שתף קטע נבחר

רה"מ וברק דנו שוב בתקציב: "המחלוקות קשות"

נתניהו ושר הביטחון דנו זה הערב השני ברציפות, אך לא הצליחו לגשר על המחלוקת הקיימת ביניהם בכל הנוגע לתקציב הביטחון לשנתיים הקרובות. לשכת ברק: התקציב המוצע אינו מספק מענה למול האתגרים. לשכת ראש הממשלה: הביטחון לא ייפגע, הוא מחויב לתמונה הכוללת. פערים גם מול שר החינוך

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, דנו אמש (יום א') שוב בתקציב הביטחון לשנתיים הקרובות, אך לא הצליחו לגשר על המחלוקת הקיימת ביניהם. נתניהו וברק דנו זה הערב השני ברציפות, אך גם כעת אומרים בלשכת שר הביטחון ובלשכת ראש הממשלה כי הפערים עמוקים והמחלוקות קשות.

 

גזרות התקציב - סיקור נרחב ב-ynet:

בפגישת ראש הממשלה ושר הביטחון, שארכה כשעתיים, שב ברק ותבע את הרחבת יעד הגרעון של הממשלה כדי לממן את צרכי הביטחון והאתגרים העומדים בפני ישראל.

בנוסף, דרש החזרים בסך מיליארדי שקלים בגין הוצאות מבצע "עופרת יצוקה".

 

שר הביטחון ביקש מראש הממשלה לעמוד במתווה ועדת דוד ברודט, אשר קבעה עלייה מדורגת רב-שנתית בתקציב הביטחון. בשלב זה, כפי שמדווחים הן בלשכת ברק והן בלשכת ראש הממשלה, הפערים נותרו עמוקים והמחלוקות קשות.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו יימנע מפגיעה בתקציב הביטחון, אך יחד עם זאת סבור ראש הממשלה כי בשעה של משבר עולמי חסר תקדים, אין להגדיל את תקציב מערכת הביטחון. 

 

"ראש הממשלה מחויב לתמונה הכוללת ומחובתו ליצור איזונים בין הצרכים השונים לתקציב בישראל. לכן, בין היתר נמנע מפגיעה בשכבות החלשות ובהן ניצולי שואה, נכים וקשישים", נמסר מלשכת נתניהו. "הגדלת תקציב הביטחון עלולה לפגוע פגיעה קשה במערכות הכלכליות והחברתיות במדינה".

 

פערים גם מול שר החינוך

ראש הממשלה ושר הביטחון עשוייים להיפגש שוב עוד טרם ישיבת הממשלה ביום שלישי, בה תיערך הצבעה על התקציב הדו-שנתי. בשלב זה נותר ראש הממשלה תומך בעמדת משרד האוצר, התובעת קיצוץ גם במערכת הביטחון על רקע הצורך באיזון תקציבי בשל המשבר הכלכלי.

 

במקביל, נועדו שר החינוך, גדעון סער, ושר האוצר, יובל שטייניץ, כדי לדון בקיצוץ בתקציב החינוך. השניים לא הצליחו להגיע להסכמה בסוגיה והפערים נותרו כפי שהיו. מחר ייפגשו הגורמים המקצועיים של שני המשרדים כדי להמשיך בדיונים בנושא.

 

בעקבות הפגישה שקיימו אמש נתניהו, ברק ושר האוצר, יובל שטייניץ, אמר שר הביטחון כי "אם העניינים לא ייפתרו - נלך למשבר פוליטי עמוק". הפגישה אתמול נמשכה עד השעה 3:00 לפנות בוקר. "יש ביננו מחלוקות שנוגעות לדברים יסודיים, הנוגעים בין היתר לביטחון המדינה ועתידה ולרקמה האנושית החברתית והמשקית של מדינת ישראל", אמר.

 

בפתח ועידת העבודה בגני התערוכה בתל-אביב התייחס ברק לתקציב המדינה ולגזרות

 האוצר ואמר: "חשבו כיצד היה נראה תקציב המדינה אלמלא היינו בממשלה, ואיך היה נראה המאבק לתקציב".

 

הוא הדגיש שהמאבק על התקציב מתרחש בצל משבר כלכלי. "עשרות אלפים כבר פוטרו והאיום על מקומות העבודה קיים ומוחשי - וזה לצד איומים ביטחוניים מורכבים. אנחנו עם תקציב לשנה וחצי שמחייב התמודדות רצינית, כדי למנוע גזירות מיותרות וקריסת הפריפריה". שר הביטחון שב ואמר, כי "אני משוכנע שאין מנוס בתנאים הללו, אלא להרחיב את התקציב ולתת מענה לצרכים בשני הצדדים".


פורסם לראשונה 10/05/2009 23:27

 

בהכנת הידיעה השתתפה יהלי מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ וברק. פערים קשים
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. לא גישרו על המחלוקות
צילום: רויטרס
מומלצים