שתף קטע נבחר

סטודנטים נגד האוצר: שביתה באוניברסיטת ת"א

לאור כוונת האוצר לבטל את הסובסידיה ללימודי משפטים, שלחו נציגי פקולטות למשפטים בארבע אוניברסיטאות מכתב לרה"מ, בו הם מזהירים מעלייה דרמטית בשכר הלימוד. "ביטול הסובסידיה יחזק את בעלי ההון. מרחיקים ההמון מהידע המשפטי"

נציגי הפקולטות למשפטים באוניברסיטות העברית, תל-אביב, חיפה ובר-אילן העבירו הערב (שבת) מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו הם מוחים על ביטול הסובסידיה ללימודי משפטים במסגרת הקיצוצים המתוכננים בתקציב 2009-2010. לדבריהם, הדבר צפוי להביא לעליית שכר הלימוד בפקולטות למשפטים לכ-30 אלף שקלים בשנה.

 

במכתב - שהועבר גם לשרי האוצר, החינוך והמשפטים - כותבים הנציגים: "אחת מהדרכים העתיקות ביותר שקיימות עוד מתקופת רומא להשלטת הגמוניה כלכלית, היתה הרחקת ההמון מהידע המשפטי וסגירת שערי המקצוע בפני 'פשוטי העם'. בהצעת התקציב החדשה, מציע משרד האוצר להחזיר את מדינת ישראל לזמנים אפלים, בהם החוק והמשפט הוא נחלתו של האלפיון העליון.

 

לטענת נציגי הפקולטות, ביטול הסובסידיה "יחזק את כוחם של בעלי ההון, יגדיל את הפערים החברתיים הקיימים בחברה הישראלית ויפגע ביסודות הדמוקרטיה וביניהם השיוויון. העלאת שכר הלימוד לסטודנטים למשפטים תגרום לכך שאלפי סטודנטים, אשר לא זכו לגדול כבני עשירים על לא עוול בכפם, לא יוכלו ללמוד מקצוע שהוא אחד מעמודי היסוד שעליהם בנויה החברה שלנו". במכתב נאמר עוד כי הסטודנטים בישראל "לא יישבו בשקט" וינקטו בכלל הצעדים האפשריים כדי להביא לביטול הגזירה. 

 

בהצעת הקיצוצים שהגיש האוצר שלשום למשרדי הממשלה, נכללות שתי "גזירות" הנוגעות להשכלה הגבוהה: האחת - ביטול הסובסידיה בפקולטות למשפטים, מנהל עסקים וחשבונאות - דבר שעלול להקפיץ את שכר הלימוד במקצועות אלה לעד 30 אלף שקל בשנה. השנייה - ביטול הירידה בשכר הלימוד לכלל הסטודנטים בגובה של 6% (מסקנות ועדת וינוגרד המליצו על ירידה של 26% - י.מ.ז). בכך, עלול שכר הלימוד של כלל הסטודנטים בישראל לעלות ב-900-1,000 שקל בשנה.

 

סטודנטים ברחבי הארץ מתכוונים להתחיל בפעולות מחאה על-רקע הגזירות על ההשכלה הגבוהה.

 הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב ישביתו מחר את הלימודים בין השעות 12:00-13:00 וימחו גם נגד כוונת האוצר להפחית את נקודת הזיכוי במס הכנסה לבוגרי תואר ראשון לחצי נקודה, ונגד כוונת האוצר לקצץ 1.3 מיליארד שקלים בתקציב ההשכלה הגבוהה.

 

ובנוסף, יפגינו הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב נגד הקיצוצים הפנים ארגוניים של הנהלת האוניברסיטה, ובהם הכוונה לסגור את הפקולטה לרפואת שיניים, וכן נגד הכוונה לסגור את המכינה הקדם אקדמית, לבטל את מערך בודקי התרגילים בפקולטה למדעים מדוייקים ולפטר משגיחי בחינות ושומרים בספריות תוך הפרת זכויותיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
סטודנטים. הלכה חצי נקודת זיכוי?
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים