שתף קטע נבחר

צה"ל 2009: איזה לוף ואיזה נעליים

לא פעם הצהירו בצה"ל שהנה-הנה הלוּף יוצא מהתפריט, אך נראה שהישועה הגיעה מכיוון אחר: כל קווי הייצור של הבשר המשומר נסגרו, והמלאי צפוי להיגמר עד סוף השנה. במחלקת הציוד של צה"ל שוקלים רכישת נעליים אמריקניות ללוחמים

לאחר אין ספור הצהרות כי או-טו-טו ייצא הלוף מהתפריט של צה"ל, השבוע נראה כי זה קרוב מתמיד. ראש מחלקת ציוד לוגיסטי (צי"ל) בצה"ל, אלוף-משנה זיו גפני אמר ל-ynet כי כבר מתחילת 2009 לא נרכשו קופסאות הבשר המשומר מהסיבה הפשוטה שכל קווי הייצור שעסקו בתחום - נסגרו.

 

"ייתכן בהחלט שזה תחילת הסוף של הלוף", אמר גפני. "כרגע יש לנו עדיין כמות מסוימת במחסנים, אבל אם לא יתבצע רכש נוסף, אני משער שהכמות תסתיים עד סוף השנה הבאה".


טונה של טונה במקום הלוף (צילום: ירון ברנר)

 

לדברי גפני, סגירת קווי היצור של הבשר המשומר היא מגמה בולטת בשוק המזון, שעובר לשיווק מאכלים טריים, ובצה"ל בוחנים תחליפים. "הטונה תכנס לתפריט באופן מאסיבי יותר, והיא גם נחשבת לאהובה יותר על ידי החיילים לעומת הלוף. במקביל, אנו בוחנים אפשרויות נוספות - לא דווקא מן החי - שישלימו את אבות המזון שיש בלוף. במקביל, אנו משתדלים להכניס מזון טרי במקומות שניתן".

 

במחלקת צי"ל בנו לאחרונה תפריט חדש, המיועד ליחידות מובחרות בלבד ומיועד לאימונים ופעילות מבצעית. גפני מסביר כי קצב הפעילות המוגבר של החיילים ביחידות האלה, להבדיל מחיילים ביחידות שדה אחרות, חייבה הכנת תפריט עם ערך קלורי גבוה מאוד, שמחירו כפול מתפריט לוחם רגיל.

 

ומה בתפריט? חמש ארוחות ביום שכוללות, בין היתר, מנת בשר מוגדלת - לרוב מבשר אדום, תוספת של ארוחת לילה בשרית פעמיים-שלוש בשבוע, ובשאר הימים ארוחת לילה חלבית, וארוחת בוקר עשירה שכוללת ביצים, טונה, גבינה צהובה ותגבור בפירות יבשים וחטיפי אנרגיה. בסך הכל 5,000-5,650 קלוריות ליממה. בתפריט אף חושבו באופן מדויק תכולות החלבון, הסידן והברזל ליום.

 

במחלקה משרתים אנשי מקצוע מתחומים שונים, בהם מהנדסים וכימאים שבשיתוף פעולה עם חיל הרפואה, בונים את התפריט לחיילים, על פי תפקידם וצורכיהם.

 

הצבא צועד על נעליו

אבל לא רק המזון עובר דרך עיניהם הבוחנות של חיילי צי"ל, אלא כל הציוד שמגיע לצה"ל: הם בוחנים באופן מדוקדק את עמידות הטקסטיל בתנאים קיצונים, בודקים את איכות הצבע בכומתות, מבררים את טיב הדלקים והשמנים שמגיעים לשימוש בצה"ל, ומפקחים על איכות

המיגון האישי - כולל הקסדות ואפודי המגן השונים שהצליחו חיים גם במבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה.

  

פרט להיעלמותו הצפויה של הלוף, למערך החי"ר מצפה בשורה נוספת מצי"ל. לאחר שאשתקד עברו כל יחידות צה"ל לנעול נעליים קלות - הלוחמים דרשו נעל אחרת שתבחין בינם לבין חיילים אחרים. הבקשה הועברה הלאה, וכעת נבדקת אפשרות לרכוש עבורם נעליים אמריקניות.

 

"התחלנו לבצע סדרת ניסויים בנעליים האלה, שניתן לרכוש אותן בצבעים המוקבלים - שחור וחום", עידכן גפני. "אם אכן נסיק שהן מתאימות - הן יוכנסו למערך החי"ר כבר בסוף השנה". אגב, אם זה אכן יקרה, בצה"ל יצטרכו למצוא פיתרון יצרתי לצחצוח, שכן חלקם מהנעליים עשוי בד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל"מ גפני. תפריטים מובחרים ליחידות מובחרות
צילום: ירון ברנר
בודקים נעליים חדשות
צילום: ירון ברנר
מעבדת הדלק והשמנים
צילום: ירון ברנר
הלוף הלך לעולמו
מומלצים