שתף קטע נבחר

יפו כמרקחה: האם רוחו של ערפאת עוגנת בנמל?

ספינה ששימשה את המנהיג הפלסטיני, הוחרמה על-ידי צה"ל ונמכרה לאדם פרטי עוגנת ביפו. היאכטה הולידה אין-ספור שמועות על עברה וכולם תוהים: האם הראיס השתזף על סיפונה?

האם היאכטה של הראיס עוגנת בנמל יפו? ספינה ללא רשיונות, העוגנת זה כשבוע בנמל הוותיק, מעוררת גל שמועות ברחבי יפו. היא היתה בעבר היאכטה הפרטית של המנהיג הפלסטיני המנוח יאסר עראפת, כך לפחות נאמר בשמועות שנפוצו בנמל.

 

גרסה אחרת - קצת פחות נוצצת והרבה יותר מציאותית, בהתחשב בעובדה שערפאת סלד מכל הקשור לים - אומרת כי הספינה אכן שימשה את ראש אש"ף. אולם ערפאת לא בילה בה להנאתו בימים נאים, אלא נעזר בספינה כדי להעביר את כוחות הקומנדו שלו מקפריסין ללבנון. 


תענוגות או ההברחות? הספינה בנמל יפו

 

כך או כך, אין כל ספק שהספינה היתה בעברה בבעלותו של המנהיג הפלסטיני, גם אם יש ויכוח סביב השימוש הספציפי שנעשה בה. בשנות ה-70 נתפסה היאכטה על ידי חיל הים, כשעל סיפונה היו קומץ מחבלים. כלי השיט הוחרם ושימש את חיל הים באימוניו, במהלכם הוא זכה לשם אח"י תמנון.

 

לפני שלוש שנים הספינה הוצעה למכירה במכרז, בתנאי אחד: היא לא תשייט עוד בים ותפורק לאלתר. כך היא הובלה למספנה בנמל יפו ונמכרה לרופא ממרכז הארץ. הספינה היתה בשיפוצים במשך שנתיים ולפני שבוע החליטה בעליה לעגון בנמל יפו ללא רשות. בהוראת מנהל המעגנה, ראובן (צ'יפס) אברומביץ', הועברה הספינה למקום זמני עד לפינויה.

 

"רצות פה הרבה שמועות", סיפר ל-ynet מנכ"ל נמל יפו, רן וולף. "לנמל אין כל

ידיעה לגבי ההיסטוריה של כלי השיט. אנו נמצאים כעת במגעים עם הבעלים על מנת לבדוק את האפשרות שהספינה תעגון כאן".

 

משרד הביטחון מסר בתגובה כי "הסירה אכן נמכרה לאדם פרטי לפני שלוש שנים, למטרות פירוק ולא למטרות שיט. עגינתה באופן לא חוקי בנמל יפו היא באחריות אדם פרטי, שבבעלותו נמצאת הסירה ואין לה קשר למשרד הביטחון".

 

עם זאת, במשרד הביטחון סירבו להתייחס לעבר המיסתורי של היאכטה. בעלי הספינה סירב להגיב לדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספינה המסתורית. נמל יפו
צילום: איי פי
עם הגב לי-ם. ערפאת
צילום: איי פי
מומלצים