שתף קטע נבחר

ברק: פתרון לקיצוצים - או משבר פוליטי עמוק

זמן קצר לפני כניסתו לישיבת הממשלה אמר שר הביטחון: "יש מחלוקות הנוגעות לדברים יסודיים שמשפיעים על ביטחון המדינה ועתידה, ועל הרקמה האנושית החברתית". נתניהו: "אם נגיע לעסקת חבילה עם ההסתדרות - הגזרות יתמעטו"

"אם העניינים לא ייפתרו - נלך למשבר פוליטי עמוק". כך איים הבוקר (יום א') שר הביטחון, אהוד ברק, זמן קצר לפני ישיבת הממשלה שאמורה לדון בגזרות שהציע משרד האוצר לתקציב המדינה.

 

ברק ציין בדבריו כי הפגישה שקיים עם ראש הממשלה ושר האוצר יובל שטייניץ נמשכה הלילה עד השעה 3:00 לפנות בוקר. "יש ביננו מחלוקות שנוגעות לדברים יסודיים, הנוגעים בין היתר לביטחון המדינה ועתידה ולרקמה האנושית

החברתית והמשקית של מדינת ישראל", אמר. "אני משוכנע שאין מנוס בתנאים הללו, אלא להרחיב את התקציב ולתת מענה לצרכים בשני הצדדים".

  

יו"ר העבודה נתון ביממה האחרונה תחת מטחי ביקורת מצד בכירים במפלגתו, בשל סירובו לקיים דיון רעיוני בנושא תקציב המדינה בוועידת המפלגה. ארבעת ה"מורדים" - יולי תמיר, איתן כבל, אופיר פינס ועמיר פרץ - מתכוונים להחרים את כינוס הוועידה היום.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניסה בפתח ישיבת הממשלה להעביר מסר אופטימי באשר לאפשרות לפתור את המשבר: "אנחנו ממשיכים היום בתהליך חשוב לתפקוד המדינה. אנו ניצבים בפני שני משברים גדולים - משבר כלכלי עולמי, שיש אומרים שלא היה כמותו זה יותר מ-80 שנה, וצבר של עניינים ואתגרים כלכליים. נצטרך לאזן בן צורכי הכלכלה והביטחון, וכמובן - הצרכים האחרים. הודענו שנעשה הכל כדי למנוע פגיעה באוכלוסיות חלשות, ואני מבקש להגיד שוב - נבטל את הפגיעות בניצולי השואה, בקשישים, בנכים". נתניהו העיר כי יבוטל גם המס על יום אשפוז.

 

ראש הממשלה הוסיף כי "עדיין ישנם נושאים נוספים שנחוצים בחינה. אם נגיע להסכמה בנוגע לעסקת חבילה עם ההסתדרות, אני מניח שגם גזרות אחרות יתמעטו. יש לנו אחריות גדולה לצורכי המדינה ואנחנו רוצים לנהוג באחריות".

 

המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, אמר לפני ישיבת הממשלה כי "צריך להחליט בנוגע לסדרי העדיפויות - האם יש להכביד על החלשים או על החזקים. המצב הזה לא יכול להימשך, יש להפסיק את הוויכוח הציבורי, כששר אחד אומר דבר אחד ושר שני אומר דבר אחר, והציבור שואל למי להאמין". 

 

שטייניץ אופטימי - ליצמן מבקר את הדרך

בחזית מאבק אחרת, שר האוצר שטייניץ אמר אמש, לפני הפגישה עם ברק, כי הוא "חש רצון אמיתי מצד עופר עיני והמעסיקים להגיע לעסקת חבילה במשק שתאפשר את הקיצוץ המתבקש". שטייניץ הביע אופטימיות לקראת הדיונים האינטנסיביים שיימשכו גם היום מול יו"ר ההסתדרות עיני, ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש.

 

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מתח ביקורת על ניסיונות האוצר להכניס סעיפי קיצוץ נרחבים, במה שנראה לרבים כאיום - שידוע

כי יוצא מספר התקציב בסופו של דבר. ליצמן: "יש לעשות מעשה במחשבה תחילה ולא להתחיל מהסוף. מה שהם מכניסים שמה, עלול לגרום לכך שהאמינות תיפגע. אני מקווה שבסך הכל מדובר בספינים וכל מיני 'עזים', אבל גם עזים צריך להכניס בשכל טוב", אמר.

 

עוד הוסיף ליצמן בנימה משועשעת: "לי יש 'עז' טובה יותר - לגבות שקל במעבר חצייה לכל מי שעובר את הכביש. לעניין הזה אין גבול, אני מציע שנראה מה שיישאר עד הסוף מבחינת הקיצוצים בתקציבים ולא נתייחס לכל הגזרות האלו כי אני מניח שהכל ספינים לקראת הסכם חבילה עם ההסתדרות". ליצמן אמר עוד כי לפי הצעות האוצר - הוקדשו לעניין מצידם חמש דקות מחשבה בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. מאיים
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. מחפש עסקה
צילום: פלאש 90
מומלצים