שתף קטע נבחר

שגריר הוותיקן: "אני נרגש"; יד ושם: ביקור חשוב

הבית של הבישוף אנטוניו פרנקו במזרח ירושלים כבר מסודר ומוכן, אבל יו"ר הכנסת לא מתלהב מהאורח - ולקבלת הפנים בנתב"ג שלח את סגניתו, רוחמה אברהם

המשטרה מפעילה מערך אבטחה שכולל כ-80 אלף שוטרים, בעיריית נצרת חצבו אמפיתיאטרון מיוחד ואפילו בנו כיסא מפואר ל"הוד קדושתו", וגם הנשיא וראש הממשלה ייפגשו עם האורח רם המעלה. אולם נדמה כי מי שנרגש יותר מכולם לקראת ביקור האפיפיור בישראל היום (ב') הוא שגריר הוותיקן בארץ, הבישוף אנטוניו פרנקו, שיארח את בנדיקטוס ה-16 בביתו שבמזרח ירושלים.

 

ביקור האפיפיור - סיקור מלא ב-ynet:

  

"כבר הכנו את ביתנו ואת עצמנו לארח אותו", סיפר פרנקו ל-ynet. "זה מאוד מרגש שהאפיפיור מגיע לביקור ממש כאן ואנחנו מנסים לסדר הכל בבית. עד כה פגשתי את האפיפיור רק ברומא".

 

פרנקו אמר שהוא "מאוד נרגש שהאפשרות לארח אותו נפלה בחלקי", והוסיף: "שאלות כמו על איזה כיסא ישב ובאיזו מיטה ישן הן רק כוריאוגרפיה. אני והכנסייה מקווים שזה יהיה ביקור משמעותי עבורו כפי שהוא מצפה".


האפיפיור בירדן, עם המלכה ראנייה (צילום: רויטרס)

 

לדבריו, "כשהאב הקדוש הודיע רשמית על ביקורו, הוא אמר שברצונו לבוא לארץ הקודש כצליין ולהתפלל לשלום ואחדות. בשבוע שעבר הוסיף כי הגעתו נועדה להביע סולידריות וקרבה לקהילה הנוצרית החיה כאן,

 לתת להם להרגיש את דאגתו להם ולעשות ככל האפשר כדי לשתף פעולה וליצור תנאים מתאימים לשלום צודק ובר קיימא".

 

משגרירות הוותיקן נמסר כי כמה אלפי צליינים כבר הגיעו לישראל מרחבי אירופה ובעיקר מספרד ואיטליה, כדי ללוות את ביקור האפיפיור. כמו כן, ערב הביקור חילקו עשרות מתנדבים בקהילות הנוצריות ברחבי הארץ כרטיסים למיסות המרכזיות שיקיים בנדיקטוס.


גם ברשות הפלסטינית מתכוננים: מקהלת ילדות בבית-לחם (צילום: AP)

 

למרות הכל, שגרירות הוותיקן בארץ לא ממש מחכה להם - ולא בדיוק משתפת פעולה עם התקוות בישראל להגביר את התיירות. לדברי השגריר, "הצליינים הרבים כמובן ברוכים, אבל חשוב להדגיש שהביקור מיוחד למי שמתגוררים באזור ואינם יכולים לראות את האפיפיור ברומא. בכל מקרה, אני מאחל שהכל ילך כמו שצריך ונוכל לשלוח מסר ולנסות לחיות בשלום", אמר.

 

ביד ושם מצפים להתייחסות נאותה לשואה

האפיפיור צפוי לבקר היום ביד ושם, במעמד נשיא המדינה שמעון פרס ויו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. שם ייפגש עם שישה ניצולי שואה וחסיד אומות עולם וישתתף בטקס התייחדות עם זיכרון נספי השואה באוהל יזכור. ביד ושם מקווים כי המעמד יוביל להצהרות חיוביות מצד אבי הכס הקדוש, שספג ביקורת על עמדתו בעניין האפיפיור בזמן השואהפיוס ה-12.

 

"מדובר במנהיג רוחני של למעלה ממיליארד בני אדם המגיע ליד ושם ולהר הזיכרון בירושלים", אמר יו"ר יד ושם, אבנר שלו. "בכך הוא מעמיד עצמו בפני אתגר, וגורם לנו לצפות להתייחסות לסוגיית חשיבות השואה לנו כבני אדם - מדוע שואה קיבלה מעמד אוניברסאלי. אלו שאלות יסודיות של הקיום האנושי, שהתמוטטו בתקופת מלחמת העולם השנייה".

 

לדברי שלו, "אנחנו סבורים שיש חשיבות לביקור כהזדמנות של האפיפיור להעביר את שאלות היסוד הללו כשהוא נמצא כאן,

 מעבר להזדהות כללית עם סבל וקורבנות, כפי שעשה בעת ביקורו באושוויץ".  

 

מנגד, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין אינו שש כנראה לפגוש את האפיפיור. ריבלין ייעדר היום מקבלת הפנים לבנדיקטוס ה-16 בנמל התעופה, ואת מקומו תמלא סגניתו - ח"כ רוחמה אברהם. ריבלין ייעדר גם מהאירוע בבית הנשיא. מקורביו של יו"ר הכנסת הסבירו כי הוא אינו מחרים את האפיפיור, וכי העדרותו נובעת מאילוצי לו"ז ואילוצים טכניים. עם זאת, צפוי כאמור ריבלין ללוות את האפיפיור בסיורו ב"יד ושם", וככל הנראה אף לברך אותו בישיבת מליאת הכנסת היום.


פורסם לראשונה 10/05/2009 23:44

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור בירדן. להתפלל לשלום ואחדות
צילום: AFP
הבישוף פרנקו. הבית מוכן
צילום: חיים צח
הכסא המיוחד בנצרת. "רק כוריאוגרפיה"
צילום: רויטרס
מומלצים