שתף קטע נבחר

פסל של אהרון בצלאל יוענק לאפיפיור

הפסל הירושלמי הוותיק עיצב את התשורה הממלכתית שתוענק לבנדיקטוס ה-16 עם הגעתו לישראל. "הפסל מבקש לבטא אחווה ופיוס בין הדתות", אמר הפסל

הפסל הירושלמי אהרון בצלאל נבחר לעצב את הפסל שיוענק כתשורה ממלכתית על ידי ממשלת ישראל לאפיפיור בנדיקטוס ה-16 בביקורו בארץ בתחילת השבוע, על ידי שר התיירות סטס מיסז'ניקוב.

 

זהו הפסל השני של בצלאל (83) שמוענק לאפיפיור מכהן. קדמה לכך ב-1997 מנורה לזכר הנספים בשואה שעיצב על פי בקשת ארגון יהודי-קתולי להבנה בין דתית ובה נראות שש דמויות נושאות לפידים הניצבות על מגן דוד שבור ולפניהן איש קורא בספר והוענקה להאפיפיור יוחנן פאולוס השני. 18 עותקים של פסל זה נמצאים בכנסיות שונות ברחבי העולם.


הפסל של אהרון בצלאל שיוענק לאפיפיור 

 

בסוף השבוע אמר בצלאל: "ביקור האפיפיור מסמל בעיני שלום ופיוס בין מאמיני שלוש הדתות המונותיאיסטיות ובני האדם באשר הם. הפסל מבקש לבטא רעיון זה ומציג קבוצה של אנשים משולבים זה בזה, בהם שלוש דמויות המסמלות את שלוש הדתות ואת הביחד האנושי".

 

הפסל שיצר בצלאל עשוי מברונזה ועל הדמויות הבולטות מוטבעים סמלים מייצגים של הדתות המונותיאיסטיות – מנורה שמסמלת את היהדות, חצי הסהר כסמל האסלאם והצלב כסמל הנצרות. הפסל ניצב על בסיס עשוי עץ זית שעליו חרות משפט ממזמור קכ"ב בתהילים: "שאלו שלום ירושלם ישליו אוהביך". משפט זה הוא גם שם התבליט שיצר דני קרוון ומכסה את הקיר הדרומי של אולם מליאת הכנסת בירושלים.

 

"עץ הזית והפסוק מתהילים מציגים את ירושלים כסמל לשלום הנכסף", הוסיף

בצלאל, "זה בהחלט אירוע מרגש עבורי ואפשר להגדיר אותו כסגירת מעגל. נפגשתי עם האפיפיור יוחנן פאולוס השני והענקתי לו את פסל השואה. כעת שר התיירות יעניק פסל נוסף מפסליי לאפיפיור בנדיקטוס ה-16 ואני מקווה שהוא אכן יצליח לפשר בין כולם ולהביא ליציבות, שלום ואחווה בעולם".

 

בצלאל מפסל בעץ, ברונזה, אלומינים ופלקסיגלס. מרבית פסליו מוצגים במקומות ציבוריים בירושלים, בהם בית הספר לרפואה בהדסה עין כרם, אוניברסיטת תל אביב, בית הספר ע"ש פולה בן גוריון ובית הספר לוריא בירושלים, משכן משרד האוצר בקריית הממשלה בירושלים ואוניברסיטת קולומביה בניו יורק. ב-1973 הוענק לבצלאל פרס ירושלים. בחודשים הקרובים עתיד לצאת לאור בהוצאת "יד בן צבי", ספרו "להניח ברכה - זיכרונות של ילד יהודי מהראת באפניגסטן".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור בביקורו בירדן. בקרוב אצלנו
צילום: רויטרס
לאתר ההטבות
מומלצים