרות עורר מחאה לא רק באופוזיציה, במפלגת העבודה ובמפלגות הדתיות - אלא אפילו בתוך הליכוד. אל שר החינוך, גדעון סער, הצטרפו בגלוי גם השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן ושר התקשורת, משה כחלון. השלושה פנו היום למזכיר הממשלה, צבי האוזר, בבקשה לכנס את שרי הליכוד לדיון פנימי על הקיצוצים, בטענה שהם פוגעים בשכבות החלשות, ו-"לא לשם כך נבחר הליכוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יובל שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים